1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas realno ne bi se vakcinirala so. nesto sto ne e dovolno ispitano
     
    На Мишел* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. korzoo

    korzoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2016
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Не сум сигурен, мојот пакет беше 64 долари и ништо не сум платил дополнително
     
    На Knizhevnik11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MiaMia123

    MiaMia123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки . Дали знаете како може да го најдам ДР.ЈАНИ АНГЕЛОВСКИ ?
     
  4. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Имаш отворен термин за мај Закажи си
     
  5. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Со термин на трансфузиологија од општ матичен да си земеш...
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Јас со матичниот зборев одговорот беше "не знам што да ти кажам" Сигурна сум дека помал ризикот би бил од вакцина одколку вирусот да го закачиш.
     
    На Anaksunamoon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brooklyn

    Brooklyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Женски
    Девојки ако може инфо каде се преви ХЛА типизација и што всушност покажува резултатот?
     
  8. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    На имунологија, се боцкате и ти и сопругот, колку всушност алеи ви се поклопуваат. Кај мене беа 3 и др. Петличковски рече дека е добро. Комбатибилност на твоите гени со гените на партнерот. Ако има поврче алеи кои се поклопуваат тогаш понатака веројатно треба да се разговара со генетичар
     
  9. Brooklyn

    Brooklyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам
    Е сега можеби глупаво прашање но морам да се воведам и во ова:$
    Дали ми е битно испитувањево со оглед на фактот дека веќе имам замрзнато 5 ембриончиња кои чекаат за трансфер? Немам јајници, се стимулирав и правев пункција пред да го извадам вториот.
    Прашањето е во насока- дали тоа испитување се однесува на идни оплодувања и слично или пак со терапија можам да влијаам на веќе оплодените откако ќе направам трансфер. (се надевам дека сум јасна :|)

    Инаку имав спонтан во декември 2020та, после прво инвитро.
     
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Генерално ако добро разбрав, доколку се поклопуваат повеќе алеи можноста за бременост и деца со компликации е зголемена. Тоа е во многу ретки случаеви. Според мене ако сакаш не е а одмет, ама мислам дека нема терапија за ова. Најдобро е по позитивен тест, да истераш до 12 недела и да си направиш пренетален тест. Мене ми го препорачаа ова поради 2 спонтани, кај тебе е сосема нешто друго. Исто така можеш да направиш и кариотип, тоа повеќе е за спојување на хромозомите. Што и да треба прашај, што знам ќе помогнам.нема глупави прашања сите сме неуки овде и делиме искуства. Ти посакувам бебе набрзо, а и дали имаш генетски мутации испитано
     
    На Anaksunamoon и Brooklyn им се допаѓа ова.
  11. Brooklyn

    Brooklyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу! Имам направено само генетска тромбофилија во Ману, но како што читам има уште едно генетско испитување
     
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Тие се најчести, иначе има и на имунологија, а имаш ли антитела испитано
     
  13. Brooklyn

    Brooklyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Женски
    Не... каде се испитуваат и што покажува тој резултат?
     
  14. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Ке ти пишам лп
     
  15. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
     
  16. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Фолат треба да е до 20,и ако имаш повеќе намали си ја дозата, јас имав б12 висок па сега не го пијам редовно 1 неделно. колку да се врзе. Мислам дега вредноста треба да е до 900 ако не се лажам, кај мене беше 1069
     
  17. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
    A dali moze spored ovie parametri da ima nekoja indikacija za nekoe problem so genetski mutacii ili slicno? sega ne znam kolku moze da ima uloga,ama zaradi toa sto prelezav covid, i dedimerite sum gi ispitala 164 mi se..
     
  18. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Генетски мутации можеш да испиташ дали имаш, тоа се испитува на трансфузиологија или институт за имунологија. Ова не е поврзано со ковид, генетските мутации ги наследува е од нашите родители.
     
  19. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    4.080
    Здраво,

    лани имав missed ab во 18 недела, прва бременост, инаку немав никакви потешкотии до тогаш и бременоста се водеше како уредна. направивме повеќе испитувања и единствено како причина се сомневаат на тромбофилија имам повеќе хетерозиготни мутации и хомозигот за МТФРР 1298. тогаш се консултирав со др Јани и веднаш почнав да пијам метил фолат. сега сум повторно бремена и одма почнав со аспирин и продолжив со метил фолат , но на извештајот др Јани има напишано и аспирин и клексан за наредна бременост . ме интересира дали имал некој слична ситуација и докторката не знае дали одма да ми даде клексан , а и мене ми е некако страв и аспирин и клексан бидејќи д димерите ми беа нормални кога ги испитав.секако ќе се консултирам повторно со др Јани ама додека чекам термин ме интересираше дали некој пиел и аспирин и боцкал клексан во исто време?
     
  20. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас сум со скоро иста. И јас имав missed vo 11, односно немаше повеќе срцева реакција. И јас тогаш примав само аспирин па ми беше прекинат заради крварење. Најверојатно се откачи тромб. Се консултирав со јани и ми рече на позитивен тест одма клексан. Така и направив, на 14 јануари требаше да добијам, на 18 тест позитивен и одма почнав со клексан. И моите д димери се супер ама терам клексан и аспирин, не заради д димери туку заради мутации те и можност да тромб. Мој совет, консултирај се со Јани побрзо, сепак за мене тој е еден од подобрите. Аконе можеш да најдеш термин, тогаш оди кај Нино во Систина и тој е многу добар. Ми се чини дека јас платив 800 денари ако не се лажам. Еве ме терам 12 недела