1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас би ти ја препорачала мојата матична благодарение на неа терам овој пат. Татко и бил трансфузиолог и има познавање. Ми рече од одма клексан, дури и да мислиш дека си бремена боцкај. Многу трпение и искуство, посветена до максимум.
     
    На tina2018, eli25, Autumn_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Дани.СС

    Дани.СС Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    @Ivana 8 оваа е темата за генетски мутации вклучително и MTHFR
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lolipop1983

    Lolipop1983 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, ve pratam I citam nekolku godini I si vetiv eden den koga I moeto in vitro ke bide uspesno ako go doziveam toj den da vi pisam I da ja spodelam mojata golgota so nadez da Dopram do mnogu koi go pominuvaat ovoj pat. Posle 11 godini neobjasneta neplodnost I bezbroj neuspesni invitra dodeka ne dojdov vo makedonija (ziveam vo stranstvo) ne go vidov Koco dimitrovski od hemolab koj mi dade dijagnoza vrodena trombofilija I sega so clexane sum bremena so bliznacinja. Ovde vo stranstvo kaj sto sum jas nemaat Cista vrska od testiranja I metodi za dijagnosticiranje. Ve Molam ispitajte gi site 17 geni aa trombofilija za da dobiete jasna slika Dali treba clexane ili ne. Mene vo stranstvo mi ispitaa samo 2 geni. Vo mk ispituvaat 17. Za mene toa me delese od neuspeh I uspeh I sigurna sum ima mnogu drugi kako mene. Pozdrav za site
     
    На Vinyl, Bilka5T, Escape83 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Случајно налетав на овој пост, би сакала да споделам лично искуство.
    Носител сум на МТХФР мутација 677 (хомозигот или хетерозигот незнам точно) како и на вродена тромбофилија.
    Цела бременост примав антикоагулаторна терапија. Имав уредна и школска близначка бременост (постигната со ИВФ).
    Долгогодишен пациент сум кај проф.Кочо Димитровски од Хемолаб. Голем удел има во тоа што успеав да станам мајка.
    Постојано имав страв, читајќи за ризик факторите и коморбидитетите во контекст на Ковид, размислував дали влегувам во таа група на ризични пациенти.
    На работа пополнувавме формулари за имунизација, дел од колегите веќе се вакцинираа кои влегуваа во таа приоритетна група (работам во училиште). Пред да го пополнам формуларот, контактирав со Проф.Кочо и го прашав што ум ќе ми дади. Тој ми кажа дека мутацијата не е пречка за вакцинација и дека не претставува ризик фактор. Доколку имам желба и можност, можам слободно да се вакцинирам.
    Од тогаш сум раат. Некако се ослободив психички. Му верувам него. Неможам да заборавам колку ми помогнал со неговата стручност.
     
    На Anaksunamoon, Lolipop1983, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Lolipop1983

    Lolipop1983 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Clexane e cudo, jas pred 10 godini imav missed miscarriage, Imam kojznae kolku clomifen ciklusi, letrozole, in vitra, embryo transferi, 10 godini ne znam sto terapii I cirkusi ne probav, Imam neuspesni invitra I vo mk vo plodnost I vo stranstvo , za na kraj sega samo so clexane da sum Bremena prv obid so clexane so bliznacinja. Taka da ve Molam ne se plasete of clexane terapijata, I ve Molam napravete gi site ama bukvalno site mozni ispituvanja za vrodena I steknata trombofilija
     
    На Bilka5T и tina2018 им се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Како да стигнам до Елена Петковиќ?
    Ми треба консултација само.
    Да и пишам на вибер ама ќе се чуди , некако ми е непријатно

    Ве читам дека сте задоволни од Кочо, на клиника изгледа е сосем друг.Не обрнува внимание ни а не зуцнува

    А Герасимова пред 4 години беше во Систина и ми рече дека не треба метилирана за мтхфр. Оставен впечаток пд тогаш ми е дека нема знаење за оваа тематика. И ме прати на клиника да ме опраат .
    Сега може се едуцирала повеќе
     
  7. Lolipop1983

    Lolipop1983 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam vo Avstralija I veruvajte nemozam na prsti da izbrojam kolku specijalisti Imam videno I toa se poznati najpoznati, a za ispituvanja toa ne se objasnuva kolku pati imam praveno milion testovi a za pari da ne pravam muabet Ali vo makedonija ima nekolku dosta bistri specijalisti I hematolozi strucni sto ovie ovde moze voda da Im nosat. Vie treba da se skoncentrirate na negovata strucnost (koco) a ne karakter. Toj pravi ispituvanja posebno apcr test koj e vtora generacija metodologija dodeka site drugi koristat prva generacija. Negovata aparatura vo hemolab vredi. A za strucnosta nemam zborovi . Da ne bese Koco Dimitrovski jas nemase nikogas da doziveam da bidam bremena . 100%
     
  8. Lolipop1983

    Lolipop1983 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Da I vo makedonija bev vo nekolku kliniki, vo stip kaj organdziski na 5d scan, kaj tase vo plodnost 2 neuspesni invitra, na scan kaj trajkovski newborn (100% najstrucen od site vo makedonija najdobar e Vladimir trajkovski newborn!) .
     
  9. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Снежано Миленков
    По грешка сум пишала на друга Снежана од Коруновски во лисиче
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas pak ic ne sum zadovolna od nego koga e na klinika niti objasnuva niti nisto
     
    На Мишел* и eli25 им се допаѓа ова.
  11. Lolipop1983

    Lolipop1983 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Eli koi mutacii imas ti ?

    Pravese ispituvanja na vrodena I steknata trombofilija?
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Оф не се сеќавам , оддамна испитував мтхфр и уште две
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Може е стручен не викам не, ама нека го дава истото објаснување и на клиника а не само кога му плаќаш
    е од ова , не би му закажала термин
     
    На Meckicja и Мишел* им се допаѓа ова.
  14. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    5.143
    Пол:
    Женски
    Исто мислење. Во хемолаб прекрасен. А на клиника не те познава.
     
    На Meckicja и Мишел* им се допаѓа ова.
  15. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.575
    Допаѓања:
    3.903
    истото мислење и јас го делам за Кочо. се видов прво со Јани кој беше дециден дека со хомозиготна мутација на МТХФР, дополнителни 6 мутации хетерозиготни и исклучени гинеколошки причини за спонтаниот наредната бременост ќе мора метилирана фолна, клексани, аспирин и метил Б12. за разлика од него Кочо сметаше дека мутациите немале врска со спонтаниот, ме испрати во Хемолаб каде што испитувавме дополнително некои работи и кога ги добивме резулатите сеуште стоеше на ставот дека нема потреба од терапија за наредна бременост. после повеќе консулатции со гинеколози одлучив да му верувам на др Јани и сега си ја примам терапијата кој тој ми ја препиша и мојот гинеколог апсолутно му верува на др Јани, не и беше верно дека Кочо смета дека не треба никаква терапија.
     
    На Brpbrp, princess5, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    И мене ми се смееше дека сум примала терапија башка ја хетерозигот, твојата варијанта е полоша
    Срамота на колега да се смееш дека не знаел
    Ама среќа што си ја слушав докторката
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    За Јани немам слушнато еден лош збор, сите што одат кај него тераат бремености. Јас имав 2 спонтани, и кога се консултирав со него ми рече одма клексан. И еве терам, влегувам во 13 н. Слушајте го јани се покажал како најдобар. Низ форумот има многу членки, презадоволни.
     
    На Autumn_, Lolipop1983, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Мишел*

    Мишел* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Сега кога ве читам си велам не дека само мене ми се случило, и јас бев запрепастена, Кочо ми рече вака (со два абортуса позади себе): џабе не испитувај, сигурно ќе имаш некој ген мутиран, сите луѓе имаат.. а на прашањето како можам да си помогнам, за повеќе шанси следна бременост.., ми рече: знаеш некои луѓе имаат деца, некои немаат :clap:

    со други зборови веројатно јас сум во втората група и да се помирам?! не знам ама така остана муабетот и после го "манијачев" Јани за конкретен одговор и добив, но ова беше лекција по филозофија :D чудо

    да не се разбереме погрешно, во право си е човекот за сe' што кажа, но... :rofl:
     
    На Autumn_, princess5, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da da na imunologija pravev I na transfuziologija pred 4,5 god
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Дечки, гледам се разбирате во мутации. Два неуспешни трансфери со донор јк, за првиот ништо не примав, за вториот Аспирин и клексани 1 недела пред трансфер и после до тест. Не земав метилирана пошто мутациите после ги испитав. Прашањето ми е дали имам потреба од клексани и метилирана или за џабе да не се боцкам за третиот трансфер сега?
     

    Прикачени фајлови: