1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Zemaj ja nema stetaod nea
     
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Добро има некој по 2 пати во ден шо се боцка? Резултати ми се подобри од претходен пат а ми препишаа по 2 пати во денот и никој не ми објаснува зошто. Докториве на транс. се понашаат ко филмски ѕвезди, консултација шанса нема
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да видиш на приватно мислење?
     
  4. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Нема да имаш штета, слободнп пиј си ги.

    Како што одмонува бременоста, така крвта се згуднува. Бременоста сама по себе е коагуларна состојба. Со мутацијата дополнително се згуснува крвта. Мене искрено не ми се допаѓа образложението дека нема штета од клексаните, па ајде како аналгинче за глава се препишуваат. Ама веќе ако постои простор за сомнеж дека би настанал проблем, ќе ги примам и превентивно ако треба, што беше и случај. Помалку боли инекцојата од не дај Боже нешто друго.
    Инаку, на трансфузиологоја се ти зависи на кој лекар ќе налеташ.
    Не се паничи, се примаат и на 12саати од 0.4, познавам и такви случаеви.
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Уствари, во афектот не видов ама стварно ми е опаднато активирано парцијално време......Ваљда тие знаат повеќе од мене :)
     
    На kukla21 и џунџуле им се допаѓа ова.
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Пакј јас :)

    Кои се тие подвидови на мутациите за тромбофилија? Јас тоа не сум праела...Неопходно е или терапијата за сите е иста. Нешто ми кажуваат на трансфузиологија ама ја рекоа, нема реагенси сега...
    Е неопходно да ги испитам? Која е разликата меѓу нив? Демек ова моево MTHFR C677T - хетерозигат има свои подвидови?
     
  7. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    и јас сум со иста мутација, освен тоа на почетокот не направив ниту едно другп испитување, ноту димери ништо. Инаку комбонации има милион. И ако испиташ што ќе смени во моментов нека ти одговорат, што ќе промени тоа, да нр се малтретираш за џабе.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Што и да излезе терапијата е иста. Не се оптерњтувај! :)
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  9. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    И јас мислам така. Мојот гинеколог на прашањето што можам јас да направам,исхрана, мирување нели, одговорот беше, апсолутно ништо. Ме советуваше да не се паничам и да си ја терам бременоста како ништо да не е.
     
    На bebaa, kikin и kukla21 им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Трансфузиологот ми даде мислење 12 саати пред пораѓај да ги прекинам клексаните. Не ми е јасно што ако не можат да поминат 12 саати т.е. Фаќаат болки и раѓам во помал рок? Или знам дека за царски (гинекологот ми кажа) не требало да се примаат претходно 2 дена. Што ако треба царски да раѓам...може во тие 2 дена да настане некој проблем зашто ќе немам примено клексан?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Клексаните го спречуваат згрутчувањето на крвта, па веројатно препораката е за да не дојде до обилно крварење. Ако завршиш со царски, пак ќе те боцкаат, едно пет дена сигурно.
     
    На kukla21, Надежна и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  12. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Mene mi rekoa deka kje mi gi prekinat odma stom vlezam vo 36 nedela,za i da dojde i do carski i prirodno da ne mi bide mnogu retka krvta da ne dojde do obilno krvarenje,da ima period da se zgrutci malce krvta da ne iskrvaram,barem menevtaka mi rekoa,taka da ne se plasi od den dva tri nisto nema da ti bide ako ne primas barem mene taka mi rekoa.
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Мене не.ми гу прекинаа. Еве 39 сум и уште ги примам. Ама намалено ми е времето активирано парцијално, па затоа....
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Jas sum heterozigot mthfr , pijam aspirin pred bremenost min 3 meseca i folna od 5 mg , koga kje ostansm trudna ke mi kazat dali treba kleksani
     
  15. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ќе ти кажат. а зошто су проверила мутации? имаше некој предзнак?
     
  16. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Поради мтхфр треба да се пие метафолат, а не фолна киселина бидејки фолната поради мутацијата не се преработува туку останува во крвта како ѓубре. Е сега, да не те паничам, може и покрај мутацијата да преработуваш и 70%, тоа никој не го знае, а може и само 30%.
    Ама консултирај се со гинекологот, некои од феминките тука со истиот проблем успеаа да најдат чист фолат кој се преработува 100%.
    За клексани зависи од резултатите на крвта, може ќе ги примаш а може и да нема потреба. Се зависи од степенот на мутацијата.
    Побрзо со убави вести!
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Незнам веќе што биде нека биде! Се сами треба да си бараме тие гинеколози за што се им плаќам во Ремедика а да немаат поима ,значи ужас. Да не знаеш во Грција дали ги има зошто одам во сабота па да набавам инаку оваа фолна ја пијам од јули месец.
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    мила заради два спонтани, бев во ману да проверувам.
     
  19. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    На трансфузиолог беше ли со резултатот од ману или само гинеколог виде.Јас имам мтхфр мутации и др Јани од трансфузиологија ми даде клексани пред инвитро и после трансфер превентивно иако дд мери и крвна слика ми беше во ред.Рече со самите хормони што ги примам може да се згусти крвта и да нема додток добар во ембрионот.Поради мутациите склони сме кон тоа кога сме под хормонска терапија,и во бременост.Не треба да се чека да се остане трудна,кај некои може ке биде проблем кај некои не,но превентивно треба совреме да се почне со клексани па понатакај да се следи состојбата.Исто и метилфолат од 1мг обавезно ми рече да примам а не обична.
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Јас лично не бев на трансфузиолог меѓутоа гинеколот кој ме води пред мене се консултира со трансфузиологот од Систина телефонски и ја прочита дијагнозата и таа така рече.