1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Германизми

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sofceto, 17 август 2016.

 1. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Како иден професор по германски јазик ја отварам оваа тема се со цел да ги пронајдеме германизмите во македонскиот јазик кои имаат германски потекло....Па секој кој пто познава знае пожелно би било да напиши.Еве неколгу од мене
  Плац,Бина,Ауспух,кумплух,Штрафцигер,луфтира,кошта,рикверс,Ганц,Виц,Блуза,Флека,Шлаг,Шминка, и многу други...
   
  На anelchylola и daylight им се допаѓа ова.