1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Германија призна трет пол - меѓупол

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од GrevMk, 8 ноември 2017.

 1. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  www.24vesti.mk/germanija-prizna-tret-pol

  Федералниот Уставен суд на Германија донесе одлука опцијата изјаснување како припадник на “третиот пол“ да биде вклучено во официјалните документи.

  Во одлуката на Судот се наведува дека креирањето нов поим во изводите од книгата на родени, овозможува таа можност да се најде до крајот на следната година.

  Одлуката е донесена откако кај едно лице, со анализи било утврдено дека не е ниту маж ниту жена, по што била покрената постапка за добивање статус “меѓупол“.

  Првата пријава била одбиена бидејќи според германските закони, детето мора да биде запишано како машко или женско или тоа место во извештајот да остане непотполнето.

  Судот во Карлсруе наведе дека актуелните регулативи се спротивни на германскиот устав, кој забранува дискриминација.

  Не сум бил против ништо што е блиску со насловот. Ама ова е веќе претерано. Среден род? Ресет луѓе, ресет.(facepalm) Ако е за на друго место темава, преместете ја.
   
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  31.137
  Пол:
  Женски
  Германија призна а и другите се на пат. Ништо не ме чуди - одамна имам видено тоалет за такви лица.
   
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Вакви појави во природата постојат, и секако нема да исчезнат ако бидат игнорирани. Кога овие луѓе се навистина меѓупол, што има лошо во тоа да се регистрираат како такви? Стариот Рим признавал и препознавал хермафродити, денес се прави проблем.
  Дали сте запознале меѓуполово лице? Нели е процентот сепак мал за да бидете збунети или да ве загрижува „пандемија“?
   
  На Alisa22, TheGirl23, Lella и 11 други им се допаѓа ова.
 4. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.990
  На theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
 5. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Машки
  Очекувам и ЧЕТВРТ ПОЛ да ИЗМИСЛАТ
   
  На GrevMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.121
  Има случаеви кај хемафродити каде родителите им одбрале пол кога биле мали, и потоа децава си испаднале другиот пол...За у овие случаи, треба детето кога ќе си порасне, само да види како се осеќа...
   
  На EvAngelos, Lella, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.132
  Допаѓања:
  128.843
  Пол:
  Женски
  Ова не е нешто кое е сега ново и измислено. Ова го учевме уште основно по биологија.
  И штом реално постојат, зошто да не се се пишуваат како среден, меѓупол? Или полесно е да се затворат очи на нијансите измеѓу и да гледаме светот црно- бело? :^)
  Одличен чекор. (y)
   
  На AURUA, Someonespecial, iskraFem и 11 други им се допаѓа ова.
 8. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.621
  Пол:
  Женски
  Ме интересира како изгледаат тие тоалети.

  А како се решава тој "проблем"? Знам дека нешто им се правеше на тие лица со цел да не дојде до самооплодување. Нека објасни некој подетално ако може?
   
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  31.137
  Пол:
  Женски
  Изгледаат исто како другите, само има различна ознака на вратата. Во следна прилика ќе сликам и ќе ја поставам сликата.
  Во меѓувреме слика од интернет.
  306706_10151893168530214_603753255njpg.jpeg
   
  Последна измена: 10 ноември 2017
  На Mrs.Brain му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  162.169
  Пол:
  Женски
  Можеби навистина чудно звучи ова кога ќе се пренесе така во закони и регулативи, во пракса, со документи, во врска со родот за обраќање и сл., ама ги има и вакви луѓе – хермафродити.
  Значи не е овде дури ни до психа, привлечност, сексуалност за да е нешто ,,апстрактно“ – туку едноставно физички, ги имаат двата полови органи и така природата ги создала. Мал процент се, но постојат и не можеме ни да замислиме со какви пречки, потешкотии и awkward комплицирани ситуации се соочуваат. Нема ништо лошо да се направи чекор да се вклопат во општеството такви какви што се.
  Посебните вециња е уште поразбирливо и логично дека им требаат, со оглед на тоа дека имаат и машки и женски полов орган.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Машки
  Слушнав дека шољата е во форма на триаголник. :talk:
   
  На kukla21 и Mrs.Brain им се допаѓа ова.
 12. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  31.137
  Пол:
  Женски
  Трет пол - луѓе кои не се чувствуваат ниту како мажи,ниту како жени.
  Хермафродити - луѓе кои имаат два полови органи.
  Е сега дали едните спаѓаат во групата на другите, кој знае? Ќе измислат за некоја година и друго само да има на кого да продаваат лекови.
   
 13. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Gospod izgleda treba da ja zabrza apokalipsata
   
 14. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  9.421
  Пол:
  Машки
  Се согласувам за овие случаеви дека треба да се почека, иако во пракса децата речиси никогаш не се 50:50, туку обично едниот пол доминира, а од другиот има закржлавени гениталии и ситуацијата е 90:10 за доминантниот пол. Стручни доктори можат да ги проверат и хормоните. Познавам една средношколка (сега студентка) која до своите 16 години ја сметаа за машко, со машко име, а девојката имаше и менструален циклус, целосно здрава матка, со јајници со се. Ама ете родителите така малку припрости и кога виделе мало црвче меѓу нозете и некакви закржлавени тестиси, одма избрзале со машко име. Ама потоа она си направи операција и сега си е целосно девојка, здрава, права, убава и згодна. Од Македонија е, ама не доби медиумско внимание и сега студира во Србија, подалеку од траумите во Мк. Импреиониран сум од неа колку храбро се носеше со сите исмевања што и ги даваа врсниците.

  Иначе има секакви случаи. Имаш на пример 100% машки деца кои посакале да бидат девојчиња и родителите им организирале операции и тортури и потоа они се предомислиле и пак си го сакале назад стариот пол. Еве една таква траги-комедија:
  http://www.dailywire.com/news/20806...m_content=062316-news&utm_campaign=benshapiro
   
  На Rama, AURUA, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.121
  Ја не сметам дека треба да бидат дозволени оперции додека детето не биде полнолетно...Без разлика дали сакаат родителите или детето, и без психолошка анализа и советување.
   
  На Lianna Anna, Ketchup, crazylady и 10 други им се допаѓа ова.
 16. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  3.688
  Пол:
  Женски
  Ако се докажува тоа со медицинска проверка, тогаш океј е за овие што се хермафродити да ги пишуваат со трет пол.

  Али да се злоупотребува правово и да се пишуваат среден пол сите трансвестити и оние што им кликнало у глава дека не сакаат да се повеќе мажи/жени, а притоа не се оперирани за промена на полот или немаат никаков хормонален проблем, тоа не, не поддржувам.
   
  На rogue, Rama и EvAngelos им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  sto ne ke vidam sto ne ke cujam
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.423
  Пол:
  Женски
  FB_20171111_12_54_44_Saved_Picture.jpg Според мене сеедно како изгледа , дали е признаено или не, но има такви случаеви, и кога веќе се одлучува треба самата личност да си одлучи кога ќе созрее доволно за да знае како се чуствува ... Само ми е чудно вц то незнам шо е финтата со тоа ?.
   
  На Mrs.Brain и AURUA им се допаѓа ова.
 19. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.615
  Пол:
  Машки
  Боже ја паметиш ли нашата адреса? :?:
   
 20. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.121
  Ајдееее, се јави овој да ус*ре уште една тема... И те молам без пораки у Лп овој пат, Виталиј.

  Господ требало да мисли кога ги создал овие луѓе. Сеа више му ојде возот. Сигурно и на нив би им било полесно така, да не се бафтаат по доктори и со пациенти.

  Ајт.
   
  На Lianna Anna, Ketchup, crimson и 9 други им се допаѓа ова.