1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki edno
    prasajne jas utre sum
    na ispituvajne na skirien seker vo bremenosta kasetee mi prva bremenost mie pa neznam
    dosea nesum napravila
    sto ti napravat kako
    ispituvat skrien seker samo sto znam doktorot mikasa posle
    6 da ne jadam
    nisto za sabejlevo
    da odam na gladno sto ti pravat tamu kako ispituvat ?
     
  2. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Ќе тте боцнат прво, па ти даваат да пиеш гликоза, и два саата после гликозата треба да отидеш пак да те боцнат. Ако сакаш со две боцкања може, и после саат и после два саата, се доплаќа 100 денари
     
    На Nebush1245 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Mora 2 pati
    da te pocnat ili
    ako saks ti i uste nesto utre sum
    i za krv labarotorija mose vo
    eden den i za krv i za sekerot ?
    ?
     
  4. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Не мора два пати, само ако сакаш ти. Би требало да може во исти ден, секако ќе бидеш гладна
     
    На Nebush1245 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    vored mnogu ti falaa duso
    ❤️❤️
     
  6. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Едно прашање до тие што имаат гестациски дијабет.

    Кои се референтните вредности што ви ги кажаа за мерење 1 часа после оброк и 2 часа после оброк?

    Кај мене резултатот за после првиот час беше добар, под границата, но вторниот час имаше покачена вредност (наместо намалена). По консултација со ендокринолог, ми рекоа да мерам шеќер 2 часа после секој оброк. Ми кажаа да внимавам на внес на јаглехидрати, што е сосема ок.
    Единственото нелогично нешто во целата оваа ситуација ми е дека имам покачени вредности 2 часа после оброк, приближно околу 7-7.5 само кога конзумирам леб (строго интегрален, и максимумот мој на јадење леб па дури и пред бременост па и сега во бременоста беше 2 кришки на ден). Од љубопитност, некогаш кога имав повисоки вредности, мерев и 3 часа после оброк, и секогаш имаше опаѓање на вредноста за уште 1-2 единици.
    Реално, трудница сум и не можам да најдам замена за лебот, а без него не можам затоа што сум гладна по цел ден. Кај мене исто малку проблем е што скоро мојот начин на исхрана е скоро вегетаријански, што значи дека не јадам многу месо, и никогаш не сум ни јадела. Сега гледам да јадам барем 3 пати неделно, и реално во тие денови можам да поминам и без леб.
    Сега сум 28ма недела, имам качено 7 кг и веќе 20тина дена сум со иста килажа немам качено ниту грам откако бев на ендокринолог, од пусти страв да не претерам нешто со јаглехидратите па не дај боже и да му наштети на бебето.

    Инаку до сега, секој месец кога ми земаа крв, вредностите за шеќерот ми беа од 4.5-4.8 на гладно, од сабајле. Правев и дополнително испитување за состојбата на шеќерот во последните три месеци, и тој си излезе сосема нормален и во граници.

    Дали има некој со ваква слична ситуација и да сподели совет што вие правевте/јадевте, и дали најдовте некоја замена за леб?
     
    Последна измена: 29 март 2021
  7. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki jas denes bev za
    skrien seker vo biohemija
    me vratija
    zabraneto bilo za trudnici poradi epidemijata deka
    se ceka 2 3 sata i ne pravat sea za sea
    ponatamu ke pravat pa ke cekam do koga treba da ispituva jas uste 2 dena sum 21 nedela do koga treba da se
    ispituva ?
     
  8. M1234

    M1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Мислам дека уште ти е рано од 24 до 28 недела како што сум јас запознаена.Јас имам утре за испитување на шеќер а сум 24+.Но сепак нека кажат и поискусните, можеби сум јас грешка.
     
    На IRBBB и Nebush1245 им се допаѓа ова.
  9. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Пробувај различни брашна. Кај мене спелтино полнозрнесто ми го качува шеќерот доста, во комбинација со р'жано ми е така така, можам да си дозволам по 1 мало лепче за доручек, додека само од р'жано брашно можам да си дозволам и поголемо парче. Исто така си правам и рецепти со киноа, како замена за брашно, она ми е исто супер и не ми го качува шеќерот. Кога веќе имаш леб во оброкот, комбинирај го со салата и протеини (не мораш месо, можеш јајца, сирење, протеински намази...), кај мене оризот се покажа како еден од најголемите проблеми и немам ни пробано да го искомбинирам со леб. Мораш да пробуваш комбинации, да научиш на што како реагира твојот организам и така да го држиш под контрола шеќерот.
     
    На IRBBB и Chrysanthemum им се допаѓа ова.
  10. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот @Marge :l:
    Јас до сега јадев најчесто р'жан леб, и баш така и си мислев, да пробам со нешто поразлично од тоа па да видам какви резултати ќе добијам.

    Инаку експериментирам доста во овој период, користам киноа и јас, некогаш во комбинација со интегрален ориз и забележав сосема нормални резултати после оброкот.
    Конзумирам доста спанаќ, леќа, грав, грашок, компир и интегрален ориз - во помала количина, гледам дека немаат лош ефект. Каде можам, вклучувам и месо во исхраната. Салати имам обавезно со ручек/вечера секој ден.

    Во принцип ниедна друга храна што претходно си ја конзумирав, не се покажа дека ми прави проблем (со исклучок на р'жаниот леб).
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    На Nebush1245 и M1234 им се допаѓа ова.
  12. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    da duso ijas taka znam zatoa
    mi kasa
    ponatamu ke napravam
    ako mose da
    mi
    kases kade ke naprais bidejki uvde vo biohemija ne pravat zaradi epidemijata
     
    На M1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. M1234

    M1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во Германија така да не знам за во Макдеонија, сигурно ке ти одговори некоја мајка што има испитувано во овој период.Имаш време сигурно ке најдеш начин, мора да постои начин како се испитува.Немој да се грижиш
     
    На Nebush1245 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nebush1245

    Nebush1245 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Da i jas taka znam
    deka
    Fala ti duso Najdov ginekologot ke
    mikase kaj mose na drugo
    mesto fala ti za
    pomosta poz
     
    На M1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. M1234

    M1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Дали сте имале главоболка при покачен шеќер?
     
  16. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, ова ми е втора бременост . Само што дојдов од лабаратотија дома, мирувам па треба уште два пати на секој сат да отидам. Него она што забележав е дека ми земаа крв од прст. А во првата бременост кога испитував бев во друга лабараторија и ме боцнаа севкупно 3 пати но од вена. А и двете се добри лабаратории. Од каде ви земаа вас крв ?
     
  17. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Некаде земаат од прст, некаде од вена. Јас бев на испитување во Авицена, таму земаат од вена.
    Подоцна, кога правев друга анализа во Систина. двете раце ми беа помодрени од боцкањата, а башка една недела пред скриен шеќер испитував и д-димери. Кога ми ги видоа модри рацете, се чудеа каде ќе ме боцнат и спомнаа дека и тие ја прават анализата за скриен шеќер од прст и искоментираа дека немало потреба од вена.

    Сите имаат различни теории околу тоа, така да моја препорака е да не се замараш многу, биди добро и имај си добри резултати.
     
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Не, ама ми се слошуваш, како сила да снемував.Ова и во двете бремености.
     
  19. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Јас во јуни правев скриен шеќер со инсулинска резистенција и ми зимаа три пати крв од вена и сега пред една недела правев скриен шеќер и повторно имав три боцкања од вена
     
  20. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Хмм затоа и се чудам. Ако беше за од прст, дома сама можам да си направам.. понеделник баш ќе го прашам гинекологот дали е валидно.