1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    zdravo, kade odite na endokrinolog za pokacen skrien seker? denes pravev, dosta e pokacen, mi rekoa na endokrinolog obavezno. aj ve molam spodelete iskustva, od pamet sum izvadena, inaku sum27ma nedela
     
  2. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Јас бев во Систина. Термин брзо се закажува. Не знам како е на државно, не сакав да ризикувам поради короната и гужвите.

    Не се плаши, и јас имав доста високи вредности. Од памет бев извадена, 3 дена не можев ниту да спијам ниту да јадам нормално како што треба, се додека не ми помина прегледот.
    Прегледот кај мене се состоеше од разговор со ендокринолог, највеќе за храната која ја конзумирам, дали треба нешто да променам и плус ме пратија на дополнително испитување за состојбата на шеќерот во крвта во последните три месеци. Ми земаа крв од вена, и резултати имав истиот ден (кај мене беа добри, во границите на нормала). Во принцип се препорачува рестрикција на внесот на јаглехидрати во исхраната. Обавезно контрола 3 месеца после пораѓај, за да се види дали пак се вратил во нормала шеќерот со тоа што пак ќе мора да се направи ова истото испитување, со пиење на гликоза растворена во вода и мерење 1 час и 2 часа после тоа.

    После овој разговор, ендокринологот ми рече да си купам апаратче за мерење на шеќерот во крвта, и да мерам секој ден, 2 часа после секој оброк (кај мене вредноста после 2 часа беше повисока од нормално, а на гладно и после еден час си беше добра.)

    Сега, тоа што правам е мерам шеќер секој ден, и гледам која храна ми одговара, која не. Во мојот случај, скоро ништо од исхраната не сменив, само намалив на овошје и преку мерењата дознав дека р'жан леб и лиснати теста не смеам да конзумирам (барем не во овој период, до крај на бременоста).
    Благо си јадам, нормално, во мала количина, но не секој ден. Измерените вредности на две недели треба да и ги праќам на докторката и таа ми кажува дали е ок, или треба нешто да се промени.
    Првите две недели додека откријам што ми го покажува шеќерот, имав и некои повисоки измерени вредности. Следниве две недели, скоро сите тие се елиминирани. Верувам дека и ти ќе си го најдеш твојот соодветен начин со тестирање и експериментирање со храната.

    Најбрзо што можеш закажи си преглед, за да си почнеш на време со некои рестрикции кои може да ти бидат од голема корист.
     
    На IRBBB и nevenask им се допаѓа ова.
  3. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мами , како ви гледаат резултатите ?
     

    Прикачени фајлови:

    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Kolku so gledam ok se
     
    На NewMama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    a otkoga se pocnuva so dieta i se meri sekerot so aparatce doma, se pravi li pak posle nekoe vreme ispituvanje za skrien seker ili dovolno e domasnovo merenje? se konsultirav so endokrinolog, mi dade dieta i mi rece da meram 6 pati na den, pred i 1 cas po obrok, pa za nekolku dena ke vidime kako ke bide, ama jas ic ne sum mirna. mnogu mi e strav dali ke se sredi, jas opsto si vnimavam na hranata
     
  6. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    со диета почнуваш веднаш по консултацијата со ендокринолог. Претпоставувам треба да се вратиш на контрола со измерените вредности после одреден период. Секој ден запишувај си каква храна јадеш (за појадок, ручек, вечера, па дури и ужинка), за да можеш полесно да си откриеш што е добро, а што не за твојот организам.

    Во доста голем дел од случаите се средува само со исхрана. Стварно треба поголема одговорност и пазење, меѓутоа возможно е да се постигне.

    Испитување се прави после породување, мене ми рекоа да го направам 3 месеци после породувањето. Во голем дел од случаите, кога завршува зреењето на плацентата (при крај на бременоста), веќе почнува телото нормално да си функционира, и тие индикации за гестациски дијабет не се повеќе присутни. Во ретки случаеви, дијабетесот останува. Затоа е потребно уште еднаш после породување да се направи анализата за скриен шеќер, за да си видиш дали се ти е вратено во нормала.
     
    На Ljubova, IRBBB и nevenask им се допаѓа ова.
  7. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    fala ti, se nadevam i jas deka ke se sredi, mislam deka stresov me unisti
     
  8. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Знам, затоа и ти пишав да не паничиш. Истото го поминав и јас :D Не сме само ние, ќе преживееме. Откако почнав со мерењата и видов нормални резултати (на повеќето оброци), некако со тек на време се смирив. Ќе си гледаш што ти одговара, што не, редовни контроли и тоа е тоа. Нормално е да видиш и некој висок резултат повремено. Good luck :hug:
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    a do kolku treba da se vrednostite? mene sabajle na gladno mi bese 5.6,posle jadenje 1 cas 6.9
     
  10. Chrysanthemum

    Chrysanthemum Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Не ги знам точните референтни вредности, затоа што јас мерам 2 часа после секој оброк. За моето мерење, докторката ми кажа дека максимум до 7 треба да биде измерената вредност.
    Со оглед на тоа дека кај тебе во првиот час бил 6,9 , после тој час вредноста треба да почне да опаѓа. Мислам дека е нормална вредност.

    Обавезно прашај си кога ќе одиш на контрола. На интернет може да се најдат некои вредности, ама не знам колку се релевантни. Затоа најдобро е според докторот со кој комуницираш, да ти ги каже.
     
    На nevenask му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Тебе на гладно ти бил повисок. На гладно за трудници е до 5.1
     
  12. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    pa da, mene nasabajle mi e najvisok, posle pagja, makar sto na ispituvanjeto za skrien seker site tri vrednosti mi bea pokaceni:Prvoto bockanje 5.7,vtoroto 13,a tretoto 10.5
     
  13. M1234

    M1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    После колку време откако го сменивте начинот на исхрана почнува да паѓа шеќерот во нормала?
     
  14. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Кај мене после еден месец
    Ми беше 5.8 на гладно сега веќе после 3месеци ми е 4.25
     
    На M1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    20210407_111050.jpg
    Ок се, така?
    Бремена сум инаку
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    devojki, vie sto ste so skrien seker, od ovosje sto i kolku jadete? isto taka mlecni proizvodi, sirenje, kaskaval i slicno? jas nekako mnogu seriozno ja sfativ dietava i eve veke dve nedeli na minimum mi e seto toa svedeno
     
    На M1234 и Mima89 им се допаѓа ова.
  18. Mima89

    Mima89 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас зошто не јадам леб никаков, ни за доручек, ни за ручек скоро секој доручек јадам парче кашкавал, или парче сирење и мала шоља јогурт пример со јајца или некоја салата правам различни комбинации зошто без леб нема да ме држи ако немам некој млечен производ и никогаш не ми бил висок шеќерот после доручекот. После доручек 2 часа обично јадам ужинка едно овошје (мало зелено јаболко,или кива, или мандарина, некогаш и мала крушка задолжително со една рака јатки, менувам ореви, леблебии, бадеми, лешници) а за ручек задолжително супа, со салата, парче месо и печен компир, или пире, некогаш многу малку варен ориз (од него еднаш ми се качи шеќерот кога каснав малку повеќе). Бидејќи не вечерам 2 часа после ручекот пијам какао без шеќер, некогаш мала шоља млеко, некогаш и протеински пудинг ако ме фати криза за благо или еден ред црно чоколадо.
     
    На nevenask му/ѝ се допаѓа ова.
  19. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Млекото јогуртот и к.млеко се снета во единици на јаглехидрати кога внесуваш.... а сирењето кашкавалот зденки не се "рачунаат"... неколку страници поназад имам пишано за она што ми го имаат кажано од центарот за дијабет...
    Пс. А овошјето ти носат по 1единица во глобала има табела кое колку носи..... пример по доручекот за ужина имаш 1единица -можеш некое овошје и по ручекот на следната ужина...
    Првите денови е тешко додека навикнеш како што потоа ќе знаеш...
     
  20. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    a posle kolku vreme pocnuva da se stabilizira? mene nasabajle mi e nesto povisok 5.6-5.9 a vo tekot na denot e podobar. edna nedela sum veke na dieta ama ne znam koga treba da dade rezultati