Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

 1. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Да да се појавува. Јас пред 2 месеци кога правев крвна слика околу 11 вечерта изедов само едно парче двопек и ништо повеќе и мене шеќерот ми беше 6.8. Се скренав. :@ Ама утредента кога мерев ми беше 5.2 и претходно немав јадено ништо после 6. А сега еве месец ипол како ми е 4,0. Претпоставувам затоа што ми станало се рамно. :lol: Совет- :!: Најдобро шеќер се испитува преку крвна слика. Секогаш на овие тестови покажува повеќе. Незнам каков ти е нормален, да не те плашам, ама 6,8 е висок шеќер за трудница. :?:
   
 2. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  1.856
  јас во четврток треба да одам да ми испитаат за скриен шеќер докторот ми кажа дека денот пред да отидам не треба да јадам после 20 часот. Ке ви пишам за резултатите. И можете ли да ми кажете колку пари тоа кошта со плаво картонче во државна амбуланта несум од ск
   
 3. ecapereca

  ecapereca Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  473
  Мерев вчера сабајле пак, на гладно, и ми покажа 5,5. После саат време од јадење, мерев пак и ми покажа 5,1. И тоа мислам дека е покачено, ќе видиме што викаш преку крвна слика. Да се надевам дека не е ништо страшно :?:
   
 4. jasmin4e665

  jasmin4e665 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  20
  bas pred dva dena ispituvav skrien seker, ne sum vo mk i tuka mi dadoa glukoza te epten blag pijalok kako sok od portokal i na sekoj saat mi zemaa krv pa sega ke vidime rezultati. . :)
   
 5. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Дали може некоја која има/ла скриен шеќер да сподели што јадела?

  Јас вака се хранам:

  Отстранив се што има бело брашно и јадам само црн леб
  Никакви купечки сокови не пијам
  Го исфрлив скроз шеќерот (ни сладолед ни бонбона ни ништо) исто и мед исфрлив
  Од овошје јадам се само по малку и избегнувам диња и грозје.
  Не јадам свинско (ми рекоа никако тоа).
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.342
  Пол:
  Женски
  Не јади храна што содржи глутен.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kasiopeja

  kasiopeja Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  39
  На клиника за ендокринологија ке ти дадат распоред на оброци со калориска вредност и ќе правиш контролни мерења на шеќерот по оброк во домашни услови за да се види дали нивото на шеќер по оброк е нормално.Ако е нормално гестацискиот дијабет ќе го контролираш со исхрана или со лекови.Најчесто доволно е правилна исхрана и контрола на големината на бебето.
   
 8. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  11.444
  Денес правев скриен шеќер, се си испадна во најдобар ред. Дека вака "ситна", сите ислеа дека ќе има нешто, ама крупна не значи и дијабетичар... Дури боцкањето на гладно сабајле беше 4.3, а минимумот е 5,1. Не е страшно ништо ми рекоа, бидејќи цел живот ми е така, немам вртоглавици, немам никаков проблем. :)
   
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  од првиот пат испаднав со голем шекер :D а сега сосем малце :D вика чудна работа како вака наеднаш Mногу а сега многу помалце :D

  се имам нафукано од благо тогаш :D
   
 10. dzanina

  dzanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  117
  Кај нас е различно на сабајле е ептен висок и тоа јадам само едно тенко црно лебче и се крева до 170-180 а ставам пред јадење инсулин ама воопшто не помага , ми треба поголема доза а преку ручек си е нормален пошто се движам излегувам а навечер е пак висок значи треба после секоје јадење да се движам :( ајде насабајле и ручек ама навечер кај ке одам а навечер е ептен ладно тешко мене ке ја памтам ова бременост :(
   
 11. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  jas pred dva dena ispituvav skrien seker vo drzavna bolnica vo radovis rezultatot bese 4 megutoa gledam kaj nekoj od vas se meri sekoj cas a mene na gladno samo ednas, ne mi e jasno zosto???
   
 12. Gossip-B

  Gossip-B Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  33
  Meне матичната ми рече да испитам,а сега сум 27недела и ми рече три дена пред тоа да јадам по 100гр. чоколада и последната вечер да јадам што ќе јадам до 20ч. и сабајлето да појдам на гладно да ми земат крв,па ќе ми дале да се напијам гликоза и после 1ч пак ќе ми земат крв :^)
  така ли испитувавте и вие,да не грешка сум разбрала нешто јас??? :D
   
  На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Јас треба задутре да проверам, но матчниот не ми кажа дека треба по 100гр чоколада да јадам
  За до душа за празников си каснав благце одпоќе
   
 14. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.540
  Jas u mk ne pravev nisto.doktorot ne me prati...sega tuka u ger.pravev vo 35 nedela i toa otidov najadena me bocnaa od prst pa ispiv rastvor valjda glikoza nesto i po eden cas krv od vena mi zemaa.za dva dena se javiv za rezultati se bese okk fala bogu
   
 15. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  21
  И јас пред два дена проверував шеќер и фала му на бога се е во најдобар ред......Од сабајле пред јадење ми зедоа и ми беше 4.....И ми рекоа супер терај ;) Ама ни јас не јадам благо воопшто не ми носи душата ич...Оти ко шо слушам гестацискиот дијабет е многу лоша работа.....
   
 16. artemidis

  artemidis Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Јас имав една убава одисеја со упатот за проверка на скриен шеќер :lol: прво земав за во воена болница дека ми е најблиску и излезе дека они веќе не прават такви испитувања, после земав за во 8 септември каде требаше да останам една вечер во болница за утредента да ми направат испитувања :!: , не се согласив, па земав упат за во државна. кога отидов таму да закажам имаше термин за дури 1 месец :D и кога отидов кај матичната на преглед таа ми даде уште еден упат за во Адриа Лаб. Е сега сестрата наместо лабараториски упат 1 (покриен од фондот) ми дала лабараториски упат 2 кој е за на приватно :D
  Бидејќи морав да одам по друга работа кај матичната пак го сменив упатот и завршив работа за 2 саати и морам да напоменам дека барем таму кај што бев јас ( во Тафталиџе) немаа никаква гужва. Преку фондот наплаќаат 36 денари, а на приватно 400 ден. резултатите ги добив на mail истиот ден и за среќа ми се исплатеше малтретирањето, шеќерот ми е во граница на нормалата :)
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.342
  Пол:
  Женски
  Јас правев испитување за скриен шеќер минатиот месец и резултатот е добар. После испиената гликоза резулатот ми е 4.01
   
 18. LadySS

  LadySS Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Женски кој доктор ви го даде упатот за испитување на скриен шеќер, општиот или гинекологот? Мене гинекологот до сега ми нема спомнато ништо за испитување на скриен шеќер. Последниот пат кога бев на контрола бев 24та недела и некој ден, значи 25та недела, следниот пат кога ќе одам најверојатно ќе бидам 28ма недела и некој ден или 29та и некој ден, зависи кога ќе можам да отидам. А прочитав дека скриениот шеќер се испитувал од 24та до 28ма недела. Е сега матичниот гинеколог ми е на одмор, може да е и надвор од државата и не сакам да му се јавувам. Се мислам дали утре да отидам кај замената негова да видам што ќе ми каже тој, или пак да почекам до следната контрола кога ќе бидам во 29та или 30та недела, ама па страв ми е да не биде касно за испитување.
   
 19. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски

  Ако имало потреба сам ќе ти спомнел, гинекологот дава упат. Инаку и без упат во авицена е 400 мкд ( прашај пак за сигурно), ем на чисто ќе седиш, ем нема гужва.
   
 20. verba

  verba Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  189
  За скриен шекер нема потреба секој да испитува, само ако постојат индикации.Пример ако бебето е поголемо од тоа што треба за неделите. Ако се сомневаш дека имаш скриен шекер откажи благо и тестенини тоа е прва препорака. Инаку во Адриа Лаб е 400 мкд,резултати добиваш мислам истиот или следниот ден.