1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба од фрлање на 400 денари, ако си осигурана, може и на клиника во лабораторија на гинекологија. Чини само 50 денари ;) и не се чека и не е малтретирање (освен 2 часа што мора да се боцкаш помеѓу).
    Јас закажав од петок за понеделник на бројот 02/3228-440. Ова е бројот на лаб. на ГАК.
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Во авицена е 700 ден,себајлево прашував,а инаку да прашам после првото боцкање за колку време е второто?
    Домачица треба упат да земеме?
     
  3. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    второто за 1 саат, третото повторно за 1 саат. Но ако има само две боцкања тогаш второто ќе е после 2 саати од испивањето на гликозата. :)
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Во Авицена може и со упат(имаат договор со фонд за оваа испитување), 70 денари мислам дека е, но се чека 1 месец за термин. На ГАК е околу 400 денари приватно да си платиш, не ме земај за збор.
    Одиш гладна од 6 вечерта најдобро, и дента пред испитување не јади благо. Прво боцкање, па пиеш шеќер и на 1 час седиш во чекална, или околу ГАК, Авицена ... се шеташ. Чекаш да поминат 3 часа да се најадеш благо ко човек :angel: :angel: :rofl:
     
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Инаку мене плодот ми е поголем за 10 -14 дена, испитував се и сешто), бидејќи имам гликоза во крвта секое испитување ми е по 5,2-5,6 на граница до 6, па ме пратија и оваа да го направам.
    Со скриен шеќер се плашев како ќе излезат резултатите, а излезе перфектно. За 1 час од пиење на шеќерот - 10, за 2 часа - 6. Докторката ми рече намали со тестенини (си имам килажа), а и благо можеш - ама умерено :lol: . И фала и многу сега ми е лесно на душава. Бебето си е очигледно, големко на мама и тато :))))) :lol: 8)
     
  6. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    денеска правев О.Г.Т.Т резултатите ми се:
    на гладно: 5,2
    по еден час со испиена гликоза :11,1
    по два часа 6,3
    Дали е тоа нормално девојки,докторот ми е на одмор немам кој да прашам друг.. :( :(
     
    На Blondy7 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа дека последниот параметар - после 2 часа бил побител и треба да е до 8.

    Немаш на самото испитување кои се нормални параметри?
     
  8. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Кај што ми задоа крв ништо не рекоа,ми ги дадоа резултатите и истиве треба да ги однесам на гинекологот после недела време ( тогаш се врака од одмор),инаку не се наогам во македонија,овде според упатството од гликозата гледам нормални параметри се движат:
    на гладно до 5,1
    после еден час:10,0
    после два часа:8,5
    Во првото и второто мерење ги надминувам параметрите додека во третото е намалено ? Дали треба да се загрижам ?
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Не сум медицинско лице, па ќе ти советувам сепак да си одиш на контрола кај лекарот што ти ја води бременоста. Што се однесува до мојата контрола после оваа испитување, и покрај тоа што вредностите беа во граница на нормални параметри, докторката ме советуваше да не јадам тестенини и да избегнувам храна со глутен, да јадам свежо овошје и зеленчук, без газирани пијалоци, сладолед и благо во нормала, без многу пржена храна и хемиски преработена храна. Овие совети верувам дека се даваат на сите трудници.

    Јас на твое место не би се грижела поради логиката дека после 2 часа шеќерот е во граница на нормала, но сепак би побарала и стручно мислење.
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Јас ова испитување го правев ви Адриалаб, со картони ми земаа 35 денари. Презадоволна сум од нивната услуга, не ни мора да се оди по резултати, ги праќаат по маил. Во државна не би одела за жива глава, и гратис да е.
     
    На espana и mariz им се допаѓа ова.
  11. ели били

    ели били Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    neznam dali sum na pravoto mesto no jas sum dijabeticar tip 1 i bi sakala da prasam dali e toa pricina sto povekje godini nemozam da zabremenam.na ginekolog mi kazuvaat deka se mi e vo red.Ocajna sum. kazete mi sto da pravam i kade da odam
     
  12. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите .
    Вчера открив дека имам гестациски дијабет. ОГТТ тестот после 120 мин ми е 9,5 а макс е 7,8.
    Шеќерот на гладно ми беше 5,3 досега највисок обично ми е 3,6/3,9 но сега ми кажаа по 100 гр чоколадо да јадам три дена пред тестот и мислам дека од тоа пошто јас не јадам благо и многу внимавам на исхраната но баба ми е дијабетичар па може наследно.
    Оваа ми е втора бременост , првото дете го изгубив и тоа во 34та недела , причини непознати но сега се претпоставува дека можеби сум имала и тогаш скриен шеќер само што никој не ми кажа дека бебето од тоа може да ми умре. Многу сум загрижена плачам по цели денови .. Чувствувам, вина оти не сум го направила тестот а сега се секирам да не го изгубам и ова бебе.. Едвај се оправив со првата загуба поради оваа бременост и ова бебе ми даде сила.
    Јас почнав со диета и често и помалку јадењеи уште одма.
    Има ли некој искуство некакво да сподели?
    Треба да одам на ендокринологија но термини има дури во јануари за кај Бранка Крстевска . Таа ми ја препорачаа за гест. дијабет.
    Каква е процедурата со приоритетните упати ?
    Ќе можам со таков упат кај нејзе да одам ?
    Фала однапред на сите ...
     
  13. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    vidi maticniot ginekolog da ti dade prioriteten upat...so prioriteten nemoras da cekas, ne ke cekas do januar za pregled....mene taka mi dadoa za na infektivno prioriteten....i bez zakazuvanje e....pretpostavuvam deka e ista procedurata
     
  14. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Ke si zemes prioriteten upat za kaj brankica.posto dodeka zemes upat za kaj nea ke ti dojde vreme za da se porodis,taa raboti samo eden den vo nedela so trudnici,sreda mislam,i ako odis so prioritet odi posle 12 casot zosto iako si bremena nema nikoj red da ti pusti.i ne se sekiraj pazi na hrana dotogas.a brankica spored vrednosta na sekerot ke ti dade ili dieta ili insulin.nisto strasno
     
  15. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Jas imam tip 1,i imam kerkicka 6 meseci zdrava i ziva.diabetesot ne preci da zabremenis.pred da zabremenis 3 meseci ne smee hba1c da ti bide visok,inaku bremenosta ne daj boze nema da se odviva kako sto treba.znaci mila diabetesot ne igra uloga za toa sto ne si ostanala bremena
     
  16. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @ZojaP
    Спрема вредностите кои си ги пишала, на гладно шеќерот според мене ти е во ред... На моето испитување пишува дека на гладно референтната вредност е од 3.3 - 6.1... Можеби повисок да, но во рамките на нормала...

    После 120 мин референтната вреднос кај мене вика <6.7... За после 60 мин вика дека треба да е <7.8...

    Како и да е, мислам дека со оглед на тоа што шеќерот на гладно ти е генерално во ред, ќе треба само со режим на исхрана да го контролираш...
    Бидејќи јас сум со повеќе кила од што треба, доста читав за гестациски дијабет, со оглед на тоа што за подебели жени тоа одма како етикета им се лепи во облик на ризик... Но никаде не сретнав драстични ризици за детето... Да, гојазност, дијабет и кај него, такви проблеми, но смрт... Ретко.

    Сакам да ти кажам да се опуштиш до средбата со ендокринолог, затоа што стресот само плус ќе ти штети...

    Во секој случај, ти пишувам за да те утешам, но стручен разговор секако ти е потребен затоа што има и други релевантни фактори при одредувањето на состојбата (пр. фамилијарна историја и сл.)... Препорака - јас на твое место не би чекала месеци за средба... Размисли ако нема термини да одиш и на приватно.
     
  17. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Бев на клиника и др Бранка само на кратко ја видов бидејќи работи само со термини . И смениле сега да не може да се види ни со една трудница па ме упати кај Пемовска.Сега чекам нови резултати но ми кажа само со диета. Бранка ми вика нема да слабееш но јас ослабнав коло за една недела а како да не ослабиш со таква диета. Почнав да мерам и дома шеќер и беше ок но вчера на гладно ми беше 5,2 а трена помало од 5 и после доручек 8,2 а треба помало од 7,8...не знам зошто исто јадев...и баш се разочарав.
    Утре сум на гинеколог па само бебето да е ок..
    Гладна сум но за неа се би направила.
    Има ли некој со гестациски ...сите форуми ги поминав и сите досега се со негативен тест.. зарем само јас сум ?
     
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И мене ми е на гладно 5,2 а не сум била на диета???? Ми мереа два пати скриен шеќер и тоа се сметаше во граница на нормала...
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Сега се замислив во однос на вредностите. Дали кога Ви го правеа испитувањето Ви земаа други мерки? Мене ми земаа - висина, тежина, притисок, обем на стомак, обем на колкови и сл... Мислите дека и тие играат улога кога докториве ги интерпретираат резултатите?


    П.С. Јас бев советувана за режим заради инсулинот, не шеќерот. Се додека е само режим на исхрана во прашање, не го третираат како проблем...

    П.П.С. Душа не издржа баш секогаш, па си поткаснав и благо и тесто. И се ок. Пак ќе речам - според мене, најважен е стресот да се елиминира.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Sakam da ve prasam kolku e normalno nivoto na seker vo bremenosta, zatoa sto doktorkata nareden pat rece da proverime skrien seker... Ne mi teknuva kolku mi bese tocno no mislam 5,8 bese.. a i bebus 22ra nedela bese 500g mislam deka normalno treba da e 350 vo ovaa nedela ili greska sum?