1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Што е тука е, нема што да се плашиш ќе се среди со правилна исхрана па и терапија ако треба.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски

    Баш би те замолила да пишеш како помина кај матичниот и каков бил неговиот коментар за оваа вредност
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    ќе пишам одма откако ќе излезам од таму :):l:

    ми се изнасмеа докторката...
    вика каков скриен шеќер,за трудни треба да е над 8.5 па тогаш да се потресуваш
    ми падна камен од срце значи аман !
     
    Последна измена од модератор: 11 септември 2018
    На Milaаа991, bella.s и @Verba им се допаѓа ова.
  4. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Не сакам никој да ме сфати тука погрешно,но големо НО и покрај тоа што со мојот резултат кој беше малтене идентичен како на членката погоре бев кај мојот матичен и тој ми кажа дека резултатот е супер и нема никаков простор за паника (факт број 1) и покрај тоа што на самата листа со резултатот кој го постави @Bella* и на секоја друга која правела скриен шеќер во Авицена пишува дека референтна вредност за гликемијата 2 часа по оптеретувањето е помалку од 5.6 освен за бременост (факт број 2), а сите знаеме дека таа вредност за бремени е поголема (или и да не знаеме го имаме гугл, па можеме слободно да прочепкаме.Се обидов неколку пати да истражам и на ниту едно место не пишуваше дека се јавува гестациски дијабет со помала вредност од 9, а некаде и 11 од македонски,преку српски, па се до англиски официјални медицински страни).
    И покрај овие два факта кои погоре ги наведов и поради кои бев убедена дека нема простор за паника, кај себе а и кај во случајов @Bella* и мене одредени постови поврзани со прашањето на членката ме исплашија. Веројатно бременоста си го прави своето и не тера да паничиме и тогаш кога нема потреба и да се плашиме од се што ќе слушнеме.
    Секоја од нас е различен случај и секоја од нас си има своја историја на бременоста,а и пред неа.
    Поентата ми е,да не се истрчуваме со дијагнози и коментари пред време. Како трудница ве молам да се потсетите како ви било (за оние кои веќе го поминале овој сензитивен период) или да се обидете да не разберете тие кои не сте поминале низ оваа посебна состојба (на таквите ви посакувам што поскоро кој си сакате да си доживеете и да ги поминувате овие слатки маки) и пред да пишете нешто да помислите дека некоја од нас може да се исплаши или да го поремети својот мир кој во овие моменти ни е и тоа како важен.
    Влијанието на напишаното на форумов е големо од секоја членка и почит до сите кои споделуваат искуства,помагаат,даваат совети, на нас бремените и на сите останати и мислам дека секој кога одговара на некое сензитивно прашање (особено поврзано со здравје,па и бременост) треба пред да кликне на "испрати одговор" да помисли колку е стручен во тврдењата кои ги наведува, особено кога станува збор за сериозни теми.
    Ви благодарам и се надевам дека ќе не разберете најдобронамерно!
     
    На eta, PeachGirl, Iki lepi и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Најгласно се согласувам!!!
     
    На @Verba му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    Денес правев исп за скриен шеќер, прво мерење 4,5 после испиена декстроза 5,9.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас утре ќе правам, колку време е препорачливо да не се внесува храна пред испитувањето?
     
  8. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    12 часа
    каде ќе правиш?
    земи си друштво со тебе иначе ќе си пукнеш од досада :)
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    Јас после 20:00ч вчера ништо не јадев само вода :) мене ми е блиску бев во 7 и пол ми зедоа крв си отидов дома си легнав пак и во 9 ипол се вратив. 2 часа треба да поминат од пиењето.
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    jaс прашав да си одам па да дојдам ама не ми дозволија :(
     
  11. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Бев во 9ч прво боцкање, и пиев гликоза, ми рекоа второ боцкање за 1 час, ме боцнаа пред 10тина мин и следно боцкање во 11ч.
    Ич не ми беше гадна гликозата за пиење, мм ми вика кога ме гледал како си ја испив дека мислел ќе им побарам уште една чаша :lol:
     
    На @Verba му/ѝ се допаѓа ова.
  12. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Според ова претпоставувам во Авицена си правела. Јас таму немав проблем,си ја испив одеднаш. А пред да останам бремена од други причини прабев во Синлаб и ми беше дадено во пластична чашка огромно количество шеќер во многу малку вода. Шеќерот не можеше да се растопи,поради што не успеав да го изедам и ми се слоши.
     
  13. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Не ја правев во Авицена туку во друга приватна лабараторија во мојот град.
    Грутки исто имаше ама добро поминав.
    Чекам резултати, се надевам дека се ќе биде во ред..

    Супер испаднаа резултатите, утре контрола кај матичниот па се надевам ќе одмориме 3-4 недели од доктори и чекални..
     
    Последна измена од модератор: 14 септември 2018
    На lackygirl, Bella* и @Verba им се допаѓа ова.
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    И мене не ми беше гадна, со ладна вода ми ја растворија и убава беше за пиење, одма ја испив. :)
     
  15. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Скриен шекер кога се испитува? Која недела?
     
  16. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    24-28 nedela

    Screenshot_2018-09-19-14-07-09-1.png rezultative se dobri ili ne? Ispitano vo 26nedela
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Мојот гинеколог ми даде да испитам шеќер во 17 недела, не знам зошто, немаше некоја индикација или барем не ја сподели со мене. Испитував во Synlab и супер ми се резултатите.
    @pepapa добри ти се резултатите
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки имам едно прашање, дали е задолжително испитувањето на скриен шекер, нареден преглед кај гениколог ми е во 28 недела и досега ништо ми нема спомнато за испитување на скриен шекер, на почеток на бременоста кога испитував шекер ми беше 5, сега на овие останатите упити не е шекерот пишан за испитување само крвна слика. :wasntme:
     
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Дава ли некои симптими скриениот шекер, или не можеш да знаеш дури не испиташ?
     
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2018-09-28-14-35-56-1.png kako sto mi se gleda e visok,mojata doktorka bese prva smena a kaj toj sto e vtora nemi se odi.
    Strasno e da pocekam do ponedelnik?