1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Го креирав профилот само заради оваа тема. :)
    Само што ми земаа крв за испитување на скриен шеќер, но наместо да пијам гликоза ми рекоа да си отидам дома и добро да доручкувам и да каснам нешто благо. За два часа да одам пак за крв од прст да ми земат и да испитат шеќер.
    Е сега јас уште кога останав бремена си го следев шеќерот со апаратче од дома и кај мене проблемот е што сабајле на гладно ми е покачен (7-7.5), а потоа преку ден ми се нормализира под 6.
    Малце паники ме фаќаат зошто имам предиспозиции за скриен шеќер,(дедо имаше тип 2, мајка ми има покачен шеќер, јас дебел газ) ама никаде не видов точно што треба да се превземе во случај на скриен шеќер. На диета се ставив уште првата крвна слика кога шеќерот ми излезе 7.2 тоа беше 2 месец од бременост (исфрлив благо, газирано, тестенини) ама шеќерот сабајле пак ми е покачен.
    Тироидна жлезда и тироидни хормони проверувам 1 годишно и ми беа супер пред да останам бремена.

    Само што јадев сега чекам 2 часа да поминат па пак да се вратам на трансфузиологија за 2риот тест, а во меѓувреме испитувам на апаратчето на секој 15 мин. :)

    а и да, лекарот ми кажа 3 дена јадеш нормално дури и блачко каснувај си, последниот ден пред тестот до 18.00 јадеш после само водичка до сабајле
     
  2. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Здраво пак јас. Ќе ве замолам ако има некој информација колку треба да е шеќерот после 4те боцкања во ден? Диетата е поставена, ми кажаа мерење 4 пати дневно еднаш на гладно и 3 пати 1 час после јадење. Ја прашав сестрата колку треба да ми е после 1 час по јадење ми рече епа нормално е до 6 да ти биде??? Нели е малце тоа после јадење? Прашав друга сестра ми вели до 10. На нет гуглам велат 7.8 после 1 час јадење. Чвор сум цела не знам на кој да верувам и паники почнаа да ме фаќаат. Не за друго не знам дали добро ја комбинирам диетава. За сега нема терапија зошто ептен сум на граница се уште не е алармантно, но не сакам да грешам па да стане алармантно Благодарам
     
  3. Cien

    Cien Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    На гладно <5,3
    по 1 час <7,8
    по 2 часа <6,7
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Здраво ,јас испитав скриен шеќер освен што ме боцкаа 2 пати носев и два пати мокрача ,и после 2 часа на урината покажа позитивно ,се плашам дали е нешто страшно матичната била надвор од Мк и го пратив резултатот вика не е страшно ќе се слушниме во вторник.
    Има ли некоја од вас искуство со ова или да знае зошто е тоа така еве го и резултатот
     

    Прикачени фајлови:

  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Каде испитувавте и дали е многу страшно ??/
     
  6. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас во Авицена. Ако си со упат одиш само во понеделник со закажување и кошта 35 ден. и те боцкаат 2 пати (на гладно и 2 часа откако ќе го испиеш растворот). Без упат одиш било кој ден и имаш 3 боцкања (на гладно, 1 и 2 часа после пиење на раствор). Чини 450. Само гледај да одиш порано зошто 3 саати ќе окапеш минимум. И гледај да не повратиш бидејќи така тестот ќе биде неважечки и пак ќе треба да го пиеш благиот раствор.
    Едит: Сите боцкања се од вена и растворот е грд ама не е страшен. Едно време ти се суши уста се осеќаш како пијан ама ништо спектакуларно.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Јас во Синлаб платив 400 денари, а правев во сабота. Не е страшно испитувањето, само е непријатно и долго трае. Во Синлаб ти земаат крв, па пиеш гликоза, па после 2 саата пак ти земаат крв. Во тие 2 саата не смееш да се движиш и можеш само вода да се напиеш. Јас после пиењето гликоза си отидов дома зошто живеам блиску до лабораторијата и лежев 2 саата.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Утре ќе одам, треба шеќер и лимон да си носам...
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Да не треба и шприц и игла, ханзапласт, епрувета и мед.сестра да си понесеш крв да ти земе :o
    Каде бре ќе испитуваш, секаде даваат гликоза.
     
    На Butterfly1107, Vanessa9li, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Во Куманово Поликлиника Тасевски.
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Оф леле ви кумановци гу претерате :D
    После еден саат откако ќе си го сркнеш шеќерот, треба да ти биде околу 8, а после 2 саати да се спушти во нормала. Мене после јадење кога мерам ако јадам бел леб плус и нешто со јаглехидрати ми оди некогаш до 9 па и 10 :tmi: затоа гледам интегрално да јадам и помалку. Се е во исхраната и себеконтролата. На докторов му викам а може ли некад торта да јадам, ми вика никако. А првата бременост си јадев многу сладолед ама на инсулин бев тогаш.

    Ај сега кркни чоколада и после до утре ништо.
     
    На Vanessa9li и crazylady им се допаѓа ова.
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Еве ги резултатите, па што мислите? Која е референтната вредност? IMG_20191021_202324.jpg
     
    Последна измена: 21 октомври 2019
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаш мало покачување по 2 часа, другото ти е ок. Зборам по моите реф.вредности од моето испитување.Нека ме поправи некој ако грешам.
    Референтни вредности нема на резултатов?
    ЕДИТ
    И по 1 час мислам има покачување. Не се плаши на ендокринолог оди ќе ти каже начин на исхрана и ако треба и терапија. Ако си дисциплинирана лесно се средува.
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Добри се.
    Реф.вредности за трудница се
    5.1 гладно
    10
    8.5
    Кај тебе е ок.
     
    На monka_bonbonka и crazylady им се допаѓа ова.
  15. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    На гладно <5,3
    по 1 час <7,8
    по 2 часа <6,7
    Штом си бремена ок се, извини незнаев дека си трудница.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Имам напишано еден пост погоре,прочитај
     
  17. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Прочитв ама дали е и во Авицена толку, до сега не сум слушнала дека за трудница е на глдно треба да е толку
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    На резултатот не ти се напишани реф.вредности за трудница. За трудница се тие што ги пишав за во било која лаб. Тогаш гинекологот и ендокринологот ме водеа по вредностите што ги напишав
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Мајки да не знаете која е референтната вредност за скриен шеќер за труднци после 2 часа од пиењето на течноста?
     
    На Anenik му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Малку погоре имаа пишувано баш за ова.
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.