Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

 1. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Еве сега и јас ќе се придржувам малку, ама ќе видам до кога ќе ме држи, благо не јадам , а не сум јадела ни претходно, е сега лебот ми е проблем, ама и тој го јадев само за доручек , сега ќе почнам сама да си правам интегрално лепче.
   
 2. ece1279

  ece1279 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Женски треба да испитам скриен шеќер во државна ми рекоа 3 саати требало да бидам таму на приватно бил некој???ај ве молам за искуство од приватниве клиники како наплаќаат и колку време се чека :)
   
 3. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  Во Авицена мене не ми наплатија ништо. Правев и крвна слика и скриен шеќер.
  Те боцкаат еднаш, чекаш два часа, те боцкаат втор пат и си одиш.
   
  На macunka и ece1279 им се допаѓа ова.
 4. ece1279

  ece1279 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  А пред колку време беше? ти се јави закажа и ништо не ти наплатија?
   
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  Бев пред недела дена, т.е. пред две недели, па ме вратија оти демек се закажувало сега (пред две години не се закажуваше). Па тогаш закажав и бев пред недела дена. Ми рекоа дека сега било бесплатно за трудници, а пред две години ме чинеше 750 денари.
  Малку ме разочараа со услугата, ама се надевам дека не им е секојдневие тоа, досега задоволна сум била, освен последниов пат. Буквално сѐ испомешаа.

  П.С: Бев со упат од матичен гинеколог.
   
  На ece1279 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. @macence@

  @macence@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2015
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Мaмички колку е граница за шеќерот после пиењето на глукозата и поминати 2 h?
   
 7. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  Мене ми беше 8,4 ,а докторката ми рече дека граница е 8,6
   
 8. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.645
  Допаѓања:
  7.428
  Пол:
  Женски
  Devojki vo pon ke ispituvan na gak, do togas sto smeam da jadam, ajde za blago ne sum tolku strvna, ama testenini, leb? Koga zakazav samo mi kazaa od 18h vecerta da ne jadam nisto, voda smeam li bar da pijam?
   
 9. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.032
  Пол:
  Женски
  Смееш вода. Не треба после 18 во недела да не јадеш ништо. А јас предните денви јадев многу за да извршам оптеретување на организмот.
   
 10. Twins02

  Twins02 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Vo koja nedela kaj trudnici se ispituva skrien seker i dali dokolku ti najdat e mnogu strasno, neznam zosto od site strani samo toa slusam i pocnav da se panicam, na nekoi trudnici im davale i insulin i ako ednas se primi dali treba postojano ?
   
 11. Asiana

  Asiana Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Јас ќе испитувам во 28-ма недела, а за терапија не знам што даваат
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  16.962
  Пол:
  Женски
  Јас би ви препорачала порано да си проверите, за доброто на вашето бебе. Не е ништо страшно, се прима инсулин за време на бременоста, потоа постепено се прекинува и се оди со друга терапија, доколку има потреба.
   
 13. Asiana

  Asiana Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Јас му спомнав на гинекологот уште на почетокот да испитам, но тој ми рече дека е рано и дека има одредено кога се испитува а тоа е некаде околу 28-ма недела. Па на наредната контрола сигурно ќе ми даде да испитам
   
 14. Twins02

  Twins02 Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  473
  Пол:
  Женски
  Sekoj ginekolog razlicno kazuva I upatuva vo koja nedela treba da se ispita, jas sum 10 polna zatoa prasuvam ete nekoi proveruvaat posle 20 i skroz sum zbuneta, Asiana ke ni pises kakvo e ispituvanjeto koga ke go zavrsis
   
 15. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  јас кога бев бремена испитував гестациски шеќер во 28 недела
   
 16. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Меѓу 24-28недела јас испитав во 25та чиста досада е треба да дремиш во лабараторија да те боцкат три пати меѓу првото и второто боцкање ти дават да пиеш гликоза и така!
   
 17. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.635
  Допаѓања:
  29.086
  Пол:
  Женски
  Јас не сум во мк и тука си бираш дали да правиш оти се плаќа приватно. Јас од почеток потишав за сите испитувања.Ми направија тест и излезе позитивен.Па пак правев и пак позитивен.Одев на диебетолог што ме тераше да држам диета без благо и овошје по малку. Со црн леб и здрава храна и движење.Не ми дадоа инсулин за среќа. Јас многу не внимавав баш. Немав индикации за дијабетес , не сум полна ,немам историја од родители ,детето не ми е поголемо и немав зголемена плодова вода.Поправена сум само 10кг. Тука драматизираат многу кај нас е полабаво и подобро :)
   
 18. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Истото и јас како тебе и за двете деца и јас не сум во Мк и тука е истото со скриениот шеќер, ниту се придржував ниту пак децата сега ми имаат дијабет.

  П.С. Во која земја си, ако не е тајна? :)
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.635
  Допаѓања:
  29.086
  Пол:
  Женски
  Германија, а ти?
   
 20. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  54
  не има полно во Германија јас сум во Аугсбург поздрав
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.