Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

 1. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  Грција :)
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Женски
  Шансите да се случи нешто се можеби мали во реалност (еве, од вашите примери) ама не се исклучени. Сепак на идните трудници, би препорачала да се направи испитувањето, без многу паники но и без многу наивен пристап дека ретки се последиците...
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  jas kaj i da e kje treba da ispitam. kazujte kako da izdrzam bez voda tolku vreme :(
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.443
  Допаѓања:
  129.435
  Пол:
  Женски
  Не знам еве, јас тоа време додека чекав за повторно боцкање седев во лабораторијата, имаше и други трудници, си пиевме вода по малку, никој ништо не ни кажа дека не смееме вода.
  Кога лаборантката ми го даде растворот ми рече дека после можам малку вода да пијам, не премногу.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.436
  Допаѓања:
  177.904
  Пол:
  Женски
  Не би требало вода да пиете :)
   
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  a kade ispituvashe?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.443
  Допаѓања:
  129.435
  Пол:
  Женски
  Во АдриаЛаб, со упат од матичен гинеколог. Не се закажува однапред.
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  chim ne se zakazuva i jas tamu kje odam. gledam vo avicena baegi porano zakazuvaat. fala :*
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.443
  Допаѓања:
  129.435
  Пол:
  Женски
  Нема проблем. Јас се јавив ден претходно демек да закажам, ми рекоа нема потреба. Ми олесни да ти кажам право, оти упатот цел месец го имав, не ми текна порано да се јавам :$
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.262
  Допаѓања:
  6.557
  Пол:
  Женски
  Jas go pravev ispituvanjeto vo avicena vo taftalidze I imav zakazano tri nedeli porano. Individualbo e, mozebi bekoja otkazala pa zatoa ti rekle dojdi utre. Ajde da ne pravam prazni muabeti. Mene dva pati me bocnaa, I Mi rekoa da ne se dvizam. Sestrata kaza deka voda moze da se pie po malku no ako mozeme da izdrzime da ne pieme. Jas izdrzav bez voda tri casa. Samo nemozev da se vozdrzam I povrativ. Dosadno e ama toa e toa kad se mora nije tesko. Rezultatite mi se ok.
   
 11. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.924
  Допаѓања:
  26.667
  Пол:
  Женски
  Зa aдриaлaб е муaбетoт декa не се зaкaжувa :)
   
  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 12. *sisi*

  *sisi* Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2014
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  404
  Пол:
  Женски
  Во понеделник треба и јас да испитувам скриен шеќер, докторката кажа дека во недела после 17:30 никако благо да јадам. Кажете дали само благо не се јаде или воопшто ништо да не јадам .?
   
 13. CocaColla

  CocaColla Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2016
  Пораки:
  458
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  мене ни за благо не ми беше речено, нормално сабајлето на гладно бев, некои лабаратории проверуваат и во урина, така да и не уринирај дома
   
 14. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  12.439
  Пол:
  Женски
  Јaс oд вечертa oд 19ч.не смеев ништo дa јaдaм тaкa ми кaжa дoктoркaтa
   
 15. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.924
  Допаѓања:
  26.667
  Пол:
  Женски
  Oдев 12 чaсa глaднa жеднa сaмo. А нa ендoкринoлoгијa имaaт пoинaквa пoстaпкa, предхoдните три денa дa се јaде пo 100гр чoкoлaдo зa дa се испрoвoцирa шеќерoт. Амa мене не ми гo пoбaрa тoa ендoкринoлoгoт сепaк..
   
 16. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.453
  jas nemav jadeno od 7 vecher a ispituvanjeto mi beshe u 8:30 sabajle. mi dadia caska voda da pijam ne bil tolku senzibilen reagensot.
   
 17. Bebce :)

  Bebce :) Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  13
  Сакам да прашам дали денот пред да испитате скриен шекер може да се јаде благо?
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Не. Ниκаκо јадење благо. Ме тρеба ништо да јадеш минимум 8 саати пρед испитување.
   
 19. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  13.073
  Пол:
  Женски
  Јас до 8 јадев и благо и солено, се јадев. После 8 не јадев ништо.
   
 20. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  12 часа е оптимално време за сите анализи