1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Mene pa bash mi kazhaa vecherta pred ispituvanjeto da izedam edno chokolado. A sabajleto sekako, na gladno da odam vo laboratorija.
     
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Од ендокринологија советуваат дека три дена пред испитување треба да се јаде по 100 грама чоколадо дневно. Пред тестот не треба да се јаде и пие ништо освен вода 12 часа.
     
  3. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Тоа со јадењето 100гр чоколадо само кај нас го има
    Во ниту една медицинска литература или каде сакате во странство ја нема оваа глупост
    Си треба најнормална храна како секој ден така и деновите пред тестот
    Нас ни треба веродпстоен резултат а не исфорсиран
     
    На AhThatFemaleProblems, thelittle17, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам. Кога го правев тестоит и јадев баш така исфорсирано три дена благо тестот ми беше позитивен а кога го направив со нормална исхрана негативен. Сепак морав да внимавам на исхраната цела бременост бев на режим баш поради тоа што не знаеме кој тест е веродостоен и точен.
     
  5. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Јас испитував скриен шекер пред неколку денови,од болница ми рекоа послем 21 час вечерта ништо да не јадам ,на резултат излезе дека ми е повисок но не многу за да би имало потреба од терапија само совет од докторот да намалам со благо и сок доколку пијам ,а јас благо се убавам од јадење;(
     
  6. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Eпа нема страшно, нема да јадеш благо и готово, решен проблем
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Da ne znae nekoj koj vodi trudnici so diabetes vo drzavna na endo ?
     
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Pobaraj ja Katerina Adamova ednokrinolog na Klinika za ednokrinologija. Prekrasna doktorka, iskusna i struchna vo svojata rabota, najbitno nadogradena so znaenje i ne ide po shablon kako ostanati doktori kaj nas vo Mk.
     
  9. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Da fala mnogu,lezev na endo 6 dena i bas kaj nea bev,super doktor
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Prijatelka mi e privatno, a i mi ja vodi bremenosta radi prolaktinom i e prekrasen doktor i chovek. Bash utre sum kaj nejze za skrien sheker :)
     
    На eta и meli23 им се допаѓа ова.
  11. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Jas sum so pregestaciski dijabetes,insulin zavisen,pa mi rekoa da lezam poradi niski glikemii,ama zadovolna sum od adamova,posvetena bese na nas pacientite koga doagase na vizita
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Јас бев со инсулин во текот на бременоста, одев кај др Тоше Плашески и задоволна сум од него и Адамова е многу пријатна, додека лежев неколку дена на ендо доаѓаше на визита. Е сега проблемот кај мене е што нагло прекинав со инсулинот откако се породив, бидејќи редовно мерев шеќер на ГАК и немаше потреба од инсулин. Голема грешка направив што не отидов веднаш по породување за совет и да видам како да продолжам, од тогаш имам проблеми со кожата и се си мислам дека е од прекинот со инсулин. Имам обврски со децава и не наоѓам време за мене а ќе морам што побрзо. Боцкањето, иглите, рутината инсулин пред секој оброк ми се како некое далечно минато. Додека бев бремена де боцкав со инсулин и клексани, се правев за бебињава и не мислев дека ми беше болно и тешко а сега како да не ми е важно веќе за мене, многу грешам.
     
  13. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Јас имам гестациски диабет веќе 3 месеци сум на диета. Одам каја Горан Петровски и аум презадоволна. Пред тоа одев кај Билјана .... не ми текнува на презимњто и одеше многу по шаблон што во бременост е претешко. Др. Петровски е некако полабав и ич не е за инсулин додека може вика телото ќе се бори. Се надевам до крај ќе мо биде така. Мене прерано ми го открија имама уште доста :)
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Оваа бременост ми помина стресно....на два пати ми излегуваше 8.0 и 8.1 скриениот шеќер. Но на крај ми рекоа ништо страшно да внимавам на исхрана и слично.
     
    На Butterfly87 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nalayan

    Nalayan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Машки
    Не знаев каде да го сместам прашањево, па решив овде.
    Сакам да прашам дали смеат мажи со дијабетес тип 2 да зачнуваат деца? Доколку да, колкав е ризикот и бебето да го добие дијабетесот веднаш по раѓањето, и дали се можни аномалии кај плодот?

    Благодарам однапред.
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Дијабетес 2 не е генетска болест и не се пренесува на плодот, без гајле. Дијабетес 1 е генетски пренослив.
     
    На Kaetana и Nalayan им се допаѓа ова.
  17. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Здраво дрвојки

    Сакав да ве прашам дали случајно на некоја од вас шекерот и бил низок?

    Мене резултатите ми се следни:
    на гладно 4,8
    еден час после примање гликоза 5
    два часа после примање гликоза 3,6

    Гинекологот вели не е страшно ама сепак не треба да ми биде толку низок шеќерот.

    Малку езагрижувачки затоа што вчера веројатно ми падна многу ниско шекерот што ми се стемни и имав вртоглавица, се препотив се дури не ми дадоја блага вода да се напијам.

    Добро што бев дома и седната и брзо изреагираја лугето околу мене.
     
    На tina9 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    А ако јадеш повеќе благичко не би се регулирал? Јадеш благо? И мене така пред извесен период ми се темнеше втоглавици цел ден, а јас не сум по благото а тазе трудна... и на крај памет ми дојде дека ми паднал шекерот, кога изедов благо се преродив. Првиот резултат ти е океј, исто и после еден час е океј, но ептен паднало после два часа...ти беше тешко последното боцкање? Што вика докторот, се прави уште некое испитување?
     
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто лошо, не се секираj. Нормално шекерот треба да биде помегу 4.5-5.5 на гладно. И тоа што ти паднал шекерот на 3.6 е вообичаено при огтт тест. За секоj случаj носи си некое чоколатце во ташна :)
     
  20. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Јадам се и благо и месени работи,не треба да ми пага толку. Домашните ми велат јади повеке пати во денот по малку.

    Докторот вели не е страшно штом не е висок.