1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гестациски дијабетес/Скриен шеќер

Дискусија во 'Бременост' започната од lolyta777, 5 април 2012.

  1. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу 0ли.
    Посакував да ми пише некој со слично искуство. Искрено се загрижив малку што слабеам, но штом е нормално, и штом истото им се случува на сите кои се на ваква исхрана, тогаш да се ослободам малку.
    :hug::hug::hug: до тебе и синчето.
     
    На Butterfly1107 и 0ли им се допаѓа ова.
  2. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Како иде процедура, до кога смееш да јадеш претходен ден, или да пиеш? Звонев да прашам ама никој не ми крена у авицена
     
  3. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.Пред една недела бев на контрола се беше во ред на ехо имам само ниска вредност на хемоглобинот и за тоа ми препиша матичната терапија.Прашав за скриен шеќер дали и кога треба да испитам,но докторката поради ситуацијата со короната рече дека немало потреба сега,бидејќи бебето било со нормална големина и тежина ,па понатака ако се увиди дека има потреба да сум испитала.Што мислите вие за ова,Дали да ја послушам или да испитам некаде на приватно и доколку некоја испитувала приватно каде го правела испитувањето?
    Прва бременост ми е и не сум многуинформирана за овие работи,но благодарение на вас научив многу тука:inlove:
     
  4. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    До синлаб бев сега за скриениот. Рекоа 2 саати мирување и само вода смеам да пијам. Гледам сте пишувале јадење и пиење ништо(за водата се збунив)?
     
  5. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Во секоја лабараторија дозволуваат да се пие по малку вода, доколку имаш потреба.
     
    На Maja92@ и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  6. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Прво боцкање 5.40, второ после 2 часа - 6. Пратив резултати на матичната ама мислам дека немам скриен шеќер
     
    На Maja92@ и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  7. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    Немаш скриен, 6 е супер.
     
    На NanaMia и Maja92@ им се допаѓа ова.
  8. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Ремедика ми го мерат шеќерот по 3 пати, вчера пред пораѓај ми беше 4.2,вечерта дали оти нејадена и неспиена ми беше 7.4, сабајлето ми беше 3.9,пред ручекот 11 што се шлогирав сама од бројката, веднаш со консултација на ендокринологот и генеколог ми препишаа инсулин.пак ќе ми мерат на кај 7 часот и пак ќе ме боцнат инсулин пред вечерата
     
    На eta и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  9. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас колку повеќе на јадам толку повеќе ми се качува. Кога отидов за скриен, дента претходно јадев во 16, а ми мереа сабајлето во 8 и 30 и на гладно ми беше 7.7. После тоа веќе никогаш не ми се повтори таа бројка на гладно ама зашто стално мерев макс од 8 до 10 часа. И ти заради царскиот ако си била гладна цел ден и само на сокови кои се шеќери, не знам што очекуваат. Пиши баш па кажи ни. Плус треба време да се стабилизираат хормоните. Јас му пишав на доктор Митов за после пораѓај да имаме консултација и он ми рече минимум еден месец после пораѓај да му пишам :)
     
    На Chuchanov и eta им се допаѓа ова.
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Рецепта една за сите мамички со ГД, претходно ми даваше ниски 6ки, денес 5.1 рекорд.
    Полнети пиперки со киноа. Варите киноа, јас сварив 4 лажици, додека се вари киноата рендате морков, сецкате кромид и печурки(може од тегла, може и свежи). Ја додавате варената киноа, вегета/сол, оригано, црн пипер и малце црвен пипер. Полните пиперки со смесата, јас ги затварам пиперките со компир и го јадам и компирот бидејќи немам проблем со компир ама може и со домат да се затворат. Ги редам во тенџере и ставам околу 200мл томатело и вода (томателото е за вкус да поприми, инаку не го јадам зошто има доста шеќери). Си врие макс 30мин на тивко и тоа е тоа. Го јадам со салата марула, рукола, кромид и краставица. Киноата има јаглехидрати ама нема шеќери и има протеини, така да супер балансиран ручек е ова :)
    Инаку руколата многу помага за регулација на шеќер, обавезно вклучувајте ја во салати. Исто и циметот, овошје со наросен цимет јадам, иако не поднесувам цимет, али што се мора, мора се :)
     
    На eta, tajci83, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Дозволено ли е цимет во бременост? Читав дека многу го намалува шекерот, но и дека не е препорачливо да се конзумира во бременост.
     
  12. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Па јас од 28ма навака конзумирам, мене и во диетата нутриционистот што ми ја даде ми беше вклучено. Прв пат слушам дека е забрането :o Секако не се работи за голема количина, малце наросувам врз јагоди и јаболка.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Штом и нутриционист ти го вклучил во диетата, тогаш сигурно може да се конзумира во бременост.
    На интернет се и сешто може да прочита човек, кој што ке му текне, тоа пишува.
    Сакав да те прашам, ти имаш повеке познавање од оваа област.
    Од која вредност, се воведува инсулин кај трудници?
    Мене ендокринологот ми рече на гладно да го одржавам до 6, а после јадење до 8.
    Еден период успеав да го симнам од 4,7 до 5,1; но последниве неколку дена на гладно постојано ми е од 5,5 до 5,8. Ептен внимавам на исхраната и постојано ми е толку :(.
     
  14. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Не знам која им е политиката за инсулин. Ама мене цело време на гладно ми се движеше од 5.1 до 5.8, понекогаш и 6. А после јадење имав 7мици и 8мици понекогаш и не ми воведе инсулин, ми рече добро е. Ќе ти ги сликам моите бројки и ќе ти ги испратам. Инаку за шеќерот на гладно пробај пред спиење нешто протеинско или шака јатки. Јас откако правам така 4ки добивам. Значи вечерам, мерам и пред да легнам јадам или белка од јајце или пола од протеинските пудинзи или 100мл од протеинскиот напиток(ова не ми е од нутриционист). Сама си експериментирав.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила :)
    Баш прати ми, кога ке можеш, да ги видам кај тебе како е. Ние изгледа тука некаде сме со бројките.
    Е ова за јатките пред спиење не знаев, а имам приметено дека во текот на денот ми го намалуваат шекерот. Ке пробам од вечерва.
    Јас после вечерата не јадам ништо, вечерам околу 21 часот, а наутро во 8 мерам. Изгледа многу часови се, без ништо да внесам.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    После 6 недели од царскиот треба пак да го повторам тестот за скриен шеќер, ендокринологот ми рече се да јадам освен благо овие денови хормоните уште не ми се средени да се навикне малку организмот. Испив само лесен чај после царскиот ми рекоа слободно, од тогаш сум само на вода.денес ми дадоа јадење како на сите други и пред ручек ми беше 6.8 ми рекоа ќе ми варира сега над 10 веќе ме боцкаат инсулин, а после инсулинот ми е 3.1,3.4 многу низок. Не е страшно ќе се среди треба се да јадеме нема да се стане зависник од инсулин само треба време за адаптација на организмот.
     
    На eta и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  17. MPR

    MPR Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Извини што не одговорив на време, може си имаш завршено работа.
    Мене ми имаат кажано 12 часа пред боцкање да не се јаде.
    Нормално наутро гладна жедна.
    Прво боцкање, па ќе си испиеш шербет што ќе ти го направат и дома на мирување без пиење и јадење до следното боцкање за 2 часа..
     
    На NanaMia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Нема врска, завршив. Неам скриен шеќер, среќа
     
    На MPR му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    За тие што редовно мерат, дали знаете дали и колку цреши смеат да се јадат со скриен шеќер? Имаме дрвце со цреши во двор и неможам да им одолеам :(
     
  20. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    13.890
    Секој организам реагира различно на одредена храна. Најдобро е секогаш да пробаш самата како ти реагира телото на одредена храна. Со тек на време ќе имаш претстава за тоа што ти годи а што не. Изеди колку мислиш дека е доволно и мери се после 1 саат. Црешите имаат гликемиски индекс 22, што значи дека спаѓа во овошјето со низок гл. индекс, што значи дека не би требало да го покачат шеќерот нагло.
     
    На eta и SkarletOHara им се допаѓа ова.