Гестациски недели

Дискусија во 'Бременост' започната од Unique.chick, 23 април 2012.

 1. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  Бидејќи кога одев на гинеколог ми кажуваше таа недела оваа недела а јас не знаев кој месец е тоа.
  Па еве една табела за сите кои што тоа ги буни.

  Пс. Се надевам дека ке биде корисно.. и ке им послужи на повеќе мамички :)

  ако темава е дупла клуч !
   

  Прикачени фајлови:

  На kavadar4anka, Sunshine_1979, Едно Чупе и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  1.009
  Е супер,и мене ми беше малку нејасно,мада и тука не е баш најјасно но сепак е Ок,Значи 18 недела е почеток на 5 ти месец.лелее супер не ми се верува,колку многу ми звучи 5ти месец хиихи
  п.с што значи Viability?
   
 3. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  Viability како збор значи одржливост ..
   
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  59.608
  Пол:
  Женски
  Viability значи дека може ако се роди да преживее, пред 24 недела тоа е скоро невозможно.
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  И јас не сум знаела дека наскоро ми почнува 4ти месец . Уффф кога и што пројде времево :wasntme:
   
  На Domino и Unique.chick им се допаѓа ова.
 6. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  ee И мене не ми се верува дека влегов во 5 ти месец како вчера да беше кога дознав дека сум бременаа. ... :) :inlove:
   
  На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
 7. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Фала за табелава, конечно ми се разјаснија некои работи околу пресмеувањето на гест. недели и месеци.
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  1.009
  денес- 8ми месец!
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  конечно да ги сватам неделите како одат, ххехе
  уште малку и 4 месец :clap:
   
 10. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  неодлучна поздравче до тебе тука некаде сме и јас сум 8ми месец :) :) :)
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Кој би кажал дека 4те месеци толку брзо ќе се дуплираат и ќе бидат 8 :inlove:
  Сега сфаќам како брзо минува времето, лета. Сега дефинитивно почнува да ми станува реално, да сфаќам дека уште многу малку остана :$
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.960
  Пол:
  Женски
  ^толку малку што за некоја недела ќе ми звони мобилниот дека си се породила :call: :party:
   
 13. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  нека биде за месец време, немора за некоја недела ;)
   
 14. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.373
  ee meu лета времетоооо и јас не можам да поверувам дека сум сега 9ти месец и дека чекам бебуш да излезе во секој момент... : )
   
 15. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  756
  Леле леле мамички, фуфка а...? Мене уште сега ми е фуфка а не па да сум на ваше место да чекам за некој ден или некоја недела. Ама па све тоа е за убаво. После ќе има мазење до бескрај. А што си лета времево-лета. Кога и јас во 5-ти влегов.
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  хаха, ако силк само смеј се :lol: ќе видиш колку брзо доаѓа фуфката , да се чуди човек :rofl:
  Со лесно нека ни е , живи и здрави да се родат, па ни фуфка ни ништо нема да ни текне тогаш, јас мислам деак повеќе ми фуфка сега додека да влезам во 9ти, за што како, дали... а тогаш веќе дошло нема каде да се бега, тоа е тоа, ќе биде работава :lol:
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 17. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Денес ја почнуваме последната недела од 8ми месец, официјално ни започнува 35недела. Правам договор со бебуш да издржи барем уште 2недели за да се средиме низ дома, а се + е во нејзина корист, да биде подебелка :$
   
  На NoellePage и blond им се допаѓа ова.
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  756
  Ајде Меу со среќа нека ти е влегувањето во 9-ти месец (мислам на идната недела), и не се секирај ќе си почека бебушката, па и она сака на средено да си дојде, а не тогаш да и се мафтате околу глава и да редите по дома :lol: . Срциња мали, колку се само изгубени кога ќе се родат, незнаат кај се наоѓаат... И со лесно на пороѓај, ти се изнамачи во бременоста, па јас верувам дека барем на породуванње лесно ќе поминеш, ќе го снесеш набрзинка што се вика ;) .
  Иначе мене фуфката ме фати од почеток уште, ама незнам дали е кај сите така, сега како поминува времето така по спремна се осеќам. Фуфката не е намалена, ама кога знаеш дека нема кај да бегаш, веќе ќе се помириш со тоа.
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 19. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Од твоја уста во Божји уши силк. Од срце ти го посакувам истото :*
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Пак јас :$
  Од денес конечно официјално сме во 9ти месец , 36недела :inlove: Незнаете колку сум среќна, успеавме да стасаме до овде :angel:
  Ова го сметам за еден од успесите во мојот живот, а најголемиот успех допрва следува. :inlove:
  Мислам дека празник ми е денес :lol:
   
  На sanjaж, Agrona, Unique.chick и 4 други им се допаѓа ова.