Гестациски недели

Дискусија во 'Бременост' започната од Unique.chick, 23 април 2012.

 1. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Мила 22+1(6месец),27+1(7месец),31+1(8месец),36+1(9месец).Ако си оваа недела 22,40 недела ќе си од 27.01-02.02.2020година(се надевам добро израчунав).За пороѓај мислам дека можеш природно,но докторот ќе ти каже најдобро за твојата состојба.Секое добро
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aleksandra997

  Aleksandra997 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2018
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Zdravo , jas sum malku zbuneta...
  Koga bev 11ta nedela bev na kontrola koga go izmerija bebceto mi kazaa deka sum vo 13ta spored dimenziite... podocna vo 15+2 odam pak I mi go merat bebeto so dimenzii za 16+1
  Ako imal nekoj vakvo iskustvo slobodno neka spodeli...fala
   
 3. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  4.691
  Датумот за пораѓај се рачуна според последна менструација, па така се сметаат и неделите. На ехо кога те гледа, ти пресметува недели согласно големината на бебето. Затоа има разлика во неделата која сметаш дека си, со таа која ти ја кажуваат на доктор. Не е ништо страшно да е една, две недели плус, тоа може да значи дека бебето е зачнато порано или едноставно е поголемо. :)
   
  На Aleksandra997 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Мила и моето бебче беше слично.Ти 11+ситниш,значи во 12,а бебуш понапредно и било како за 13,ок е тоа.А сега ситниш 15+и си 16,ок е и тоа.И јас кога бев пр.15+2,докторот ме водеше 16,а бебуш одговараше за 16+.Важно да расте,и подобро е да е понапредно.Секое добро
   
  На Aleksandra997 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MinnieM

  MinnieM Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2018
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  294
  Пол:
  Женски
  Здравоо,
  Јас сум 21+3, сега дали сум влезена во 6ти месец или од полна 22ра е 6ти? :wasntme:
   
 6. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  6.310
  Пол:
  Женски
  Од полна 22
   
  На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Да мила со 22+1 почнуваш 6.Со лесно до крај:inlove:
   
  На Bella* и MinnieM им се допаѓа ова.
 8. MinnieM

  MinnieM Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2018
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  294
  Пол:
  Женски
  Фалаа ви :inlove::hug:
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Srcka1230

  Srcka1230 Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2019
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки
  Бев на преглед на 05.11 и докторот го измери бебчето и ми рече дека е 1cm и сум 7недели и 1 ден но последниот циклус ми е на 9.9 ме буни тоа што тој рачуна дека е зачнатоо на 11.09 како е тоа можноо ???
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mila987

  Mila987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2014
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Zenski da ve prasam nesto, 11 nedeli i 3 dena, se vodi kako 12ta nedela ili 11ta,dvajcata doktori razlicno mi smetaat
   
 11. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  12-та.
   
 12. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Ако на 5.11 си била 7+1, тогаш зачнато е на 30.09.
   
 13. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  976
  Пол:
  Женски
  Taka gi presmetuvaat nedelte od posledniot ciklus.
   
 14. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  6.310
  Пол:
  Женски
  20191118_110121.jpg
  Од секое тромесечие последниот месец има 5 недели..
  Значи различни се месеците не се сите по 4 недели затоа многу се збунуваат :)
  3ти,6ти и 9ти месец имаат по 5 недели
   
  На Mareea, Babyiscomming, MinnieM и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  4.843
  Пол:
  Женски
  Воопшто нема никаква причина ни најмалку да се секираш. 9та недела си по последна менструација, а 8+5 по мерки што значи може е зачнато 2 дена покасно (овулацијата ти била 2 дена покасно). А исто така, може и 2 дена покасно да иде развивањето што исто не е ништо страшно. Кај мене беше една недела назад, па се изедначи, па отиде 2 дена напред, па сеа е пак 3 дена назад на сам крај... А може и мерките не се секогаш точни. Значи, немаш никаква причина да се секираш. Со лесно :inlove:
   
  На Среќичка и Maja92@ им се допаѓа ова.