1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гејмери, компјутери и нивно влијание

Дискусија во 'Сингл' започната од Yipman2, 30 март 2011.

  1. mawotosweetie

    mawotosweetie Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    искрено гејмерите мене и се лузери, не го живеат животот, дозволуваат тој да ги живее нив, никад не би била во врска со гејмер ..
     
  2. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Епа вака јас како женско играм кантер страјк( don't judge me).Значи играм многу,ама не се сметам за зависна дури ни малку.Како што реков доста голема занимација ми е и играм многу,ама во никој случај не верувам дека ми влијае лошо.Е сега,со браат ми е обратен случајот.Машко е знам,да.Ама зависен е од играва и тоа премногу лошо му делува.Толку многу што имаше период кога беше многу агресивен со сите дома.Плус се случуваше да сонува и да земе да лупа по ѕидот и да викам авп авп,ваму се,не идете таму бе,петко ти по мене.Дури се случуваше од што беше толку внесен кога го будеше мајка ми и викаше чекај да ме убијат.Смешно е,ама и не баш кога ќе размислиш.Еден период не играше воопшто,сега почна пак,ама не толку,само што се дешава во 3 саат да се дере пошто комуницира со играчи преку микрофон.Се на се мислам нема лошо во тоа да си гејмер и да имаш нешто што ќе ти го прави поинтересно секојдневието ,само треба контрола.Се што е претерано не чини :)
     
  3. bassical

    bassical Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    10
    Јас имам лошо искуство со ова гејмериве така да си ветив на самата себе дека више никогаш нема да бидам со гејмер (ама баш баш гејмер, НОН СТОП саамо да игра) :lol:
     
  4. BlackMarket

    BlackMarket Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    266
    Не е до игрите, до карактерот е, јас играм дота и диабло, ама никој не би рекол, зашто не сум дозволила да се оградам од вистинскиот свет како што тоа го прават гејмерите..
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ElfLuna

    ElfLuna Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Сопругот спаѓа во оваа група. Опседнат е со Lineage :D Но среќа што нешто се зафркна со компјутерот, а на мојот не му дозволувам да игра :D Хахаха Можеби некогаш кога сум со другарките.... :^) Да, и на мојот е инсталирана играта |( ;(
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Гејмер грл ин да хаус :D
    Се додека играњето не го прекорачува нормалното време кое секој човек би го посветил на хоби или било што и да прави во своето слободно време, во ред е :) Некој сака да гледа филм, некој сака да иде да баскет, некој сака да игра игрици, секој со своите интереси :)

    Одлично кажано :)
     
    На omg92, Paradox и BlackMarket им се допаѓа ова.
  7. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Јас обично гледам да се оградам од такви луѓе, никогаш не би сакал да бидам човек што игра "игри" или чита стрипови и да бидам во такво друштво. Мислам дека младите треба повеќе да се фокусираат на излегување, Facebook, и такви работи.

    Добри игри се мислам тие што се без мрачни коруптивни стилски фигури како на пр. наратив, изградба на карактер, пренесување на некоја длабока порака/поука, давање на емоционална конекција односно самите дела да бидат "поголеми од животот", да те внесат во нивниот имагинарен свет. На пример друштвени Facebook игри, игри за мобилен, Wow, Dota, Lol, WCG-ниво на дедикација кон Counter-Strike, итн. - тоа се солидни игри што не го отупуваат карактерот со различни приказни, туку едноствно те оставаат да си бидеш свој.
     
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Младите треба повеќе да се фокусираат на фејсбук? Сериозно?
    Од една страна викаш дека не треба да се играат игри, па викаш дека некои се океј. Ми изгледа како да сакаш да се оправдаш самиот.

    Инаку, мене ми е сеедно, се додека игрите не му станат едниствена активност и преокупација преку ден, немам некое мислење.
     
    На the.one му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Јас сум женско гејмер, дали тоа значи дека ќе останам сама до крајот на мојот живот и дека не го живеам животот како што треба? :o Не сум знаела..

    Немам ништо против гејмерите, нивни живот си е. Кој како сака може да си го користи слободното време.
    Не значи дека ако некое машко е гејмер ќе остане сам, еве пример со некоја гејмерка ќе си бидат совршен пар. ;)
     
  10. NineTailedFox

    NineTailedFox Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    157
    Гејмериве според мене се океј најмногу поради тоа што се свои и не обрнуваат премногу внимание на небитни работи :)
     
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не ми пречи сé додека е во умерени граници.
    И дечко ми игра, до душа порано повеќе, сега помалку. Едно време заработуваше и некој денар од тоа, купуваше/продаваше ајтеми и такви работи.
    Ама сум запознала луѓе кои тотално изгубиле контакт со реалноста. Е тоа веќе не чини.
    Живеат во некаков имагинарен свет и затоа им е тешко да се вклопат. Не зборувам само за во друштво, туку општо им е тешко да разберат на каков начин функционираат некои работи во реалниот свет. И тоа е лошо не само за наоѓање девојка, туку и за остварување контакт со луѓе во склоп на социјалниот живот.
     
  12. mrj

    mrj Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    10
    Нема врска "лузер".. Јас зависна сум од кантер, лол, дота2 ..
     
  13. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Еве јас сум бивш професионален гејмер ( значи за тоа што играм Дота 2 јас уствари земам пари нормално ако освоиме турнир) и незнам поради која причина ама луѓето стварно ме гледаат како ментално заостаната личност шо уствари не е така. Значи имав време да се занимавам со тоа, бев во врска, излегував со друштво и си правев секојдневни активности и тоа што сум играл никогаш не ми сметало во ништо...барем мене. И попрво би играл одколку да пишувам рандом статуси на фејсбук за кои што на никој не му е гајле или да гледам кој на кого ставил лајк или шо ти знам шо таму. Но сепак мислам дека е се до карактер на тој/таа што игра. Некој е целосно зависен и се исклучува од надворешен свет...еве јас не...дури и престанав да играм кога влегов во врска и кога почнав пак тоа никогаш не ми претставувало причина на женската да и речам неможам да излезам или ќе ти се јавам по пола саат.... напротив одма излегував. Значи не се сите исти и нема потреба од генерализирање...и другите можат да ме гледаат како сакаат ама јас барем знам дека ништо не ми фали и ќе продолжам да си играм пошто тоа ме опушта се додека се е во ред со "социјалниот" живот.

    Туку дај кажете се доташкиве и доташиве да се најдиме да изиграме заедно :D
     
  14. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    дечко ми е гејмер... не е толку зависен ама кога ќе седне да игра незнае да стане |( ради таа дота,лол (којзнае како му се вика играта) не ми дига слушалка понекогаш (телефонот го става на нечујно) :@ игра можда по 2-3 саати на ден.... ја стварно незнам што има толку интересно у играта :fubar:
     
  15. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Епа то ти е исти курац како да седиш 3 сати на фб... И едното и другото е непродуктивно поминато време... И не сум јас да кажам ама еве да си кажам...поарно би играл 3 сати одколку да читам на фб дека сите машки или женски биле исти или дека Трајанка му раскинала на Петко оти овај ја бркал Митра додека таа одела со Стојко
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cupcakeb

    cupcakeb Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Паа баш ги обожавам гејмерите :$ Не оние што се ептен навлезени во игрите и што забораваат на надворешниот свет.Сум имала дечко гејмер, а и јас сум зависна од кантер и лол 3:)
     
  17. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Ми здосади од игри веќе.Инаку порано имаше серијали на кои трошев огромен дел од моето време.
    Пример NFSpeed и игриве со втора светска војна.Колку само луѓе имам утепано. :tmi: Ниту еден терорист не ми е рамен. ;(
    Баш вчера седнав кај едни пријатели на компјутер и увидов дека веќе игрите ми здосадиле.НФс да има,а јас да не потрошам барем 3 саата играње,тоа во минатото било невозможно.И на школо доцнев и девојќи избегаа,али НФС и војниве мораа да се играат. :|

    Сега на компјутер времето го минувам пред се на интернет,а вики педија и фејсбук се страните кои највеќе ги користам.

    дота и кантер од секогаш ми биле крајно досадни игри. :(
     
  18. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Јaс пa бaш сaкaм дa бидaм сo дечкo гејмер, aмa нoрмaлнo не некoј хaркoр, oнaкa зaеднo дa игрaме:$ Oтсекoгaш ми биле пoпривлечни мaшки шo се тaкa пo игрите, стрипoвите... geeky stuf..:D Незнaм oти тукa сте ги пишaле лузери..8-|
     
  19. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Јас сум Girl Gamer. Играм LoL 2 години. Не се само машките гејмери има и женски што играат WoW, Dota, LoL.
    Имам дечко тој не игра LoL, aма не му смета тоа што јас играм, дури ме прашува дали победив или изгубив.
    Има денови играм по 3-4 сати на ден, а има и денови не играм ич ниту пак седнувам на pc.
    А за заработувањето со игриве се заработува многу, посебно луѓето што стримираат на www.twitch.tv им донираат и имаат subscribers.
    Па има и светски првенства, европски, американски, кореански. 8)
    Како и да е еве јас имам дечко и не ми влијае на врската тоа што сум гејмер. 8-|
     
    На omg92, AziskaStrslenka и Nausicaa им се допаѓа ова.
  20. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    gam·er
    ˈɡāmər/
    noun
    noun: gamer; plural noun: gamers
    a person who plays a game or games, typically a participant in a computer or role-playing game.

    Како предзнак на она што сакав да го кажам, односно -

    Гејмер НЕ е дефиниција за човек кој се губи во светот на игрите и дозволува истите да му го окупираат животот.
    Разграничете го тоа.
    Гејмер е човек што игра игри, од 5 минути, па се' до 5 часа на ден...
    Гејмингот, исто како и практично СЕ' друго во животот, може да биде опсесија, доколку не се контролира.

    Девојки, дали вие што не би биле во врска со гејмер, би оделе со дечко кој НЕ игра ниту една игра, но истото тоа време го минува на Фејзбук, зјапајќи по ѕидови, лајкувајќи слики од лажни женски профили, градејќи виртуелен свет и запоставувајќи ја реалноста, незнаејќи да сврзе 2 збора во неа, иако на ФБ чет е несуџени Казанова?
    Или, типот гледа филмови и серии ко луд, место да се социјализира, и се поистоветува со Роки, Супермен, Волверин или Хорацио?

    Или, се' додека нема етикета “гејмер“ на него, океј е, не е страшно...
     
    Последна измена: 2 декември 2014
    На calliope, Yipman2, omg92 и 4 други им се допаѓа ова.