1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гејмери, компјутери и нивно влијание

Дискусија во 'Сингл' започната од Yipman2, 30 март 2011.

  1. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    чек чек чек мислам ти беше у другата тема и пиша дека си анти-америка и сакаш луѓето да соблекуваат кондури кога ти доаѓаат дома а уствари сакаш гејмери што е мн модерен начин на однесување? Неможеш да бидеш и ваму и таму во исто време, одлучи се што ќе бидеш 2љј
     
  2. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    А зошто кога човек си има некое хоби веднаш мислите дека не прави ништо друго во животот? Гејмањето си е само најнормално хоби,како и сите останати. Некому тоа време кое што ќе го помине играјќи видео игра,му е подеднакво важно како еве на пример,поприфатеното гледање турски серии или седење на Фб. И искрено не ми е јасно како тоа велите дека гејмерите немаат живот,врз основа на неколку јапонски документарци кои што сте ги гледале и на кои гејмерите се претставени како хардкор зависници и ги праќаат по кампови за одвикнување и уште кујзнае што. Епа буквално се’ си ствара зависност ама не можете врз основа на тоа да проценувате каков е животот на сите оние кои што играат видео игри,затоа што тоа е толку бесмислено како личност која што пие чаша вино со вечерата веднаш да ја сметате за алкохоличар. Во превод - престанете со глупавите предрасуди. Како и да е, јас сум гејмерка веќе со години :D Во моментов играм League of Legends и Skyrim,WOW,Дота и некои помали игрички сум ги играла порано. И да ви кажам,баш ме опуштаат,интересни ми се и не жалам за времето кое го поминувам играјќи. А за партнер кој е гејмер - 90% од моите бивши партнери беа гејмери. Сите беа супер луѓе,имаа живот и интересно хоби кое двајцата го делевме. Сум била и со дечко кој што сум го запознала на Дота па не го поминуваше целиот дел залепен за компјутерот и целосно внесен во игрицата. Искрено претпочитам партнерот да ми е гејмер - од проста причина што се доста поинтелигентни од дркаџиите кои цел ден се на Фб,а и интересно би ми било да играме заедно.
     
    На calliope, Bokchee, omg92 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    ^
    Што го напаѓаш девојчето, анти-америка беше во сосема друг контекст, игрите и стриповите си немаат врска со тоа. Што сега,ако е од Македонија треба дечко ајвар што си прави да сака? :lol: Престанете со вакви смешни цитати и безпотребни палавења,тоа што таа не сака да и прљаат со кондури по дома нема апсолутно никаква врска со ова.
     
    На Joi и luci22 им се допаѓа ова.
  4. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Многу погрешно мислење владее за гејмерите, дека се тоа закоравени луѓе, џаболебари, што не прават ништо по цел ден, освен играње игри. Сигурно постојат и такви де, ама повеќето си се нормални луѓе, што им е хоби играње игри и што стварно уживаат во тоа.
    Дечко ми обожава да игра игри и да чита стрипови, тоа го опушта, нормално во слободно време. Значи, нормален човек, вработен, возрасен, што се опушта со играње игри. И нема ништо лошо во тоа. Баш напротив, мислам дека повеќето игри те тераат и те како да го вклучиш мозокот.
     
    На BabyD0ll и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  5. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    ООоо Ahrie baby! :D На кој регион играш LoL?
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    ^ Eune :D
     
    На luci22 и BabyD0ll им се допаѓа ова.
  7. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Јас мислам дека проблемот за тоа погрешно мислење е нашето заостанато општество. Па ако некој следи професионални гејмери ќе видите дека во Кина, Шведска итн. гејмерите ги дочекуваат како ѕвезди бе а не како пропалици. На почеток ми беше гајле што сите мислеа дека сум, како што рече, џаболебар пошто јас правам се од горе наведеното. Играм Дота, WOW (Dota > LOL :P ) , читам стрипови, дури и гледам аниме, а воедно и работам, студирам. Па не би рекол дека немам никаков живот, односно би рекол дека мојот живот е далеку поинтересен одколку "дркаџиите" како што кажа @AziskaStrslenka

    Овие сваќања се најчесто на постари лица кои пораснале без ништо слично на гејминг и незнаат како е нормално. И јас би сакал девојка која е гејмер искрено. Секако ми треба Support во дота :P
     
    На BabyD0ll, Marge и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  8. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Треба да прочиташ за систем на вредности. Фејкер е човек што зима вредности од нешто што му одговара до онаа мера за да се накити го туѓите перија, а не ја живее до крај таа вредност.

    Иначе за ајварот. Ако девојче гласа за вмро, иде навива за македонија на баскет и работи државно, и те како треба да има дечко што прави ајвар, иначе фејка. Бидејќи тоа е контекстот на нејзиниот живот и животни вредности.

    ВМРО = себичност
    МК Баскет = ниско IQ
    работа државна = ограниченост

    ====== Ајвар
     
  9. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    ^
    Или во превод,зошто да биде едноставно кога може да биде комплицирано? :^) Оддење офф-топик левел: Спомнување ВМРО во тема за гејмери. GG WP :clap::clap:
     
    На luci22, Yipman2, BabyD0ll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Јас сум main support, ама на LoL. :angel: LoL > Dota!!!!! 8)
     
    На omg92 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    ЕUW? EUE? Ако не...кој регион?
     
  12. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Еве од минатите 2 финалиња на League of legends , некој игри како оваа се прогласени како спорт во некои држави staples.jpg fe5d4db33318ff2fc881366129c00991.jpg


    Све бронза играчи тука гледам :rofl:
     
    На Paradox, calliope, omg92 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Абе каква LoL, повели Starcraft II, сине. :lol:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Е сега, дали и тие што одат да ги гледаат дечкиве по дифолт се пропалици?
    Хммм... :smirk:
     
    Последна измена: 2 декември 2014
    На BabyD0ll и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  14. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Морав да гуглам што значи GG WP, некој од тие вашите гејмерски дум или ред алерт термини, али топ ^ Иначе супер се сликите горе, сигурно тие во публика се мн кул луѓе, штом со толкава интроверција пак нашле друштво и другарки
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    EUW, повеќето македонци што ги знам се на EUNE.
     
  16. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    ^
    И ти сигурно си многу кул човек,штом со гуглање повторно не си дознал што значи терминот,па дури ни дека не е ред алерт термин :lol:
     
    На calliope, omg92, luci22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Ја глеав сликава, има дури 10 жени, така да честито до дечките, ги победиле своите еволутивни шанси
     
  18. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Ако ти имаш мерак да одиш и ужуваш во концерти, фудбалски натпревари па и кино не знам ти што ги има многу работи, некои луѓе уживаат во овие натпревари.
    Доста со дискриминација различни луѓе разни чуда.
    Секој со својот мерак.
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Нели... Кога наместо тоа, можеле да дојдат на џенцки форум и да им се позлати од прва покрај толку моми, не?

    Тогаш еволуцијата не само што ќе ја победеле, ами ќе ја усовршеле за неколку левели наеднаш...
    Пази, реков левели... уште еден гејмерски термин, mind you. (fingers)
     
    На calliope, omg92, BabyD0ll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    +1 :rofl:
     
    На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.