1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гејмери, компјутери и нивно влијание

Дискусија во 'Сингл' започната од Yipman2, 30 март 2011.

  1. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Играта,не те ни знам ни ништо но според тоа колку напињаш сигурна сум дека и најхардкор гејмерот на светот добива повеќе pussy од тебе. Искористив странски збор,ХА!
     
    На omg92, Nightwalker, luci22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Нема корелација помеѓу тоа колку жени има некаде и твоите шанси да ќариш. Во ванила порано имаше 80% мушки, па пак некој наоѓаа девојки, се е до начинот на пристап и дали ќе те свиѓаат они

    Да не погодивме нерв ;)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Абе ти појма немаш. Таму на турнирите има повеќе женски него машки.
    А не знам дали си слушнал за cosplay, Јас гарантирам дека овие луѓе имаат повеќе забава во животот од тебе.

    Знаеш ли какви женски имаат професионалците гејмери?
    Абе вие луѓе само си вадите мислење туку така.
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Без никаква намера да те навредам, да се разбереме! :!:
    - Со овие ставови што ти ги проследив минатите неколку мислења, мислам дека си добар материјал за некоја психолошка игра, онака тешка за играње, со заплети, дубоки навлагања во секојдневието на една личност што не се вклопува во некои работи што се’ повеќе се сметаат за секојдневни.
    И онака, со мали елементи на хорор, пак да напоменам, психолошки! :lol:

    Ѕирни ја Alan Wake, можеби треба да ти е прва игра што ќе ја заиграш посериозно, ако досега не си ниедна...
    Или Gray Matter?
    Max Payne?
    Heavy Rain можда...
    Gabriel Knight, aко си за психологија со доза на натприродното...
    Tвој избор.

    Али, гејмингот е дојден за да остане. И, веќе воопшто не е прашање дали се прифаќа како активност (а некаде и сајбер спорт). Можеш да го прифатиш тој факт, можеш да не го прифатиш.
    Но, (ин)директно да вреѓаш луѓе само затоа што уживаат во активност поинаква од твојата?
    Нема потреба од тоа...
    Еве, потрошив час време на темава, на виртуелен форум, дебатирајќи за гејмингот.
    Форумот е еднакво виртуелен како и секоја игра што би ја играл.
    Да се брендирам за пропалица, можеби тоа ќе да е најпаметно...
     
    На calliope, Yipman2, omg92 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Брат ќе ме натерате да играм и јас LoL. Арно ја оставив и си се префрлив на дота. Немој ти мене бронза :D

    [​IMG]

    Тhe International 4. 11 милиони...
     
    На Yipman2, BabyD0ll и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  6. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Ouch... e ова е GG WP
     
    На Nightwalker, BabyD0ll и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  7. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Igrata кога би отишол прв пат да игра LOL Или Dota замислувам одма ќе му смислат вака нешто
    1656290_387799328055421_371728002679358218_n.jpg

    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

    Шалам , инаку GGWP е Good Game ,Well Played ... обично се кажува после секоја партија , али ретко , обично после секоја партија се кажува ќе го пријавиш во полиција или ќе искочиш со мајка му во град...:smirk:



    А друго ќе ве замолам со тие слики , јас ви покажувам тука собрана цела Маракана за ЛОЛ а вие тука ми покажувате слики како се собрале комшиите да гледаат партија Dota или Startcraft...
     
    На Paradox, calliope, omg92 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Абе да, али ако комшиите се од Кина, тие комшии се во број колку 650 Маракани во едно. :D
     
  9. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Моите дота партии најчесто завршуваат со. Idi nahui blyat ebaniy
     
    На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Отидов до зегин да земам ефридол, и дејм мн replies се собрале.

    Иначе кога бев мал момак сакав понекогаш да упалам Warcraft III и да правам бараки, па да тепам орки низ Azzeroth, па зашоооо го земаа Артас, и еднаш отидов у инсомниа и ми упалија Дота, како експанзија за warcraft. Немав видено поголемо разочарување , се што беше убаво од оригналната игра беше сменето, и се што правеа луѓето е собираа магични книги за да прават рецепти за да добијат магични предмети.

    Не беше тоа проблемот до душа. Некој луѓе сакаат игри со повеќе фантазија, океј. Се разочарав дека немаше поента играта, немаше приказна ни feeling. Можам чувството да го споредам како покер или рулет за луѓето од 21 век. Земена е есенцијата на гејмигот, отстранети се сите виши елемнти што ги водат игрите да бидат во нешто што е над нормална кинематографија, и на крај останати се само елементи за качување адреналин и компетитивност.

    Убеден сум дека луѓе што опсесивно играат компетитивни, multiplayer игри без сторија дека кога би биле родени пред 60ина години, дека ќе биле тешки покераши.

    Чек чек чек тоа не е ни аргумент, не се ни обидуваш да ме убедиш. Секаде има убави и неубави девојки. Cosplay жени се прекрасни и би ми било чест некад да добијам таква. За жал мислам дека не ме свиѓаат тие доволно, плус би биле мн нестабилни во врска, не?

    Уствари прв добар коментар на темава. Имам видено некој од тие игри и во право си, ми се свиѓаат доста многу. Како погоди дека сакам тешки психолошки материјали? Стварно интересно, позз

    Тебе ќе те насочам да читаш за hive mind и групна реалност, ќе ти помогне да станеш посамосвесен и ќе правиш повеќе пари во иднина
     
  11. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Друже, не гледаш дали жена е добра за врска или не, така само ќе ја искрипаш. На почетокот и двајцата си гледате за неозбилно, па ако со тек на време се свиѓате ќе продолжите. Не ги глеј жените како материјал за врска или не, гледај ги како карактери што треба да ги запознаеш подобро, позз.
     
  12. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Морам да напоменам дека ова совршено го долови!
    Не сум ја пуштил ДОТА (ни ЛоЛ), ниту пак тоа ќе се случи, ма мајка Јана да е!
    Тоа што беше Warcraft III, тоа што беше одличен серијал со приказна, со lore, со позадина, исчезна на сметка на брзи мултуплеер партии и ранкови.
    Starcraft, да, ја играм мултиплеер и е ненормално забавно... Но како го засакав тој серијал?
    Преку Џим Рејнор, преку Кериган, преку нивната проклето-горчлива љубовна приказна поделена на поглавја каде човештвото се бори против типичните „вонземјани“ (Zerg) и чуварите на целиот универзум (Protoss), преточени во предавства, сојузништва, победи, порази, порази... и уште порази... но и надеж! Како е прераскажана таа приказна е нешто што мислам ќе ме воодушевува и 20 години од денес.
    И да, преферирам singleplayer во 80% од случаите.
    Браво за ова, и покрај видните несогласувања на темава.
    Spot on!

    (y)
     
  13. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Се префрламе на лични навреди а? Многу свесно од твоја страна. Прочитав некаде дека си 27-8 години. Act like it. Значи човек на 27 години не треба да има проблем да сфати дека различни луѓе имаат различни интереси и да не осудува спрема тоа кој што сака да прави во животот. Зрел човек не треба да се врти кон лични навреди кога е побиен со факти. Тоа е обичен простотилак. Се случувало на форумов да избрзам ко прле пред магаре, неколку членови ме отепаа со факти и го прифатив тоа затоа што сфатив дека не сум во право. Друго, каква врска има тоа колку пари правам јас? Од кај знаеш уствари колку пари правам јас? Ме познаваш лично? Знаеш што правам во животов? Или само така го спомна ова колку да се кажи нешто? Парите што ги заработувам (btw дел од нив се и од играње односно private coaching sessions во дота кога имам време) ми се доволни за живот и со нив си плаќам и кирија и сметки и јадам.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Имам играно многу многу соло игрици на PS, Jack and Dexter сите 3 делови, Teken, Ratchet and Clank, Grand Turismo, Sims сите делови и многу многу други, моментално играм мултиплајерс игри, не знам што има лошо во стратегичните игри. Секоја игра е добра немојте така, па ете и марио уште ми е интересна.
     
  15. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Кога би знаела какви ненормално добри Марио игри имаат излезено низ годините, еее... :lol:

    И, како што пишав, мулти- игриците се еднакво добри (некои и далеку подобри) од нивните singleplayer дела... само кај повеќето апла се запоставува сета онаа интересна позадина, основа, на сметка на тоа што е можно повеќе партии да се изиграат за пократок рок.

    Инаку, Старкрафт е стратегија де... И Ејџ серијалот, особено двојката... бисери. :D
     
  16. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Јас да не знам? :rofl: Знам бејб. :*
     
    На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Не очекував модерен Нинтендо фан, кај нас ретки се таквите, на сметка на Сони и Хбох.

    Nice to meet you! :handshake:
     
  18. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Mario Kart 8 е добра. Nice to meet u too!
     
    На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Ево, во кој „сетинг“ ти ја цитирам пораката...
    If you look closely, there's a certain poster on the wall. :lol:
     
    На Paradox, omg92 и BabyD0ll им се допаѓа ова.
  20. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Немаше да погодам дека сакаме слични игри, заради аватарот мислев дека си повеќе аниме човек, аниме луѓе обично нејкат такви западни игри, али закон. И хаха добра е приказната за стар крафт, се сеќавам кога лом се правевме низ целa мк на brood war

    Дека гледав имаш аватар од наруто, па сакав да бидам од помош. Повеќе свесност води кон повеќе благодети во животот, нема ништо лошо во тоа, сум бил на твоја позиција со монетарни проблеми, решението е во самите себе. Мораш да се прифатиш за тоа што си, и не гледај да ги задоволуваш другите, цени си го своето мислење.