1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Геј пријатели

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MalataNena, 9 октомври 2011.

  1. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Никогаш не сум имала таков пријател.
    А и не ни сакам да ви кажам најискрено.
    Немам ништо против геј популацијата,но едноставно не сакам.
    Тие сами си одлучуваат како ќе живеат и зошто,а јас мислам дека немам потреба од таков пријател.
    Се разбира ако дојдам со некој геј во контакт или сл.ќе го прифатам како пријател.
     
    На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Не ги сакам во моја близина ,и ако ги има несакам да знам кој се .Тоа си е нивна приватност и што прават во спалната нека си го чуваат за себе .Неподносливи ми се кога се лигават додека разговараат :puke: ,или се издвојуваат каде што има кодекс на облека и однесување .Не сфаќам зошто имаат потреба да посвојуваат деца :fubar: :geek: ..
    Според мене тоа се луѓе полни со комплекси ,некакви си авнатуристи што не ги разбирам-е и едноставно сакаат внимание и сожалување :swear: .Сите имаме проблеми некакви но нивните измислени дискриминирачки проблеми ми :puke: :swear: .Постојат луѓе што се дискриминираат на мн други начини и се борат со тоа , а не како (што) секој има право да биде сексуално определен па и да се жали на тоа.
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Немам геј-пријател,а би сакала да имам.Јас сум личност која многу се дружи со лица од спротивниот пол.Се уште одржувам контакти со другари од средно,им верувам и ми веруваат.Тие ми се блиски пријатели.Немам никакви предрасуди кон ЛГБТ заедницата и ги поддржувам овие луѓе.Сигурна сум дека се подруштвени и доверливи од која било другарка или пријателка.Токму и поради тоа,никогаш не се доверувам на женскиот пол.Колку и да ја познавам,едноставно,не и верувам за да споделам нешто со неа ]:) Жените се подмолни во тој поглед,чест на исклучоците.Луѓето ги прифаќам според културата,љубезноста и доверливоста,а не според нивниот приватен живот.Не ми е битно за кога му е наменета другата половина од креветот.Ми значи,доколку одвои време за мене како пријател кога навистина ми е потребен.Подобро да пружите рака и да излезете со геј-пријател,отколку да се восхитувате на лицемерните прегратки и иронични смешкања на вашата драга пријателка која на наредната средба ќе ве постави на списокот на топ-теми за озборување :!:
     
  4. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Немам,но не сум против да имам геј пријатели.Исти се како и другите луѓе,само нивната ориентација е поинаква.Никого не убиле,па да речеме дека сториле нешто лошо...Понекогаш таквите знаат да дадат подобар совет и од ,како да се изразам...нормалните луѓе,бидејќи повеќето имаат сочувство со другите,може подобро да те разберат во одредени ситуации.
     
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Сум имала, не многу близок ама сепак. Беше најнормален со мене занејќи дека јас не сум хомофоб и искрено воопшто не ми сметаше што тој е „поинаков“. (Искрено он ме научи како да правам многу работи поврзани со модата зошто бев затуцано емо тој период)
     
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Имам да, и не ми смета воопшто. Не го гледам како друг човек, го сметам за човек како што и сме сите :)
     
  7. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Оу, да ги имам и ги прават највкусните торти !
     
    На Lolo5, ku4ence и sofijanoka им се допаѓа ова.
  8. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Имам доста геј пријатели, неколку доста блиски. Не ми пречат воопшто. :)
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Па, можеби имам... :geek: незнам, секој си има свои тајни, нели? :lol:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Зошто само под ГЕЈ пријател подразбирате машка особа? Мене би ми било поважно да го слушнам вашиот став дали девојка за пријател која припага на ГЕЈ популацијата или БИ ви е пријател? И дали и понатаму би биле пријателка со девојка која има симпатии кон истиот пол, доколку не сте знаеле а покасно сте дознале? Инаку да имаш Геј, маж за пријател не е ништо страшно, тоа ти е по безопасно отколку Стреит, дечко да ти е пријател.
    Да одговорам на прашањето, Да имам и тоа скоро дознавдека е ГЕЈ и не ми пречи бидејки како и со секој човек, ако ти несакаш никој ништо нема да ти направи без твоја воља. Е сега ако не си сигурен/на во својата ориентација знае да биде проглем, и да паднеш во искушение.
     
  11. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Неам, но би сакала да имам.
     
  12. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    ^
    Имаш, имаш, ама уште не ги знаеш.

    Еве цела оваа недела ти се у парк (на франкофонијата). Иди, може и ќе препознаеш некој ;)
     
  13. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Имам многу, и најдобри другари ми се. Немам никакви предрасуди према геј популацијата, нивен живот нема зашто да ми смета. Инаку многу добри односи имам, повеќе се спремни да помогнат отколку другарка.. :)
     
  14. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да имам :|
     
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Па незнам не ми било сеедно да имам геј пријател и пријател машко.Значи геј пријателот ќе те сослуша и ќе може да ти даде совет како машките размислуваат за тоа,а како тој мисли за тоа,за разлика машките пријатели се многу подобри слушатели од геј пријателите (мое мислење).
     
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Imav koga studirav i gej prijatel i gej prijatelka.I sega odrzuvam kontakt so niv,no ne sme tolku bliski(dalecinata si go pravi svoeto).Nemam nisto protiv gej populacijata,ne mi smetaat voopstvo,go sfakam toa kako normalno nesto.Duri sum bila vo situacija,najgolema poddrska i sovet da dobijam tokmu od niv.
     
  17. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Немам, н не би ми пречело и да имам.
     
  18. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Имам доста геј пријатели, но еден најдобар кој ми е брат. Не како брат, туку брат. Бидејќи секогаш ми се наоѓал во тешки ситуации и бил уз мене кога ми било најтешко без оглед на тоа што не сме целосно крвно поврзани.

    Но, не беше од секогаш баен односот меѓу нас. Особено не на почетокот кога тој ја негираше својата сексуална ориентација настојувајќи да докаже колку му значат жените.
    Се на се` патот беше трнлив али вредеше.

    И до другите мои геј пријатели немам замерка, но овој ми е најблизок.
    Секогаш ми се наоѓал тука кога сум била во некакви фрки, и за се секогаш отворено разговараме, до степен што со мене ги споделува со мене и најинтимните детали од својот живот до најситен детаљ. Не знам колку е нормален тој однос меѓу нас каде не постојат тајни, но знам дека дефинитивно и во некои сасвим поинакви околности би се држеле до истото, да биде најдобри пријатели.

    За геј луѓето се имам изјаснето, ги почитувам сакам и подржувам во потполност. Како човек кој има висок праг на толеранција и разбирање можам слободно да кажам дека не би ми пречело ниту склучувањето бракови ниту посвојувањето деца. Сето тоа ми е сасвим океј и прифатливо.
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Немам геј пријател но сакам нешто да нагласам овде. Имам пријател кој во средно го нарекуваа - педерче. И тоа само врз основа на неговиот изглед. Беше некако слаб, немаше мускули, се дружеше со девојчиња и имаше некои специфични движења. Но јас и покрај сето тоа никогаш не го гледав како геј бидејќи тој тоа не е. Сакам да кажам, според изглед не треба да се суди.
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Имав две пријателки кои веќе не ми се....или ми се, ама само на фејсбук, фигурираат како пријателки :^)
    Се дружевме многу порано, седенки, пијанки, журки...Одевме и по геј-места што мене не ми беше многу драго но правев компромис.

    Откако се омажив и родив дете ги снема... Не се единствени од мое друштво кои се сеуште сингл и без фамилии, и знам дека сите тие тераат друг тип на живот, но они се некако посебни и тоа почна некако да ми смета. Дојдоа и на свадбата, меѓутоа откако се роди бебето престанаа да ме дружат на секаков начин, за разлика од тие што се хетеро а се сеуште сингл. Ги викав еден период на гости да дојдат да го видат бебето, но престанав бидејќи остана само на зборови. Колку и да не се по деца, ако се пријателки ќе дојдеа бар еднаш од почит. Малку им замерувам, но решив повеќе да не се замарам.