1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Геј пријатели

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MalataNena, 9 октомври 2011.

  1. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    имам и јас геј пријатели/ки и се како и сите други. знаат дека не сум како нив и со мене до пред некое време женските рака ми подаваа коа ќе се видевме со цел да не помислам нешто за лошо. сеа во скоро време почнав да се поздравувам со нив така ко со сите други со гушкање,после 2 години дружба.и машките геј баш се срцки према мене :lol:
     
    На Janina и Jasnabasna им се допаѓа ова.
  2. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Имам таква другарка, ја знам повеќе од 5 години. Си води нормален живот, си се гледа со девојки, си излегуваат низ град ама сите ги знат како другарки дека такво ни е опшеството. Дури и заедно си славевме кога почна геј бракот да го легализираат во светот. Баш ми е мило за нејзе шо и покрај таква намќор држава шо сме (морав вака да се изразам) она пак си живее живот шо го сака, а верувам и еден ден дека ќе си најде девојка за стално и ќе си живее без да се крие и пред луѓето да ја претставува како најдобра другарка!
    А морам да си признаам дека повеќе милувам геј машки :D
     
    На angelche16 и Valerin им се допаѓа ова.
  3. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    немам пријателе геј, но би сакала да имам такви пријатели, бидејки оние кои се декларираат како геј се многу поискрени и за што и да ги прашаш ке ти дадат искрено мислење. поради оваа причина би сакала да имам геј пријатели / пријателки.
     
  4. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Па немам такви пријатели :)
     
  5. Осамената09

    Осамената09 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас немам геј пријатели.Но од секогаш сум сакала да имам барем еден.Имам многу пријатели кои ми се смееле на тоа но незнам зашто тие мислат дека тоа е лошо.Од секогаш сум ги подржувала и би сакала да познавам некој што е геј.Замислете колку заеднички теми би имале за разговор :)
     
  6. mamicka09

    mamicka09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Ve molam za pomos....imam brat za koj se somnevam deka e gej.....vo nekolku priliki i fojdov do takvo soznanie....duri i nemu mu dadov do soznani deka znam.....no jas ne mozam da go prifatam toa.....ne znam...mazena sum i ne mozam i ne sakam da se soocam so lugeto i nivnite prasanja za toa..sto da prava
     
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Што имаат врска луѓето со тоа дали е или не е брат ти геј?
    До кога бре ќе патите од синдромот што ќе кажат комшиите?

    Дали можеш или не можеш да го прифатиш тоа не е проблем на брат ти, твој си, тој ако е геј не може да се смени само да ти угоди на тебе, не ве сфаќам најискрено, како може сексуалната ориентација да ви ја смени љубовта кон братот, зарем не сакаш да биде тој среќен?

    Како сестра треба да седнеш и да разговараш со него, да видиш дали е вистина геј или не, да му ја дадеш својата подршка сега кога му е најпотребна да се соочи со целата таа ситуација, не знам колку години има ама сигурно и нему му е тешко, не му додавај на товарот кој веќе го носи на грб.

    Ако стварно не можеш да си замислиш да имаш контакт со некој што е геј па макар и сопствениот брат тогаш прекини ги сите контакти со него ама немаш право да се љутиш, драмиш што ќе кажеле народот, негов живот, негова работа.

    Зарем утре и ако твоето дете испадне геј и него/неа ќе ги отфрлиш?
    Жалосно.
     
    На lovestonedd, MajklMK, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @mamicka09 Која себичност. Значи на тебе ти е поважно како луѓето што ќе речат, отколку како брат како ќе се чувствува. И just so you know, братова ти сексуална ориентација не е твоја работа дали не можеш да ја поднесеш или прифатиш самата ти, твое е само дали ќе го поддржиш или не.
     
  9. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Баш синоќа го гледав филмов Jenny's Wedding, посоодветен за ситуацијава нема, дефинитивно. Опишува како геј девојка се справува со фамилијата, околината, а и како тие спрема неа се понашаат на почеток па и понатаму, битно многу добра поука вади, многу. Инсистирам да го изгледаш, ќе се пронајдете а и сигурно ќе ви помогне, или барем да ви олесни донекаде.
    Инаку јас не сум хомофоб и би рекла да оставиш, што е како е. Најбитно е да е жив здрав и паметен, неговата сексуална ориентација нека не ти влијае на чувствата кон него. Гледај го филмот па после ако сакаш пиши ми ако треба и во лп, ќе разговараме.

    п.с. Имам другар кој е геј, ама ми помагал во животот како никој друг. Ќе го сакам и ценам додека мрдам.
     
  10. mamicka09

    mamicka09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10

    Jas licno nemam nisss protiv no se plasam odd osuduvanjata od lugeto za nogo upateni na mene...jes da mi e brat no jas ne sakam nisto da imam so negovata sek.oreintacija....no pusto narodov e zloben i se za seir e....
     
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @mamicka09 Смешна си, искрено. За негово добро, најдобро е воопшто да не бидеш во контакт со човекот. Остави го него и неговата болест, немој да ве зарази |( Биди си со толпата злобен народ.
     
  12. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    @mamicka09

    Прво мора да седнеш и разговараш со брат ти. Да видиш каков е неговиот став по ова прашање, па во зависност од тоа ќе знаеш како да реагираш ако некој се осмели да ти постави прашање околу темава. Многу е битно да го подржиш и докажеш дека не е сам. Зошто верувај дека никој свесно не одбира да биде геј "само онака" затоа што му текнало. Човековата сексуалност е многу комплексна и тешка за разбирање. Најдоброто нешто што можеш да го сториш сега за твојот брат, е ако сте во добри односи и го сакаш да му кажеш дека ќе бидеш тука за него без оглед на се.
     
  13. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Баш затоа инсистирам да го изгледаш филмот. Апла истата ситуација, како реагираа луѓето и како фамилијата се справи со тие реакции на крај. Многу е слично како кај нас иако се работи за филм после многу подруго ќе размислуваш, верувај.
     
  14. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    имам и пријатели блиски, и познаници и колеги од работа
    немам проблеми со геј луѓе
     
  15. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.123
    Со гејови не се дружите, а со педери да...(highfive)
     
    На elimkd, Victorian, blueeparadise и 8 други им се допаѓа ова.
  16. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Па не знам. Мене некако ми е поубаво пријателите само пријатели да си ги викам. Нивната сексуална ориентација нема никакво влијание врз мене.
     
    На lipstickmadness, Lolo5, Victorian и 16 други им се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Имам познати, но не сакам да се дружам со нив...подсвесно ми се одвратни, колку и да се обидувам разумот да надвладее..шта чеш.:tmi:
     
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Не ми се пријатели, туку познаници само. Мене лично не ми пречат, нивен живот си е тоа. А и не би ми пречело да се дружам со такви луѓе. Се додека се однесуваат како луѓе не ми е битно дали некој го привлекуваат личности од ист или спротивен пол.
     
    На Oscar Lady, Lolo5 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Имам познаници, сум се дружела и се дружам. Ги почитувам но има една линија што јас ја викам граница. Многу различни перцепции за се околку нас, не можам да имам блискост. :)
    Геј/педери како сакате кажете, се двојат од толпата, пропратни ми се, и од нив има што да научиш, што не треба да правиш! :)
     
    На elimkd, Aquamarine93 и Vitaly им се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Дефиниција за почитување indeed! (fingers) :D Штета ако тие тебе те почитуваат... :) (facepalm)

    Он топик, откако сум на факултет само имам еден колега и другар геј. По ништо не се издвојува и не се познава дека лично тој е геј, не се однесува и не збори онака ко стереотипно што се замислува за нив, не се расфрла јавно и на социјални мрежи со тоа. Забавен е, интелигентен, креативен... и навистина го почитувам :)
    Како што рече новово паметно девојче погоре, никакво влијание нема сексуалната ориентација врз пријателството :)
     
    На sparklie, ane.bella, Matotheja и 21 други им се допаѓа ова.