1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гимназија или стручно средно училиште?

Дискусија во 'Образование' започната од TheLovelyGirl, 14 ноември 2017.

?

Гимназија или стручно средно образование?

  1. Гимназија

    33 глас(а)
    38,4%
  2. Стручно

    53 глас(а)
    61,6%
  1. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Стручно образование според мене е подобро да завршиш и утре да не решиш да одиш на факултет имаш струка со која можеш реално да најдеш работа ,а доколку се решиш да одиш гимназија а не продолжиш на факултет шансите за работа ти се ограничени најчесто завршуваш со работа во бутик или некоја друга продавница .
     
    На cresa-jagoda и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  2. queen19

    queen19 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Учам гимназија и ако сакаш да учиш оди си гимназија нема да се покаеш.
    Барем според мене стручно идат тие што се со послаби оценки. А потоа за факултет исто е стручно или гимназија , медицина ајде може некоја предност има ама ПМБ во гимназија е исто толку добро.
    Стручните училишта се рангирани пониско од гимназија а и така е.
    Ќе се покаеш ако отидеш стурчно. Може да се научи стриктно за таа струка за разлика во гимназија те учат како да учиш немаш некоја насока сигурна.
    А за правен нема да згрешиш гимназија не знам која насока ја даваат во средно економско-правни струки
     
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Стручно. После завршување не мора ни факултет, само волонтирање и ете работа по скратена постапка и скратени трошоци за факултет.
     
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Зависи што сакаш понатаму да студираш и работиш.
    Во основа, ако останеш само со дипломата од гимназија, не ти вреди баш, а има да се изнаучиш, за на Милионер прашања да знаеш нема да ти е проблем :D
    Ако пак уште од сега имаш некоја посебна струка која те влече и имаш такво стручно училиште и можност да се школуваш во него, тогаш стручно
     
  5. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Од лично искуство мислам дека најдобро е стручно доколку веќе имаш желба за некоја одредена струка. Јас имав голема желба за медицина но се запишав гимназија поради одредени причини, сега на факултет ми е потешко бидејќи немам никакви предзнаења, основи само од биологија и хемија. Убаво поминав и во гимназија, но дури сега сваќам каква грешка сум направила.
    Е сега доколку една личност самата си знае дека нема да се запише на на факултет, подобро е било што стручно да се запише бидејќи со гимназија е многу потешко да најде работа.
     
    На cresa-jagoda и Kkk21kkk им се допаѓа ова.
  6. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека гимназија е подобро.Воопшто не е точно дека во гимназија се запишуваат тие што не знаат што сакаат.Јас од почеток сакав право,па сепак не појдов во еконмско-правен смер,туку гимназија.Денес сум еден од најдобрите студенти во мојата генерација.Во гимназијата научив многу работи,нешто што во средно стручно никогаш немаше да го научам.Сметам дека подобри интелектуалци излегуваат од гимназиските клупи.Е сега ова важи за амбициозни,храбри млади...Во суштина оние кои целат високо и кои скаат кариера во животот.Мислам,оние кои ќе се запишаат гимназија треба да знаат дека:таа ќе им се исплати и тоа како,ако продолжат на факултет.Доколку планираат само средно,тогаш гимназијата во наоѓање работа им е бескорисна(за знаење е корисна премногу)...Имав другарки кои учеа во медицинско и материјалот горе-долу беше тука,единствена предност им беше праксата.
    Можеби со средно стручно можеш одма да работиш,нели помали трошоци.Но и помала можност за напредок.Колку и да е искривена кај нас ситуацијата,факултетот и тоа како значи(секако има и исклучоци).Како и да е,од свое лично искуство јас советувам гимназија.Тешко е да,но знаењето е непроценливо(доколку сакаш да научиш).Да би требало повоторно да одберам,сигурно гимназија ќе одберев.
    Не сакам да навредам никој со средно-стручно образование.Ниту да го оцрнам стручното образование.Не сакам да бидам погрешно сфатена.Само си искажувам свое мислење.
     
    На Kkk21kkk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И според мене стручно.
     
    На cresa-jagoda и Kkk21kkk им се допаѓа ова.
  8. PerfectDisaster

    PerfectDisaster Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Според мене, доколку некој не знае што сака и што планира за иднината, тогаш гимназија е подобар избор. Пред да се запишам во гимназија, јас немав никаква идеја за тоа што планирам да бидам, а стручните средни училишта во мојот град не ме интересираа. Но сепак, ако веќе знаат што планираат со иднината, подобро е да одберат стручно средно училиште.
     
    На Kkk21kkk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kkk21kkk

    Kkk21kkk Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала на сите, ќе размислам ама имам уште пола година
     
  10. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно стручно, а и нема врска дека мораш исти факултет како стручното кое си го завршил, баш напротив, можеш и нешто друго и ќе си стручен во две различни области.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Да треба пак да запишувам средно, пак би запишала стручно. :)
     
    На ElenaOfRivendell и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Стручно, подобро да имаш одредена струка, отколку нешто општо завршено.
     
    На marija305, ElenaOfRivendell и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  13. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    А за општи работи, и ние бар во стручно учевме, и историја и хемија и био. и математика,физика,информатика, се учевме плус стручните, така да си добиваш познавање и од конкреткна област не само општо. А за општа култура или ако си заинтересиран да научиш нешто повеќе, можеш да се информираш самиот, не ти треба гимназија и сл.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Кое стручно е тоа?
    Во економско, правно на пример, нема хемија, биологија, физика.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Здравстена, смер медицинска сестра.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Имам гимназија завршено, но да можев пак да бирам ќе изберев стручно. Тогаш моите ме тераа многу да одам гимназија, а и воопшто не знаев што сакам да продолжам понатаму.

    Сепак, стручно си е стручно. Мислам дека е многу покорисно да се сконцентрираш на една проблематика отколку општо да учиш "од се по нешто".
     
    На ElenaOfRivendell и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    И јас мислам така, и бидејќи се учат мн. работи од различни области, не е можно да се запамети поголемиот дел од нив бидејќи се мешаат како да речам, односно поради пренатрупаност со информации, мозокот не може сите да ги запамети. :D:D:D:D Додека стручно се фокусираш на една област и ја учиш подобро и подетално на начин на кој ќе ја запаметиш, и секако, не е пренатрупано со непотребни информации, туку има доволно за да имаш општа култура и познавања и истите да можеш да ги запаметиш.
     
    На Ucenicka123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Ucenicka123

    Ucenicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Spored mene strucnoto e daleku podobro od gimnazijata. So gimnazijata se uci od se po malku i smetam deka podobro e da odis strucno i da se fokusiras na edna struka i da ja sovladas. Licno jas ne bi odela sredno gimnazija, bidejki vo zivotot ne se znae nikogas. Golem del od lugeto ja nemaat taa moznost da zavrsat fakultet, a vaka barem so strucno imas nekoja struka vo zivotot i so sredno mozes da si najdes prilicno dobra rabota. Smetam deka i sega vo gimnaziite (osobeno tie pojakite) se bara mnogu povekje znaenje i mislam deka e malku preterano, bidejki sepak na krajot zavrsuvas bez struka. Sto so tolku ucenje vo gimnazija koga sepak nemas nekoja struka koja mozes da ja rabotis. Ubavo e da imas znaenje od sekoja oblast, no sto koga toa nema da ti bide vrednuvano?
    Jas planiram uste od sega sredno strucno,barem najubavo zavrsi si i imaj si nekoja struka, pa potoa ako sakas mozes da otides na drug fakultet. Taka ke si imas dve struki odnosno ke imas poznavanje od dve razlicni oblasti, pa poveke ke imas sansi za ponatamu vo zivotot za rabota.
    Znam luge koi imaat zavrseno sredno strucno, a na fakultet ja imaat smeneto strukata. Taka da ponatamu si rabotat edna od tie dve struki.
    Ova e samo moe licno mislenje i kako jas gledam na rabotite od moja perspektiva...:):):)

    Инаку јас планирам медицина. Ваше мислење????:l::)

    потполно се согласувам со тебе. (y)Сметам дека кога ќе завршиш средно најубаво е кога ќе си имаш струка, а вака со гимназија знаеш од се по малку, а тоа мислам дека не е доволно баш...:|:|
     
    Последна измена од модератор: 21 август 2019
    На cresa-jagoda, marija305 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  19. Elsaa

    Elsaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас ти предлагам да размислиш 2 пати пред да се одлучиш за медицина..Вака пред да започниш изгледа интересно но го ќе почнеш со учење и не е баш така. Т.е струката е интересна дамо што бара многу учење, постепено, лекција по лекција. Ако испуштиш малце многу потешко е да надокнадиш, ќе ти дојде многу материјал по што ќе се збуниш..Јас направив тотална утка и многу се каам.. :?::?:
     
    На Ucenicka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Според мене најубав избор. Средно фармација завршив, ја се си учев со мерак и искрено не ми беше тешко ама ич. Ако си пишуваш планови, редовен си на настава и пратиш што се предава и си одговорен ученик што ја сака професијата и струката, не е никаков проблем учењето.
     
    На cresa-jagoda, Moon.Girl и Ucenicka123 им се допаѓа ова.