1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гимназија или стручно средно училиште?

Дискусија во 'Образование' започната од TheLovelyGirl, 14 ноември 2017.

?

Гимназија или стручно средно образование?

  1. Гимназија

    33 глас(а)
    38,4%
  2. Стручно

    53 глас(а)
    61,6%
  1. Elsaa

    Elsaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас учам фармација..Не се запишав по моја волја туку од инат, па затоа и немам желба за учење, сепак одлична поминувам..Мислам дека и од инат ќе завршам таму како многу солиден ученик :D
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е, желбата е најбитна зошто према гимназија книгите и материјалот се пообемни и потешки, поготово стручните медицински предмети. Јас на пример отсекогаш знаев дека сакам медицина да учам и затоа вака и звучам дека било лесно. Ја си знам колку време проаѓав над книга ама желбата секогаш беше со мене, па затоа и имав мотивација. :tmi:
     
    На cresa-jagoda, Moon.Girl и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  3. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Според мене не е ни толку тешко стереотипи се :D:D:D Лекција по лекција, барем првите две години, потоа поврзано е се и полесно е

    Ако ја сакаш, најдобар избор си направила.
     
    Последна измена од модератор: 21 август 2019
    На Ucenicka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ucenicka123

    Ucenicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Со учењето немам проблеми јас. Особено природните науки, а и немам некој голем проблем гледајќи крв и слично. Па затоа и сметам дека медицината е најдобар избор за мене. Уште е рано за мене за средно, ама ако не медицина сигурно би било нешто поврзано со јазиците, поточно германскиот.
    Инаку фала на мислење, ги ценам сите ваши мислења особено и од голема полза ми се. :inlove::inlove::inlove:

    Имам време уште цела година, за крајната одлука, али сметам дека до тогаш мислењето нема да ми се промени:inlove:
     
    Последна измена од модератор: 21 август 2019
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    И јас се согласувам за средно стручно доколку си имаш зацртано нешто во главата. Јас иако завршив во Орце и премногу сум задоволна од школово пак би се вратила таму . За средните стручни има и многу стереотипи дека полесно се поминува и не се учи , но има и исклучоци исто и за гимназиите. Бидејќи се запишувам фармација сметам дека ми фали предзнаење што го имаат врсниците од средно медицинско, но тоа е ќе се надокнади. И да нагласам доколку некој сака да продолжи ФИНКИ, ФЕИТ,Архитектура,Градежен тогаш не се мислете гимназијата е правилен избор бидејќи математиката што се полага на тие факултети е иста со онаа од ПМА и многу полесно ќе си поминете. That' s my opinion.
     
  6. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има учебниците по хемија и биологија за средно гимназиско образование во pdf? Нели порано ги имаше на е-учебници, но пред некоја година ги тргнаа.