1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гимнастика

Дискусија во 'Спорт' започната од tweety-tweety, 16 февруари 2014.

 1. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Гимнастика е спорт во кој се изведуваат физички вежби за кои е потребна комбинација на физичка сила, брзина и кондиција. Во модерната гимнастика се изведуваат вежби на разбој, греда, партер, коњ со рачки и без рачки (прескок), кругови и вратило. Гимнастиката се развивала врз основа на вежби кои се изведувале во античко време, како јавнување и симнување од коњ и циркуски вештини. :) :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Јас одам веќе на гимнастика скоро 2 месеци и многу брзо ги научив повеќето од вештините за разлика од другите што одат со мене! :D :D
  Дали некој се занимавал со овој спорт?
  ПС.Ако има ваква тема КЛУЧ! :lol: :lol:
   
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  На мама и е омилен спорт.Ама мене подалеку од очи подалеку од уши :lol: . На живци ми иди кога на школо ќе слушнам СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ГИМНАСТИКА :envy: :@ .Ич не ја сакам,иако моите најверни другаки како мали вежбаа :$ .А јас му велев ТЕШКО ВАС НА ПАМЕТО :!: . Инаку секоја чест на оние кои се имаат искачено најгоре на топ листите и на оние кои со години се занимаваат со тој сорт :clap:
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.365
  Допаѓања:
  28.848
  Пол:
  Женски
  Абе вие идеја немате како јас и гимнастиката се керо мучо работата...абе ми велат колут(вака се велеше?) напред направи..јас стој на глава...ми велат ај назад,јас ко свиња прејадена накриво...ми велат скокај на јарецот...јас седнувам...смотаница невидена :lol:
   
  На Samomarija.056, MaggieTatum и tweety-tweety им се допаѓа ова.
 4. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Мојата „траума“ од забавиште направи да бегам од гимнастика како ѓавол од крст. Доста долго време си имав проблеми.
  Работата е во тоа што кога бевме во забавиште, секоја среда како стока не пренесуваа од училиштето до салата за да не учат гимнастика...На 6 години не тераа да правиме ѕвезда. Јас многу се плашел. Никогаш не направив ѕвезда, а и нема да направам како што тргнала работата.
  Како што реков, имав проблеми подоцна затоа што кога почнавме во училиште да вежбаме, јас се плашев дури и колут напред и назад да направам. А за јарецот подобро да не зборувам.
  Ми требаа две години за повторно да се навикнам на гимнастиката.
  Пред некој месец и ме пофали физичко, сум напреднала.
  Сепак мислам дека стравот во врска со ѕвездата никогаш нема да го надминам. :lol:

  Инаку, мислам дека е убав спорт, но кога треба јас да го правам,жалам, ама не, фала.
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.529
  Ма ич не ја сакам! :D
  Сум вежбала ама од основно ја замразив,кога почнавме на фзо да правиме акробатски вештини.Тогаш,се изнамачив да научам колук назад,успеав,али затоа за колук напред поим немам. :tmi:
  Инаку,не.Дефинитивно за мене овој спорт не е.Премногу страв во мене има.
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 6. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.454
  Допаѓања:
  2.329
  Пол:
  Женски
  И јас не го сакам овој спорт.
  Од една страна страв ми е да не се искршам :lol: од друга страна страв ми е да не паднам па да не се устрамам пред цело оделение, а да си кажам искрено немам талент за вакви работи :D
  И да.. денес едвај 3ка извадов за згрчка |(
   
 7. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  спортска гимнастика или класична гимнастика е спорт со кој не можеш да почнеш да се бавиш на 12 години, туку кога си многу мал.
  Се до желбата, ако се бавиш со љубов и талент ќе напредуваш, ако не, нема.
  Јас се занимавав со ритмичко-спортсса гимнастика од мои 6 години, во некои дамнешни времниња :D и да, морам да кажам, сите од моја генерација сме тенки и слабички и се уште „згодни“,....аахахаххахахаха
  сепак, не би го препорачала на моите деца, за машки па ич.

  Каде се тренира класична гимнастика во Скопје, освен во Борис Трајковски?
  А има ли воопшто ритмичка гимнастика?
   
 8. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Јас почнав гимнастика на 12 години па еве веќе два ипол месеци одам и знам:машка и женска шпага,ѕвезда,мост,свеќа,згрчка и разношка на коњчето(јарецот),стој на раце,колут напред и назад.. и доста ви се.. :D :D :D
  Јас каде што одам повеќето се машки// :lol: :lol: :lol:
   
 9. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  а двовисински и вратило?
   
 10. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  А да и на вратилото можам а на двовисински уште не сум пробала!! :D :D
   
 11. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Двовисински ми беше наjголем предизвик,а при пад од греда се имам повредено на натпревар...болнп.Супер чим го сакаш спортот.
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Elena..T

  Elena..T Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  И ритмичка гимнастика има во Борис Трајковски,јас тренирам таму :)
  И прочитав некаде дека ќе се отворало и ритмичка гимнастика и во Јане Сандански :D
   
 13. winky

  winky Нов член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  @tweety-tweety jas sakam da se zapisam na ritmicka gimnastika....no mi treba drustvo a gledam deka ti odis... :D
   
 14. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Кој предава гимнастика во Борис? Сузе плавата ли е?
  Од колку години се дозволува упис и одите ли на натпревари?
   
 15. Elena..T

  Elena..T Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Даа,таа ни е наставничката :)
  Баш пред една недела имавме настап во Борис а како награди ни дадоа медал,диплома и еден бесплатен ден (подарок од директорот) во АКВА Паркот. А инаку во Ноември ќе одиме во Ниш,ама незнам до колку години може да се пријавуваат.
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Баш ми е мило,што ќе одите за Ниш. Ти посакувам успех
   
  На Elena..T му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  @winky јас сум од Велес.. И кај нас нема ритмичка гимнастика..
   
 18. ariel333ariel

  ariel333ariel Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Јас гимнастика тренирам веќе 5 години,порано бев државен првак до 9 години.А иначе да ве прашам дали вие сте учеснички во ФГСМ и дали одите на државните натпревари,можеби се знаеме.зборувам за оние кои тренираат гимнастика.
  :D8):inlove::l:
   
  На tweety-tweety му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Изгледа јас годинава ќе одам на државно.. Барем така ми кажа наставникот по ФЗО.. :D
   
 20. ariel333ariel

  ariel333ariel Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  A дали си А-лига или Б-лига ? јас сум А :)