1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколози

Дискусија во 'Бременост' започната од bebaa, 19 октомври 2012.

  1. Buca24

    Buca24 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2019
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Здраво, моментално сум кај др.Стамболиев, веке со години. Но не сум баш задоволна, бев минатата недела за преглед утврдување бременост. Виде срцева акција, препиша терапија и толку. Нити брисеви, нити книшка труднича, килажа притисок, крва слика,урина, ништо не ми рече да направам. Што мислите дали да го сменам, се мислам за кај доктор Ложанковски, марија коцева докторката што работо со фондот. Што ќе ми предложите вие.
     
    На m_angel_ и tina2018 им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Како одиш со години кај него а сега го приметуваш дека е незаинтересиран?
    Мене ми немаат мерено килажа притисок ниту имам трудничка книшка мислам не постои тоа веќе не знам. За крв и урина не се сеќавам а брисеви секако се прават во 12та недела по правило тогаш треба и да ти е следен преглед . И каква терапија ти препишал? Мислиш на витамини или?
     
    На Iva2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Buca24

    Buca24 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2019
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Следен преглед ми е во 10 недела здравје. Зимам фемибион 1, фолна киселина, магнезиум, и утрогестан насабајле и навечер по една таблета 200мг. Претходно си беше нормално пап тест, микробиолошки имам праено, и некогаш на ехо, ама мислев дела треба нешто посебно сега кога има бременост повеќе контроли испитувања, урина некои секој месец испитуваат, и крвна слика.
     
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не знам зашто утрогестанот ти го препишал. Јас правев ама не се сеќавам прв пат кога да не те излажам мислам беше околу 10та недела и еве месецов скокнавме за да не одам по лаборатории заради коронава. Некоја трудница што оди кај истиот доктор најдобро нека каже како е задоволна но јас лично тоа што го наброја го немам правено. Утрогестан земав 1 на ден заради болки до 12та недела
     
  5. Buca24

    Buca24 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2019
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    За безбедност, подршка на плодот. Јас сум со две матки различни поделени. И сега е мислам плодот во десната матка...и за безбедност. Дека помал простор, за развивање на бебко валда затоа. Со гоапод напред дај боже да биде све добро
     
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јасно тоа е важно да ти објаснил зошто и како. По мене одиш кај него долго и ти ја знае историјата. Ако сум задоволна не би го менувала но секако треба да си побараш второ мислење . Јас барем така правев сменив 4 или 5 гинеколози додека најдов некој што ми одговара. Ти посакувам среќа и со лесно да си ја износиш бременоста :)
     
  7. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    @Buca24 не знам како е сега, ама пред повеќе од 2 години и мене не ми извадија веднаш мајчина книшка, па ни на вториот, ниту на третиот преглед. За брисеви ти е рано, земај си ги витамините.
    Од се' ова само треба да проверуваш крвна слика еднаш месечно и да провериш крвна група дали си RH-.
    Во секој случај, доколку ти е прва бременост, требало да ти даде неколку совети околу исхрана барем.
    Со лесно :f:
     
    На Buca24 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Реално за почеток е доволно тоа што ти дал. Крвна слика сигурно ќе ти даде да прегледаш при нареден преглед. Мајчина книшка нема да добиеш, а килажа/притисок и тоа може да не дочекаш :D
     
    На Buca24 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Мислење за Ивана Наков од манолеви ако може?
     
  10. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    И јас пиев утогестан од 6та до 10та недела иако немав проблеми никакви. Заради превенција ми ги даде. Брисеви 12та недела. Килажа и притисок од 6та недела па натака секој преглед. Крвна слика на секои 4 недели. Погоре пишале за крвна група, јас тоа го правев во 22ра недела, ама знаев дека сум позитив. Килажа измери си сама и притисок можеш чисто да знаеш што како. А крвна слика побарај си упат, не чекај он да ти каже. Јас си барав се што ми текна :D Јас имам мајчина книшка ама сама ја купив и ја однесов да ми ја пополнат, сеуште е кај нив. Ама не знам што ќе ми е...
     
    На Buca24 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @Buca24 еве мене ми е матичен. Малку чудничок е, ама ок е. Не збори многу. Се покажало дека ако треба да види нешто, гледа. При бременост, јас одев и на приватен напоредно. Тој се си гледа, ама не зборува. Терапијата ја погодува. Се обидува да те држи смирена, па како затоа да не зборува. Јас сакав да знам, и на приватен, потребата беше задоволена. ;)
    Мајчина книшка не прави. Крв - не дава секој месец, на два-три. Килажа, притисок - никогаш. Те прашува, ако не си имала проблеми, не комплицира, ти вика мери дома. Храна не кажува што како, вика здраво јади. Утрогестанот примај го. Ако не треба, после 13-14 недела ќе ти го прекине. Брисеви мене ми зема некаде 15 и 33 недела.
    Е јас имав ризична бременост, прокрвавував неколку пати, еднаш ми рече немам што.да ти правам оди на гак. И ме извади од такт, наутро беше, не на дежурен. Ама еве, сега откако помина се, гледам дека само сакал да ме држи смирена. Пак потенцирам дека некогаш ми требаше само муабет за да се смирам, а тој не ме примаше на преглед. Сега пак си одам кај него.
     
    На Buca24 и Kitten им се допаѓа ова.
  12. Little_Giraffe

    Little_Giraffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, се мислам помеѓу Павле Димчев и Митко Ивановски за водење бременост и пораѓај во Систина. Ако може да споделите искуства доколку сте имале со едниот или другиот. Однапред Благодарам.
     
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    Кој и да го избереш не ќе згрешиш.
    Ако сакаш некој што ќе те зеза цело време и опушта во позитивна смисла (секако стручноста не ја спорам) тоа е Митко :)
    А и мн пошармантен е од Павлета :D
     
    На BeloMache, thelittle17, Leo_29 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. butterfly *_*

    butterfly *_* Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    304
    Пол:
    Женски
    Кажи нешто повеќе те молам и јас немам искуство со ниеден доктор од ремедика ...ама дека примариус да не се излажав случајно :^)
     
  15. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Девојки дали знаете кои гинеколози доаѓаат од Скопје државна во Кавадарци болницата за пораѓај?
     
  16. m_angel_

    m_angel_ Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Поздрав, јас имав многу лошо искуство со него. Таа стандард терапија ја дава на сите. Топло ти препорачувам да го смениш. Мојот случај заврши многу лошо, со спомтан во 6 месец. Ме немаше прегледано 4месеци и на крај тој се чувствуваше повреден. Немам убави зборови за него.
     
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    За жал немам ни јас убаво искуство. :|
     
  18. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.667
    Пол:
    Женски
    Некоја да има искуство со Радица Бојчева?
     
  19. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Со години одев кај него. Во првата бременост од неговата неажурност, мислам дека само господ ме сочува и мене и бебето. Ниту еднаш не ми измери притисок, килажа. Имав прееклампсија среќа што докторката во државна примети.
    Пред 2 години останав бремена, прокрварев. Прво не ми даде боледување, откако прокрварев повеќе отидов пак, по него беше се во ред, не се ни обиде да превземе нешто, во смисла барем да примев прогестерон, да знам дека сме превземале нешто. Го изгубив бебето. Се обвинувам и самата што не побарав второ мислење, но и него го обвинувам. После тоа го сменив...
    Обично не сакам да плукам по одредени доктори, ама кај мене направи премногу пропусти.
     
    На m_angel_ и thelittle17 им се допаѓа ова.
  20. Lilly.

    Lilly. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ве молам мислења за
    Д-р Маќули Хаџи Лега од Ремедика?
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.