1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколози

Дискусија во 'Бременост' започната од bebaa, 19 октомври 2012.

  1. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    ПАП тест е скрининг метода со средна сензитивност од околу 60% и не е дефинитивен дијагностички тест, тоа дека ти бил скроз чист и прогредирала лезијата за една година, сигурно (y).

    ОСВЕН, ако немаш некој тежок тип на имунодефициенција, е тогаш веќе е друга приказна.
    Кај овој тип на канцер да, иако најбрза прогресија мислам дека е опишана 3 години. Ако правиме муабет според научни истражувања и стручна литература нели, а не рекла казала муабети.

    Јас ти реков дека ти имаш право да правиш колку сакаш, секако ќе си платиш се што е екстра од скрининг програмата, ама доколку не си патолог, онколог, гинеколог, евентуално имунолог со кое право ќе кажуваш дека во конкретниов случај гинекологот не работел правилно? Доколку си, повели во дм да не ја полниме темава со офтопици.

    Знам :D
    Да, ПАП скрининг е со препорака да се прави на три години доколку е се во ред. И не, не е исто како да не отидеш на стоматолог три години.

    https://www.acog.org/womens-health/faqs/cervical-cancer-screening
     
    На KittyCat:) и TeodoraV им се допаѓа ова.
  2. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Na stomatolog po 10 god bev i nemav nisto za.pravenje taka da sekoj za sebe si znae kako mu e organizmot
     
  3. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Да претходниот пап тест ми беше чист. И сама кажуваш дека пап тестот не секогаш дава точни резултати, конкретно во мојот случај, јас сум имала пап тест чист (или лажно точен, може сум имала цин 1 или цин 2, ама резултатот кога го добив ми беше чист) и штом е чист според тебее би требала да го повторам после три години, што мислеш каква дијагноза би имала имајки во предвид дека после една имав канцер ин ситу. Значи препораката е да се прави најмалку еднаш на 3 години, за тие што ве мрзи да одете барем еднаш годишно или не обракате доволно внимание и си мислете ништо не ми е. И не, не планирам да чекам да поминат 3 години за нареден пап, се што е на време откриено има шанси да се излекува, колку покасно толку по лошо. Јас знам колку ми беше тежок периодот кога на само 24 години дознав дека имам канцер ин ситу. И баш тој период кога стапив во контакт со повеке доктори и од приватно и од државно за да добијам мислење, мегу кои и доктор Горан Димитров кој е најдобар за оваа проблематика ми кажаа добро е што си правела редовно пап тест. Опцијата беше или да се отстрани само делот кој што е зафатен или цела матка, бидејки имам високоризичен хпв. Со оглед на возраста и со цел да ми се зачува плодноста се отстрани само зафатениот дел и оставивме за понатамошно следење.
     
    На tina2018, Cherry blossom89 и Bebce1 им се допаѓа ова.
  4. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    На колку време може да се смени матичен гинеколог ,дали некој знае? Последно пред 2 месеци сменив не ми одговара др.СНЕЖАНА ,не е достапна.Дали е некој кај ЛОЖАНКОВСКИ ми треба за водење бременост и врзани ли се фондот?
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.997
    Пол:
    Женски
    Два пати годишно може да менуваш матичен лекар, гинеколог и стоматолог.
     
  6. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Тоа му доага на 6 месеци од промена ,така?
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.997
    Пол:
    Женски
    Да. Ама може на два месеци да смениш, не е проблем. Само после до крајот на годината не може да менуваш. Ако си одбрала некој за матичен во 2020, во 2021 имаш право двапати да менуваш, не си ограничена да поминат 6 месеци.
     
  8. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Јас сум кај Ложанковски кај Марија Коцева сум мислам дека не се врзани со фондот немам прашано
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.882
    Кога сме веќе кај хпв нели тој се пренесува преку односи само колку што имам прочитано и колку што миме знаењето дека мажот е единствен преносител на хпв ако имаш незаштитени односи дека се заразуваш? :?:
     
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Ama i ako si go imala nekad poso e virus a padne imunitet mislam deka moze da se pojavi,seedno maz zena. Ako sum greska nek me ispravi poiskusen.

    Inaku jas so ova ispituvanje mn se nerviram zaso sekoj pap ko po default me prakaat na tipizacija i se maltretiram sekoj pat i sekoj pat e cist rezultatot na kraj. A so ivf postapkite ne znam kolku papa iam praeno. A pravam pap posle odma si go baram Goran Dimitrov za nov primerok da mi zeme za da izleze se e ok aman vise.
     
  11. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ќе ве молам препорака за добар гинеколог во Санте. Дали некоја има позитивни искуства со матичен гинеколог во Идадија. Благодарам однапред за информација
     
  12. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Мене Марија Коцева ми е матичен така што секако се врзани за фондот. Е сега мислам прегледите кај доктор Ложанковски се водат како специјалистички и тие се наплаќаат, претпоставувам може има попуст на тие што се водат во неговата ординација. Така е барем во Промедика,за кај Черепналковска има попуст за специјалистички преглед.
     
    На tina2018 и ivance.. им се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.388
    Пол:
    Женски
    Јас сум кај Ложанковски исто.
    Докторот приватно само наплаќа, вработените му се со плави.
    Мада Нацка задњо ми рече можело пап и државно за ефтини пари, а можело и хистолаб, но никогаш не ми дала избор и искрено ме налути.:@
    Јас ќе го менувам Глигор оти веќе е стар а и цени мислиш у Систина влагаш ги дигнал до небо ... Второво бебе коа бев трудна скрининг 3000, обично ехо 1500. Мало сутра.
    А не знам доктор како него дал ќе најдам некаде...
    Но не е што беше.
    А мн го сакам, срце е.

    @BlackNight јок. 10 години кај него сум, скршен денар попуст не сум видела.
    Се поскапо и поскапо е, а он веќе излапува...
     
    На eli25, Bebce1, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Искрено се спремам за целосен преглед и треба да одам ама одложувам ради ковидов. Така што засега само ги земав за матични ама преглед сеуште немам. Претходно бев во друга ординација ама матичната си беше заминала оттаму, го бев загубила мобилниот нејзин, а на интернет ја барав под дрво и под камен, ама нема податоци. Другата вработена во претходната ординација била на породилно, па видов не видов тука се пријавив. Инаку читав доста позитивни коментари и затоа се решив.
     
    На tina2018 и LadyC им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.388
    Пол:
    Женски
    Докторот е добар ама е скап.
    Он уште си работи, ама јас не можам се приватно да плаќам, пробај си. :)
     
    На tina2018 и BlackNight им се допаѓа ова.
  16. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.444
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Во потрага сум по квалитетен и посветен гинеколог, како и сите останати :)
    Некако вниманието ми го привлече Марија Коцева од кај др.Ложанковски, па би ве замолила доколку некој е запознаен да ми помогне
    1. Дали може да биде матичен преку фонд и дали прима пациенти?
    2. Ако работи преку фондот дали наплаќа приватно ехо,прегледи и сл.?
    3. Дали се чека по недела или две да ти закаже термин и кога ќе одиш пак да чекаш уште 2 часа?
    4. Дали доколку е нешто итно е достапна на мобилен?
    Би ви била многу благодарна ако некој има одговор на прашањава што ме мачат
     
  17. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Искуства со др Милена во пзу Коруновски?
     
    На Ladysimona му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мишел*

    Мишел* Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Матична е, но се наплаќаат ехо и сл. не знам дали цела цена или дел, но стално по нешто има..
    Брзо се закажува, за неколку дена максимум, но може и да се почека малку (не е страшно).
    На вибер одговара да.

    Генерално не е многу ангажирана да речам, но е повеќе од други па доктори што сум ги сретнала, тка што најдобро е да си ја посетиш и позборуваш..
     
    На V.N. и tina2018 им се допаѓа ова.
  19. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Препорака за доктор за пораѓај во Систина?
     
  20. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Девојки,
    Дали ќе можете да ми предложете добар гинеколог, за ризична бременост?
    Дали некој има искуство со др. Ана Данева од ГАК?
    Благодарам