1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гијом Мисо

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Monna.Monna, 25 март 2014.

 1. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е еден од попознатите и поуспешните автори на денешницата. :)
  За неговата возраст има напишано доста книги и ПРЕДОБРИ се!
  Еве целосна биографија:http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B8%D1%98%D0%BE%D0%BC_%D0%9C%D0%B8%D1%81%D0%BE
  Јас го обожавам човеков, му ги имам прочитано повеќето книги (ги немам 7 години подоцна, Спаси ме и Skidamarink) сите имаат слична тематика но сепак многу различни приказни, мислам дека можам од соба да не излезам само да ги читам, и стилот многу ми се допаѓа во книгите - брутално реален.
  Би ги издвоила „Ангелски повик“ и „Затоа што те љубам“ како подобри.
  Има уште некој што е воодушевен од него? :wasntme:
   
 2. kimii

  kimii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Гијом Мисо е еден од моите омилени писатели
  неговиот стил го обожавам, од целата таа мистичност и таинственост има денови кога не излегувам од соба :inlove: :inlove:
  повеќето негови книги ги имам прочитано а последната Седум години подоцна почнав да ја читам но поради школо ја оставив на пола и од утре ќе ја продолжам :inlove:
   
 3. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Единствен ми е, заљубена сум во човекот. :)
  1. Затоа што те љубам
  2. Врати ми се
  3. А потоа
  4. Ангелски повик
  5. Дали ме чекаш
  6. Што би правел јас без тебе
  7. Девојката од хартија
  8. Седум година подоцна
   
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  17.785
  Допаѓања:
  96.174
  Пол:
  Женски
  Ги има прочитано скоро сите, од на Донаалиа списокот уште 6, 7 и 8 ми се останати, тоа што имам во библиотека не оставам. Ми се свиѓа стилот на писателот, заедно со Нора Робертс ми се едни од омилените.
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Insatiable13

  Insatiable13 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  367
  Имам прочитано 4 негови дела ама одамна и знам дека не ми остави некој посебен впечаток. Последно негово дело на кое случајно наидов „ Ангелски повик„ навистина ми се допадна и ми се чини дека е далеку подобра од „Затоа што те Љубам„ која сите толку ја фалат дека му е најдобра.
   
 6. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.530
  Од неа ја читам ,,Што би правел јас без тебе''(моментално) и не сум баш воодушевена.
  Можеби бидејќи сум на почетокот.
  :wasntme:
   
 7. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Омилен :inlove: :inlove: Ги немам читано сите книги оти неможам да ги начекам во библиотеката |( Затоа што те љубам е една од најубавите книги шо имам читано.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.878
  Допаѓања:
  65.889
  Пол:
  Женски
  Има издадено нова книга во март, Central park се вика и таму се случува дејството. Вака што прочитав накратко интересно делува. Ама додека се преведе...
  И Црногорците ја превеле Demain - Sutra, ама не можев да најдам торент нигде, а ептен се испорадував. :doh:
   
 9. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.846
  Допаѓања:
  38.582
  Пол:
  Женски
  Цимерката моја има дечко од Франција и ни беше на гости семестаров и нешто паднавме на муабет за Гијом и тој ни кажа како во Франција Гијом не бил воопшто почитуван како автор и дека ретко кој го читал.Наводно голем дел од французите сметале дека ни малку не е добар како писател.
  И не му се веруваше дека кај нас дури го читаат.
  И така, инаку и јас имам читано книги од него и не ми се лоши ама ете сакав да споделам што мисли неговиот народ за него.
   
  На hulii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.878
  Допаѓања:
  65.889
  Пол:
  Женски
  Не можеш да кажеш дека во Франција не е читан и почитуван врз основа на тоа што еден човек рекол за него. Тој еден човек не е претставник на целиот народ. Смешно е дури така да се каже.
  А и податоциве кажуваат поинаква приказна. :)
   
  На blonde_supergirl, Lella и S.kiki им се допаѓа ова.
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.846
  Допаѓања:
  38.582
  Пол:
  Женски
  Рејнбоу не реков јас дека го зборам тоа на основа на еден човек.Туку дека тој веројатно од разговори со други луѓе го има тоа заклучено, а бидејќи е на магистерски на нешто во врска со книжевност веројатно се движи во такви кругови и паѓаат такви разговори.Јас не велам дека не е добар автор и јас лично имам читано од него 3-4 книги и мене ми го задржале вниманието, но пренесувам што слушнав.Е сега фактите може зборат поинаку.
   
 12. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓаат неговите книги и начинот на пишување,ми го задржуваат вниманието и ги читам во еден здив.Ги имам прочитано ЗАТОА ШТО ТЕ ЉУБАМ ,А ПОТОА,КАКО БЕЗ ТЕБЕ,ДАЛИ МЕ ЧЕКАШ,АНГЕЛСКИ ПОВИК и за сите имам само позитивни коментари.
   
 13. ewi.swatka

  ewi.swatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Јас ја имам прочитано Врати ми се , а планирам да читам и други книги од Гијом Мисо :) :)
   
 14. oraiaeleni

  oraiaeleni Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  107
  Не му се верувало на дечкото дека кај нас го читаат. Кај на се јаде се што се сервира, па дури и вакво безвредно писание. Ех...Да е само тој.
   
 15. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Седум години подоцна - интересна беше
   
 16. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Писателов е многу добар. Умее со зборови, умее да опише дејство премногу добро. Ми се допаѓа како те држи во неизвесност и секогаш ти го задржува вниманието.
  Книгите му содржат сепак премногу фантазија, би сакала да прочитам нешто реалистично без враќање во време и такви абнормални ствари...
  Приказната знае да си ја затупи на моменти но сепак не бега од контрола.
  Многу ми се допаѓа.
   
 17. smurfettee

  smurfettee Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Седум години подоцна .
  Предобра е ... Сега планирам да ја земам Ангелски повик. Многумина ми ја препорачаа .
   
 18. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.027
  Затоа што те љубам-прочитана.
  Врати ми се-ја симнав,планирам да ја читам.
   
 19. MiaNmaR

  MiaNmaR Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  170
  Пол:
  Женски
  Истите овие и јас ги имам прочитано:) предобри ми се, го обожавам и секогаш кога купувам книга прво барам од него да не има некоја нова што не ја имам прочитано хехе
   
 20. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.755
  Допаѓања:
  61.041
  Гијом Мисо е интересен писател...и само толку!!! Неможам да речам дека сум воодушевена од неговите книги, но исто така неможам да речам и дека се „тапа“!!! Првите книги што ги прочитав од него „Затоа што те љубам“, „Ангелски повик“, „А потоа“ и „Што би правел јас без тебе“ - ќе ме „натераа“ да го ставам во омилени писатели, но по читањето на „Седум година подоцна“ и „Девојката од хартија“ (која ја дочитав вечерва) - ме убедија дека е просечен писател со убав стил, но недоволно „спектакуларен и интересен“ за мој вкус... Но, на неговите изданија стои „Француски бестселер бр. 1“ , па најверојатно многу читатели не го делат моето мислење!!!
  ... Сепак ќе му дадам уште некоја шанса, ќе ја прочитам секоја негова книга што ќе ми дојде во раце...:)