1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ги разбирате ли козметичките етикети?

Дискусија во 'Лице' започната од Roxanne, 30 октомври 2012.

 1. Roxanne

  Roxanne Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  120
  Сите ние сме се запрашале за термините на етикетите на шминката која ја користиме. Не најдов ваква тема и решив да ја отворам. Си реков дека можеме да споделиме некои од термините кои ги знаеме и да им помогнеме на оние кои не ги знаат. Можете да пишувате и за некои соединенија.
  Некомедонска - оваа козметика би требало да не содржи состојки за кои е познато дека ги затнуваат порите и кои го поттикнуваат развитокот на мозолчиња.
  Колаген - природна состојка присутна во кожата и виновникот за млада кожа. Иако има многу креми со колаген кои гарантираат дека ќе ве подмалдат, молекулите на колагенот се преголеми да продрат во кожата и најчесто само ќе стојат на неа додека не се измиете.
  Долготрајна шминка - шминка која останува на кожата подолго отколку обичната. Некои долготрајни кармини реагираат со самата кожа на исните и ја бојат наместо само да стојат врз неа. Некои пудри се базирани на испарливи силикони кои се сврзуваат со горниот дел на кожата.
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lenni

  Lenni Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Ако има xијалyрон, ретинол, Q10 или колаген, не ни читам понатамy да видам што има, тие производи се за над 35 год. Исто избегнyвам козметика со парабени. Најдобри се кремите што содржат термална вода, Vichy, Gаmаrde, Biotherm, Avène. Во шампоните гледам ДА НЕМА Sodium lauret sulfat (SLES) зашто предизвикyва опаѓање на косата. Шампон БЕЗ 'slеs' е Foltène. Силиконските капки се катастроФа ко ќе видам тоа составот. А, и за пyдрата, најдобра е течна, и со SРF 10-15.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Не сум експерт се и сешто да знам,ама сметам дека доволно ги разбирам.
   
 4. Lenni

  Lenni Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Темава е за состав на коз.пр. ама јас сакам да кажам за Меrz нели тие шо викаат "yбавината одвнатре". Како и да е, ич не сyм задоволна, дyри после 10 дена пиење почна да ми тече крв од носот-прв пат y живот. Пишyва 2 дражеи дневно, јас лично мислам оти тоа е многy. А и нешто синтетички ми изгледаат. Сега пијам Синерџи, пишyва органик на нив па, ај нека е така..
   
 5. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.659
  Нема врска ретинолот може да се користи на било која возраст бидејќи е површински ретиноид, не влијае на подмладување туку ја лупи кожата и заради тоа се користи во креми против брчки бидејќи ги брише минималните површински брчки.
  Колагенот бидејќи не се впива во кожата е практично безопасен, ама тоа кој сака да ризикува.
   
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  Теле у шарена врата :tmi:
  Ги читам само кога ми е зорт за у вц, а немам весник со мене :D
  Не ги разбирам стварно, а искрено ретко сум се замислила да видам што пишува.
  За паста гледам да е збогатена со флуор, ма да мислам дека скоро на сите пасти пишува дека се со флуор.
  Јас сум малку скептична дека се тоа што пишува и навистина содржи продуктот.
  Ајде некој нека каже што е тоа xијалyрон што читам погоре дека бил наменет за зрела кожа?
  Па споделете некоја состојка која не треба да ја има во препратите, или па која задолжително треба да ја бараме за да ја има.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Хијалуронската киселина претставува дел од нашата кожа. Со стареењето се намалува нејзината количина и тоа е причина за создавање на брчки. Токму поради тоа хијалуронската киселина се додава во козметичките производи за третирање на брчки затоа што и дава волумен на кожата.

  Еве нешто за штетните состојки во козметиката...
   
 8. Lenni

  Lenni Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Ви благодарам за инФормаЦиите, откако се зачленив на Фемина чекам вакви полезни мислења - значи да не се плашам од Ретинолот, искрено многy ми е страв од колагенска инјекЦија не знам како ли ќе се подмладyвам кога ќе дојде време за тоа @@ шала на страна никој/а не би сакал/а да ја направи грешката на Никол Кидман. Ме насмеа Hiрster со тоа "теле y шарена врата". ... и јас сyм " sаy whа'?! " за некои од овие соединенија. Иначе, тоа пастите со Флyор, единствена паста што ја знам без Флyор е онаа на ЕSI Алое Вера само еднаш имам кyпено таква, за белеење на забите, и еФективна е, им ја препорачyвам на сите што користат Флyор во дрyги сyплементи. Содржи силиЦиyм за избелyвање. (100ml. 220ден.)
  П.С.: А алyминиyмот? Дали има некој вести за алyминиyм xлороxидратот во -скоро- сите анти-перспиранти? Колкава е Фобијата кај потрошyвачите кога одбираат рол-он, и дали ова е само yште една анти-кампања на ФармаЦевтите да го зголемат проФитот од нивните антипреспиранти?
   
 9. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  8.754
  Пол:
  Женски
  ^ Алуминиум хлор хидрат е штетен, никако производи со алуминиум, јас со часови дремев кога треба да изберам дезодоранс и веќе десетина години го користам нивеа фреш еден од ретките кој не ја содржи оваа состојка.
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Само читам дали содржат алкохол одредени производи, не купувам такви што имаат алкохол, а другите состојки и не ги разбирам, освен витамините :lol:
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Да, штетен е, но, мислам дека скоро секој производ е со алуминиум хлор хидрат, ретко да се најде производ без алуминиум, едно време и јас читав што како содржат, за да видам дали го има.Едно време се сеќавам, го имаше и во Рексоната, тоа од одамна го гледав и дознав за ова, сега гледам на рексонава што ја користам, го нема.А и со години користам Рексона, затоа.Дали е направена некаква промена во однос на ова со рексонава, незнам :?: бидејки добро се сеќавам дека го имаше на етикетата.Случајно дознав, дека го има во сите антипреспиранти.
  Разбирам дека треба да се внимава, но не можеме во потполност се да контролираме, затоа што кога ќе забележи човек што се е штетно, тогаш што преостанува...
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Исто така и формалдехидот е штетен ,ако има над 10% во производот тогаш е можно минимум да предизвика крварење од носот и паѓање на косата па се до создавање на рак.Прозиводи кои што го користат тоа јас воопшто не купувам и гледам од што се составени козметичките прозиводи.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.288
  Допаѓања:
  6.936
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите дури сега ја забележав темава. Многу е важно да се читаат декларациите, затоа што од состојките кои се внатре во еден производ зависи не само нашата убавина туку и здравјето. Треба само да се научат некои основни правила при изборот на вистинските препарати. Јас сум голем поборник да се читаат етикетите и на таа тематика имам пишувано многу. Ако почнам сега да пишувам ќе завршам утре така да да си ја олеснам работата ви оставам неколку линкови од статии кои ги имам напишано токму на оваа тематика. Се надевам дека ќе ви бидат од корист и ќе ви помогнат при изборот на козметички препарати.
  http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_35.html
  http://biodevojka.blogspot.com/2015/03/blog-post_4.html
  http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_12.html
  http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_97.html