1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од blagica1991, 21 март 2013.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.051
    Допаѓања:
    20.749
    Пол:
    Женски
    Никој не осудувам не ме сваќајте погрешно, баш сум жена што не претерува во бременоста апчиња ете не пијам освен витамини. Јас имам низок праг на болка и не да ме болеше главата ми се вртеше и повраќаше од болка ама не се напив решив да трпам. И тоа на работа се случува и сум презаморена од луѓе и од објаснување цел ден. Пиев сок, благо јадев се пробав и не ми помина.
     
    На Resident Evill и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.372
    Пол:
    Женски
    Потполно те разбирам. Кој не осетил главоболка до онесвестување, не знае. Инаку смееш парацетамол, и дури мене гинекологот ми рече смеам две апчиња одеднаш, односно 2 по 500мг. Но исто ми рече прво да измерам притисок пред да се напијам.

    Кога имаш таква болка како што опишуваш, организмот се исцрпува, а со тоа се јавува и неправилна работа на некои органи. Затоа има лекови кои се и кои не се дозволени во бременост. И сето тоа е за бенефит и на мајката, и на бебето. Ако мајката се осеќа добро, и бебето ќе се осеќа, и обратно. Болката прави стрес на организмот, исто како кога би доживеале психолошки стрес, а бебињата тоа го чувствуваат. Парацетамолот е незначително штетен во споредба со болката што ја трпат и мајката и бебето.
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2018
    На Aschenputtel, PoisonGirl, sunmoonstars и 3 други им се допаѓа ова.
  3. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Кажете лек за главоболка, нејкам дс пијам парацетамол, шубе ми е..:(
     
  4. Ruza34

    Ruza34 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Dobro utro devojki 3 nedela sum bremena pa eve veke 3 dena po red glavcevo moe ne prestanuva da si boli planirav deneska na lekar ama citav vasi soveti bidejki se razbudiv sl bolki pa go praktikuvav ova kafe so limon i stvarno mi pomogna mi gi smiri malku bolkite od od apcinja nisto se nemam napieno osven folnata i od ovie vaginalnite a i sega pred malku i se javiv na baba mi mi rece da stavam nane na ocite pa ke go probaam toa i ke vi kazam pozdrav
     
  5. Schwanger

    Schwanger Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Сите знаеме дека не е добро да се земат често апчиња а поготово во бременост.Но кога неможеш да функционираш од болки и те како ке испиеш не 1 него 2.И јас сум против но ова не се трпи луѓе.Сега сум 6 месец и 2 веке завршувам во болница од болки.Сто доктори прашав и рекоа освен Mexalen дур не се породиш не можеме да ти дадеме.Еве досега имам 5-6 апчиња испиено и НЕ воопшто не сум немајка бидејки имам уште едно сонце што ме чека секој ден да играме со пластелин и неможам да си дозволам одмор после работа.Иначе сум во странство и тек од 5 месец пијам апчиња за железо и калциум.Фолна не пиев, дополнителни витамини не , а у Мк во првата бременост се отрув од витамини и минерали ☺
     
    На thelittle17 и water-lily им се допаѓа ова.
  6. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Значи имам многу низок притисок,еве скоро 2 дена ме боли главата не се издржува, не пијам никакви апчиња. Вие како се справувате со главоболки?
     
  7. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Апче. Парацетамол. Секако, ако не се издржува.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Posle 12ta nedela moze i drugo apce ne samo paracetamol. Konsultirajte ginekolog, mojot veli deka mnogu postetno e tri dena glavata da me boli i da trpam bolki, otkolku eden kafetin ili analgin. Inaku probajte k.kola, kafe tursko so limon, magnezium so c vit. od 1000 i b6, limon ceden so pola lazicka sol. ovie raboti mene mi pomagaa kolku tolku za glavobolkata.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Нормална ли е главоболка како симптом во бременост? скоро секој ден ме боли :|
     
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Колку ти е притисокот?
     
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    оо незнам не го мерев, испив вода повеќе, бонбони ментол лижев, и со светена вода дури се миев,
    пуштив релакс музика за главоболка и еве ми помина :lol:
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    И јас да се приклучам во маченичкава група. Првата бременост немав проблеми со главоболки, ама оваа бременост неделно барем два пати ме боли глава а плус имам тахикардии, срцево го слушам како јако чука, некогаш како да ме гуши тоа, ама поминува. Имам низок притисок, не само во бременост а апчиња не пијам, зашто знам дека кога не сум бремена при таква главоболка парацетамол или аналгин не ми помага, туку само кетонал ама тоа не смеам. Приметив дека кога ќе изедам една кесичка магнезиум со вит Б од Алкалоид малку се опушта главава, може само потсвесно е а може и навистина делува.
     
    На water-lily и Филотеа им се допаѓа ова.
  13. Kralica23

    Kralica23 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, Би сакала да прашам дали некоја трудница имала шилци со мигренозни болки во време на бременоста. Јас со првото имав страшни, знам дека пиев само парацетамол, после 6-ти месец ми поминаа во допирање на нерви и укочување секое утро на раката со ненормални болки. Сега повторно, но некако многу појаки и пострашни. Гледам дозволено е само парацетамол, Б6, кока кола со лимон. Тука без масажа тешко дека ќе поминат. Ве молам доколку некој ако има искуство да пише. Однапред Ви благодарам. Со лесно :)
     
  14. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    2 месеци сум трудна смеам ли да се напијам парецетамол ова не се трпи веќе ме боли глава дење ноќе
     
  15. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Смееш
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Јас имам мака со синуси! Секој втор ден глава ме боли. 5 месец сум и не се имам напиено апче фала му на Бога. За синуси мене барем ми треба нешто појако. И да се напијам парацетамол или Аналгин нема да ми помине. Така да сега за сега трпам. Одам да си направам едно кафе! Може малку да ми се разбистри кај очите.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Да не дозна нешто повеќе за главоболката? И мене секој ден ме болеше глава првите неколку месеци од бременоста и секој ден пиев аналгин бидејќи не знаев дека сум бремена. Од тогаш не престана да ме боли глава еве скоро 4 години па да не е нешто поврзано со бременоста...
     
  18. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Најверојатно од стрес но ја прашав докторката ми дозволи да пијам парецетамол кога не се поднесува
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Епа пукнав... цел ден ме клука главата, притисок нормален кафе се напив на воздух цел ден сум. За на крај да видам дека пола осмица горе лево си изникнала. Па мораше ли сега....убаво ми викаше пред 9 години стоматолог да ги извади сите. Видов зорт кога ми извади еден и се откажав за другите три...сега цацко ми е крив.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Само што сакав да коментирам за ова , да се проверат забите . Можно е главоболка да се има и од расипани заби.
    Јас имам 4ка расипана и баш сега почна да ме боли , ама и имам и главоболка во делот на главата каде што ми е 4ката.