1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка од шминка

Дискусија во 'Лице' започната од MarijanaKolevska, 26 септември 2019.

  1. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,
    Можеби звучи чудно, но мене често ми се случува да имам главоболка кога ќе нанесам шминка на лице. Користам квалитетни пудри, но сепак го имам овој проблем. Откако ќе ја избришам шминката, ме боли главата цел ден.
    Исто така барав насекаде по македонскиве форуми за оваа состојба, но не наидов на одговор. Само на Гугл најдов одговори дека најверојатно станува збор за алергија на некоја од состојките во шминките која продира во порите на лицето и ја предизвикува ваквата реакција кај одредени лица.
    Ако имал некој вакво искуство, ве молам споделете тука.
     
  2. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    87
    Mene toa mi se slucuva koga ke stavam sminka na oci, koga i da stavam sminka me boli glavata
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Истото ми се случува и на мене.
    Но и јас мислам дека ми е од шминката на очите, како и на @ina..ina .
    Јас почнав да мислам дека ме болат очите па поради нив ме боли и главата.
    Поради други причини јас прекинав да се шминкам толку, на очите ставам само маскара понекогаш а со тоа и болките во очите и главоболките престанаа.
    Но, не знам како ќе се справам со ова кога ќе одам на работа и кога ќе морам да користам шминка.
     
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Да не е од мирисот главоболката?
    Дали и од парфеми ја добиваш? Мигренозна е?
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Mi dade uteha deka ne sum edinstvena. Tocno deka prvo zapocnuva neprijatno cuvstvo kaj ocite...jas go osekjam kako da mi tezi sminkata na kapacite a vsusnost i od malku maskara ili tus odma mi reagira. I jas treba da zapocnam na rabota pa se mislam kako ke idam bez sminka.
    Sepak vaka resiv...sekoj den ke probuvam povekje varijanti na primer. ednas pudra bez nisto na ocite da vidam dali e od toa, drug pat samo senka za oci za da uvidam od sto tocno stanuva zbor. Vo kraen slucaj ke posetam dermatolog da vidam sto ke mi kaze

    Hmm.. pudrata nema nekoj jak miris koj go osekjam neprijaten.a i koga gi menuvam pudrite i istoto mi se slucuva.
    Od parfemi nemam nikakov problem

    https://www.byrdie.com/makeup-fragrance-causing-migraines
    https://www.google.com/amp/s/amp.re...u/headaches_every_time_i_wear_makeup_allergy/
    Jas najdov nesto na ovie linkovi
     
    Последна измена од модератор: 27 септември 2019
  6. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Мене ме печи околу подочниците кога ќе се избришам било која влажно марамче значи било која влажно марамче најверојатно да е од тоа или пак од шминката :/
     
    На Golden, Feminka22, MarijanaKolevska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Од марамиците е.
    Јас го имав тој проблем кога користев Бекутан и Памерс влажни марамици, ме печеше и бев црвена во тој предел..
    Сега со тупфери и мицерална вода вадам шминка и немам такви проблеми.
     
    На theowndemon, Blue.Sky, Kikiccc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Ама ние не користиме марамици, барем јас не. И не се јавува болката кога ја чистиме шминката туку после одредено време откако ќе ја ставиме на лицето.
    Вие не ја сфаќате болката бидејќи, фала богу, не сте ја имале а ние не можеме да ви ја доловиме.
    Баш како што пиша @MarijanaKolevska чувствуваме ко да ни тежи нешто на очите, како да ни натежнуваат шминките и прво почнува болка во очите која многу брзо станува огромна болка во главата. Чувствуваме ненормално голем притисок во очите и главата.

    Може и е најдобро решение дерматолог, во право си. Ако отидеш, извести не што ти кажал.
     
  9. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Leat, mi dade uteha deka ne sum sama vo ovaa situacija. Vekje godina dena go imam problemov i najprvo mislev deka e psihicki ama ne e taka. Sekako ke pisam tuka koga ke odam na dermatolog.
    Sakam da vidam dali ima i drugi clenki na forumot osven jas i ti za ova.
     
  10. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Ако е алергија , побарајте некои хипоалергени формули, сигурно сте алергични на една состојка , не на се што има во шминката. Можда и алерголог да испитате на што реагирате. Парабените се конзерванси во шминка ама многу малку луге се алергични на нив.
    Пробајте со најскапа, најорганик шминка што можете.
    Јас мигрени добивам од некои парфеми и дезодоранси, па знам колку е важно вистинскиот да се најде
     
    На crazylady, Leat, MarijanaKolevska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Leat Ама ние продискутиравме за печење под подочници кое е најверојатно резултат на употребата на влажни марамици, а не за главоболката која што сте ја опишале. :)
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Мене некогаш кога го вадам римелот или сенката од очи ме боли окото после тоа.Ама не обрнував внимание бидејќи мислев дека наредниот ден ќе ми искочи јачмен, а глупи ми беше да прашувам некој ептен чудно ми дојде од шминка болка.
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, зошто мислиш дека ако работиш, ќе треба да користиш повеќе шминка од вообичаено? Дека сакаме да изгледаме убаво и средено, да, но минимална шминка е доволна. Тешка шминка и менување личен опис е само за свадби и такви некои прослави. :D
    Јас да имав алергиска реакција на шминка, не би ја користела веќе. А и природно си е природно, забележав дека само малку исцртување на веѓите и маскара е сосема доволно. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Можеби едноставно не сте навикнати на шминкање . Јас бидејќи ретко се шминкам , чувствувам печење на очите после некое време откако ќе се нашминкам . Но , кај мене преминува во навикнување на очите и печењето прекинува . Не ми се јавуваат главоболки . Сепак , посети алерголог и дерматолог , барем ќе си откриеш дали си алергична на нешто или не :)
     
  15. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Мене ме фаќа главоболка од фактот што треба вечер да ја вадам :rofl: (lazy ass bitch)
     
    На naturally, sofija014, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.806
    Пол:
    Женски
    И јас имам слично искуство.
    Мислам дека мене ми е од сенките. Вчера носев шминка, и утрово кога се разбудив очите ми беа крвави, полни со солзи, капаците тешки и црвени, и некоја тапа болка.
    (Едно време мислев дека ми е од виното, hangover, ама не пијам толку често:wasntme:)
     
  17. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Можеби ти е од остаток од шминка, ако не си ја извадила убаво. Мене тоа ми се случува ако не ја избришам убаво маскарата, очите крвави и потечени.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.806
    Пол:
    Женски
    Навистина не знам, но убаво го чистам лицето пред легнување. Можно е и тоа да е, ќе обрнам повеќе внимание следен пат на тоа. Ти благодарам :)
     
    На marija305 му/ѝ се допаѓа ова.