Говор на телото при разговор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од N1ky, 14 април 2012.

 1. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  24
  Незнам дали е во соодветна категорија темава па ако не е слободно преместете ја
  Кога разговарате со другите луѓе дали ги користите рацете за објаснување на некои работи(мислам дека се викаше тоа гестикулација со раце) и дали ви пречи кога некој ви објаснува на вас со рацете.
  Јас не ги користам рацете за објаснување и не ми пречи доколку некој го прави тоа.
   
 2. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  3.006
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  За некои работи додека разговарам правам гестикулации, за некои не.
  Воглавно гестикулирањето ми зависи од тоа колку сум се внела во разговорот, значи тоа ми се случува спонтано :)
   
 3. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Многу ретко губам контрола и говорот на телото секогаш соодвестува на моето расположение.Ептен ретко ги користам рацето несакам да изгледам збунета и изгубена само кога сум ептен внесена во содржината на разговорот.Не ми пречат таквите луѓе,само ако не почнат да мавтаат прекумерно. :)
   
 4. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Кога разговарате...

  Па често правам гестикулација со рацете, особено ако се внесам во разговорот. :)
  Иначе не ми пречи кај другите ;)
   
 5. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.722
  Допаѓања:
  9.394
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Не правам гестикулација со рацете никогаш и не ми пречи кај другите .
  Имам една другарка што прави со рацете како да рапува е тоа ептен ме смее :lol:
   
 6. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  24
  Кога разговарате...

  И јас имам една другарка и кога зборува,кога ти кажува некоја случка ќе фати да те мава со тетратка,ќесе со се што и во близина.И додека да ти ја каже случката ти ќе станеш целата со модрици,затоа најубаво е со неа муабет да правиш преку телефон. :lol:
   
  На Lovely15 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lovely15

  Lovely15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  31
  Кога разговарате...

  Па правам гестикулација со рацете. И не ми смета кај другите.
   
 8. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.460
  Допаѓања:
  23.985
  Кога разговарате...

  Многу ретко правам гестикулации со рацете.

  За други воглавно не ми пречи, освен ако не се работи за некоја нападна гестиклуација, или па ако премногу и пречесто мафта со рацете :D Е тогаш почнува да ми пречи.
   
  На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lola-M

  Lola-M Популарен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  534
  Кога разговарате...

  Сум приметила дека прилично гестикулирам кога разговарам со нови или луѓе кои малку ги познавам.
  Со луѓето кои ми се блиски тоа не е случај.
  Веројатно моите чести гестикулации се производ на некоја скриена нервоза или желба подобро да ме разберат луѓето кои не ме познаваат доволно.
  Барем така јас ги толкувам своите гестикулации....
   
 10. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.187
  Допаѓања:
  8.921
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Хаха, ова често ми се случува кога објаснувам некоја лекција.
  Ова не се случува дека ти сакаш, тоа е спонатано, дури и нема да забележиш дека си почнал да правиш форми во воздухот. :D
  Кога ги учам лекциите полесно ми е за сваќање, или кога ќе се внесам во разговор, сакам да објаснам поубаво, да биде посликовито...хаха
  Инаку, не ми пречат таквите луѓе, најчесто наставниците, тие се такви, само претаат со рацете, дури и појасно ми станува кога прават гестикулации со рацете. :D
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  ....хммм воопшто до сега не сум помислила на тоа. Ама ќе заприметам и ќе ви пишам.
  Очигледно ги користам онолку колку што е потребно,како што самиот разговор води.
  Инаку не ми смета кајфругите.
   
 12. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Кога разговарате...

  Ги маФтам рацете горе-долу додека зборувам. :D

  [​IMG]

  И мразам кога објаснувам нешто ги користам рацете и некој почнува да ме повторува и имитира. :|
   
  На N1ky и ana-girl им се допаѓа ова.
 13. Blabla16

  Blabla16 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Па веројатно ги користам, иако не сум забележала :!:
   
 14. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.495
  Кога разговарате...

  Постојано ги користам. Еве баш сега се замислив и не ми поминал последниов период ниту еден разговор, а јас да не гестикулирам со рацете. Шознам, навика.
  Правам некои необични движење, кругови со дланките или со прстите некои повторно необични движења.
  Како и да е, ова не го сфаќам како некоја си моја маана, ама пак ниту како доблест. Можеби треба да се одвикнам, ама изгледа тој процес ќе си бара упорност, трпение и време.
   
 15. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Кога сум во фазон, да објазнувам со раце, со прсти, мафтам често кога сакам да доловам подобро.
  Според некои искражување не чинело да се користат гестикулации со раце, но неможам да си помогнам.
  И не само кај мене, многу луѓе во мое опкружување користат.
  Не ми смета, не гледам зашто
   
  На LilBaby му/ѝ се допаѓа ова.
 16. B.Waldorf

  B.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  33
  Кога разговарате...

  си ги користам рацете за објаснување на некои работи, си мафтам така и на еден другар секогаш му текнува да ме имитира -.- неможам да не објаснувам и со рацете, па посилно од мене е :D
   
 17. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  Кога разговарате...

  Нон-стоп ги користам рацете за објаснување. Не го правам тоа намерно, туку спонтано. Тоа на една моја другарка многу и смета, а таа седи на мене во школо и кога да почнам да раскажувам некоја лекција на час или пак воопшто да водам било каков разговор, а она е во близина, тогаш таа ми ги држи рацете доле :D :D :D
   
 18. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.342
  Кога разговарате...

  Сега брзо бев на обука за говор на телото, односно бевме сите од компанијата во која работам, бидејќи се смета дека тоа е доста важно и несвесо влијае на нашите соговорници.
  Пред тоа воопшто не сум обрнувала внимание, но после обуката ми стана јасно колку не забележуваме, и гледам да користам тоа што ни кажаа.
  Кога се разговара со некој никогаш не се стои со рацете скрстени, бидеќи несвесно се блокирал соговорникот, поставуваш граница, и не си пријателски настроен. Баш ние правевме и вежби, и некој ако ги скрсти рацете, веднаш како некоја блокада да има, која не ја забележуваме секојдневно.
  Има огромна разлика ако некој е отворен со рацете, и се труди да објасни нешто, од некој со скрстени раце баш вака:
  [​IMG]
  Рацете секогаш треба да бидат отворени, и да се гестикулира со ненападни гестикулации, а не некој цело време да замижува, да си мисли дека во око ке го буцеме :))
  Спред мене гестикуациите не значат нервоза нешто да се објасни, туку на некој начин заинтересираност, желба за соработка, и на труд да се долови некоја ситуација и во никој случај не се негативни, и многу подобро е да се гестикулира, отколку ништо да не се прави со рацете, и цело време да им се бара некакво место, што најчесто завршува со скрстуваење.
  Јас порано додека разговарав не гестикулирав, и најчесто рацете ми беа во косата... Што изгледа глупаво и смешно, и одвлекува внимаие, па се префрлив на раздавање :))
   
  На srcekrsacka и Serafima им се допаѓа ова.
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Кога разговарате...

  Не сум приметила мада мислам дека не ги користам многу при разговор.
   
 20. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  504
  Кога разговарате...

  Никогаш не гестикулирам со рацете додека зборувам,особено кога е нешто важно бидејќи секогаш од трема рацете ми треперат :lol: Кај другите не ми пречи,напротив имам неколку другарки кои постајано мафтаат со рацете додека зборуваат.Но се тоа да биде во граници на нормалата,да не испадне на крај повеќе да бидам фокусирана на мафтањето одколку на тоа што ми го зборува соговорникот :lol: