Годишен одмор

Дискусија во 'На работното место' започната од moni.poni, 12 декември 2017.

 1. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  71
  Во оваа фирма сум 7 месеци
  Летово сите беа на колективен одмор,но ние што бевме тазе вработени не отидовме (бидејќи немавме полни 6 месеци работа)
  Моето прашање е дали сега кога наполнив 6 месеци ме следува некое право да користам летен одмор бидејќи не користев ???
   
 2. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  978
  Пол:
  Машки
  Да, ви следува право на целосен годишен одмор по неприкинато работење од најмалку 6 месеци од кога е основан работниот однос, во случај да не се стекнете со право на цел годишен одмор во тековната година тогаш за секој месец работа ви следува по 2 дена одмор.
  Ако имате нешто нејасно пишете ми во порака.
   
  На Victorian и moni.poni им се допаѓа ова.
 3. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  71
  Фала многу
   
 4. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.228
  Пол:
  Машки
  Da ti sleduva 100%.
   
  На moni.poni му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.306
  Пол:
  Женски
  А за колективен одмор?? Оти мислам дека колективниот не може да го искористи кога сака.
   
 6. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  978
  Пол:
  Машки
  За тоа кога ќе ги испрати сите вработени на колективен одмор одредува работодавачот.
   
 7. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.306
  Пол:
  Женски
  ^Тоа значи дека @moni.poni не може сега да го земе одморот, треба да го чека следниот колективен :)