1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Годишен одмор

Дискусија во 'На работното место' започната од moni.poni, 12 декември 2017.

 1. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  79
  Во оваа фирма сум 7 месеци
  Летово сите беа на колективен одмор,но ние што бевме тазе вработени не отидовме (бидејќи немавме полни 6 месеци работа)
  Моето прашање е дали сега кога наполнив 6 месеци ме следува некое право да користам летен одмор бидејќи не користев ???
   
 2. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  1.757
  Пол:
  Машки
  Да, ви следува право на целосен годишен одмор по неприкинато работење од најмалку 6 месеци од кога е основан работниот однос, во случај да не се стекнете со право на цел годишен одмор во тековната година тогаш за секој месец работа ви следува по 2 дена одмор.
  Ако имате нешто нејасно пишете ми во порака.
   
  На Victorian и moni.poni им се допаѓа ова.
 3. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  79
  Фала многу
   
 4. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.236
  Пол:
  Машки
  Da ti sleduva 100%.
   
  На moni.poni му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.309
  Пол:
  Женски
  А за колективен одмор?? Оти мислам дека колективниот не може да го искористи кога сака.
   
 6. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  1.757
  Пол:
  Машки
  За тоа кога ќе ги испрати сите вработени на колективен одмор одредува работодавачот.
   
 7. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.309
  Пол:
  Женски
  ^Тоа значи дека @moni.poni не може сега да го земе одморот, треба да го чека следниот колективен :)