Големината на плодот според мерките на ехо споредбено со родилната тежина на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од ..barbie.., 5 октомври 2020.

 1. ..barbie..

  ..barbie.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  641
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Темава ја отварам со цел форумџиките кои веќе станале мајки да споделат искуство за разликите од мерките на ехо и тежината со која се родиле нивните малечки.
  Видов дека има тема за големината на плодот, па затоа во оваа би сакала конкретно да се задржиме на споредбата помеѓу измерената и родилната тежина.
  Би ви била благодарна доколку споделите. Поздрав мајки.
   
  На crazylady, Milkiway, Tsukinory и 2 други им се допаѓа ова.
 2. abc1234

  abc1234 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.483
  Пол:
  Женски
  Јас 6часа пред пораѓај мерено на ехо 2.400 гр. на пораѓај беше 2кг. точно
  Родено 34 г.н.
   
  На Milkiway и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 3. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.643
  Допаѓања:
  17.507
  Пол:
  Женски
  Докторот што ме прими измери 3500гр, мојот доктор рече околу 4кг. Се роди 3900гр точно на терминот.
   
  На BeloMache, crazylady, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  8.510
  Пол:
  Женски
  Ден пред пораѓај ми го измерија 3200гр, се роди во 40+ 5 г.н. 2800гр.
   
  На BeloMache, crazylady и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 5. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.087
  Допаѓања:
  32.042
  Пол:
  Женски
  Мене ми погодија. Дента кога сум примена на патологија бебето тежеше 4.100 гр.
  После три дена се роди 4.360 гр :)
   
  На BeloMache, crazylady, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. mamaJana

  mamaJana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  3.151
  Пол:
  Женски
  Кај мене го мереа +4100 а ќерле ја Родив 3200..
   
  На BeloMache, crazylady и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 7. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.570
  Допаѓања:
  9.398
  Пол:
  Женски
  4040гр на ехо 3960гр се роди
   
  На BeloMache, crazylady, BabyD0ll и 2 други им се допаѓа ова.
 8. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  3.253
  Допаѓања:
  6.221
  Пол:
  Женски
  Два дена пред пораѓај ме гледаше матичниот на ехо, родилната тежина и ехото се разликуваа за 200 гр.
  Докторката што ме прими, веднаш кажа дека е крупен плод над 4 кг, а не ме мереше детално. Главата му беше над 10 цм, и двете докторки кажаа дека е крупно бебе во прашање.
   
  На BeloMache и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.049
  Допаѓања:
  115.660
  Пол:
  Женски
  Со првиот ме мереа 3400гр, за 2 денА го родив 3480 51см во 37+2 гн.
  Вториот ми кажаа дека е голем бајаги, не ми текнува точно, околу 3700/800, и после 3 дена го родив 4050 гр, 54см во 37+5
   
  На BeloMache, Fatalnata, BabyD0ll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Izzy_0504

  Izzy_0504 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2020
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  3.284
  Пол:
  Женски
  Последно мерење 38+2 бебе измерено 3.840.
  На пораѓај 39+1 бебе се роди 3.760 и 54 цм :inlove:
   
  На BeloMache и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 11. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.811
  Допаѓања:
  10.967
  3500 гр на ехо сабајлето истиот ден толку се роди 3500кг полна 39та
   
  На BeloMache, Snowflake97, Izzy_0504 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  2.790
  Пол:
  Женски
  првото 3200 на ехо се роди 3070 кг
  второто 3100 на ехо се роди 3120кг
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.037
  Допаѓања:
  6.033
  Пол:
  Женски
  3100 го измерија два дена пред да се роди, 3040 се роди
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.962
  Допаѓања:
  54.862
  Мене и со двете ми утна.
  За син ми кажале дека ќе биде големо, над 3600, дури за царски ми приспомнуваа, се беше 2 недели понапред според ехо мерките, а се роди 2950 гр.
  А ќерка ми 2 недели каснеше според нивните мерки, едно време ептен бев испаничена, а се роди 3050 гр.

  Според мене грешките доаѓаа поради обемот на глава, а еден од параметрите спрема кој се израчунава тежина е токму обемот на глава.
  Син ми се роди со поголема глава, во однос на ќерка ми која се роди со мало, ситно главче.

  Тие се сразмерни во однос на телото, и тогаш беа, ама кога јас ги споредувам гледам голема разлика какви беа како бебиња.
  И сега им се такви конституциите, син ми е покрупен, а ќерка потенка.
   
  На BeloMache и LadyC им се допаѓа ова.
 15. MissBreezy

  MissBreezy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.356
  Пол:
  Женски
  3600гр. последно мерење 1 недела пред породувањето.
  Во 40+1 се роди 3840гр.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  4.924
  Пол:
  Женски
  Докторот што ме мереше ден пред царски рече дека бебето е 4200гр отприлика, а синко се роди 3230гр. Ама набрзинка измери и затоа згреши. Во 36та кога мереше докторот рече дека е 3000, јас се породив 38+5, изгледа тоа мерењето во 36та беше најточно.
   
 17. One Life *

  One Life * Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2020
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Една недела пред термин ми рекоа 3100 , три дена после термин бебето со иста килажа на мерење и породена со провокација , 3140 се роди Иван :)
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 18. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.760
  Пол:
  Женски
  Ден пред пораѓај мерен е 4300, роден 3120.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  25.409
  Пол:
  Женски
  Недела дена пред пораѓај ми рекоа дека е над 3200гр
  Ја родив 40+5, 2800гр ,50цм
   
  На BeloMache, Alishan30, Fatalnata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  2.089
  Пол:
  Женски
  Саат пред пораѓај го мереа, Др. Рече нема да е повеќе од 3400гр. Се роди 3800гр. А инаку беше карлична презентација, и малце е потешко за мерење.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.