1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Големината на плодот според мерките на ехо споредбено со родилната тежина на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од ..barbie.., 5 октомври 2020.

 1. ..barbie..

  ..barbie.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Темава ја отварам со цел форумџиките кои веќе станале мајки да споделат искуство за разликите од мерките на ехо и тежината со која се родиле нивните малечки.
  Видов дека има тема за големината на плодот, па затоа во оваа би сакала конкретно да се задржиме на споредбата помеѓу измерената и родилната тежина.
  Би ви била благодарна доколку споделите. Поздрав мајки.
   
  На crazylady, Milkiway, Tsukinory и 2 други им се допаѓа ова.
 2. abc1234

  abc1234 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  1.636
  Пол:
  Женски
  Јас 6часа пред пораѓај мерено на ехо 2.400 гр. на пораѓај беше 2кг. точно
  Родено 34 г.н.
   
  На Milkiway и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 3. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.165
  Допаѓања:
  28.781
  Пол:
  Женски
  Докторот што ме прими измери 3500гр, мојот доктор рече околу 4кг. Се роди 3900гр точно на терминот.
   
  На BeloMache, crazylady, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  8.673
  Пол:
  Женски
  Ден пред пораѓај ми го измерија 3200гр, се роди во 40+ 5 г.н. 2800гр.
   
  На BeloMache, crazylady и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 5. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.623
  Допаѓања:
  51.239
  Пол:
  Женски
  Мене ми погодија. Дента кога сум примена на патологија бебето тежеше 4.100 гр.
  После три дена се роди 4.360 гр :)
   
  На BeloMache, crazylady, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. mamaJana

  mamaJana Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.476
  Допаѓања:
  7.251
  Пол:
  Женски
  Кај мене го мереа +4100 а ќерле ја Родив 3200..
   
  На BeloMache, crazylady и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 7. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  10.834
  Пол:
  Женски
  4040гр на ехо 3960гр се роди
   
  На BeloMache, crazylady, BabyD0ll и 2 други им се допаѓа ова.
 8. MilaSs12

  MilaSs12 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  8.587
  Допаѓања:
  18.098
  Пол:
  Женски
  Два дена пред пораѓај ме гледаше матичниот на ехо, родилната тежина и ехото се разликуваа за 200 гр.
  Докторката што ме прими, веднаш кажа дека е крупен плод над 4 кг, а не ме мереше детално. Главата му беше над 10 цм, и двете докторки кажаа дека е крупно бебе во прашање.
   
  На BeloMache и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.100
  Допаѓања:
  146.909
  Пол:
  Женски
  Со првиот ме мереа 3400гр, за 2 денА го родив 3480 51см во 37+2 гн.
  Вториот ми кажаа дека е голем бајаги, не ми текнува точно, околу 3700/800, и после 3 дена го родив 4050 гр, 54см во 37+5
   
  На Marijana88, BeloMache, Fatalnata и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Izzy_0504

  Izzy_0504 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2020
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Последно мерење 38+2 бебе измерено 3.840.
  На пораѓај 39+1 бебе се роди 3.760 и 54 цм :inlove:
   
  На BeloMache и ..barbie.. им се допаѓа ова.
 11. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  7.171
  Допаѓања:
  18.809
  3500 гр на ехо сабајлето истиот ден толку се роди 3500кг полна 39та
   
  На BeloMache, Snowflake97, Izzy_0504 и 7 други им се допаѓа ова.
 12. naturallmess

  naturallmess Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.693
  Пол:
  Женски
  првото 3200 на ехо се роди 3070 кг
  второто 3100 на ехо се роди 3120кг
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Cherry333

  Cherry333 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.463
  Допаѓања:
  7.318
  Пол:
  Женски
  3100 го измерија два дена пред да се роди, 3040 се роди
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  60.800
  Мене и со двете ми утна.
  За син ми кажале дека ќе биде големо, над 3600, дури за царски ми приспомнуваа, се беше 2 недели понапред според ехо мерките, а се роди 2950 гр.
  А ќерка ми 2 недели каснеше според нивните мерки, едно време ептен бев испаничена, а се роди 3050 гр.

  Според мене грешките доаѓаа поради обемот на глава, а еден од параметрите спрема кој се израчунава тежина е токму обемот на глава.
  Син ми се роди со поголема глава, во однос на ќерка ми која се роди со мало, ситно главче.

  Тие се сразмерни во однос на телото, и тогаш беа, ама кога јас ги споредувам гледам голема разлика какви беа како бебиња.
  И сега им се такви конституциите, син ми е покрупен, а ќерка потенка.
   
  На BeloMache и LadyC им се допаѓа ова.
 15. MissBreezy

  MissBreezy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  2.051
  Пол:
  Женски
  3600гр. последно мерење 1 недела пред породувањето.
  Во 40+1 се роди 3840гр.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Butterfly1107

  Butterfly1107 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  2.036
  Допаѓања:
  5.449
  Пол:
  Женски
  Докторот што ме мереше ден пред царски рече дека бебето е 4200гр отприлика, а синко се роди 3230гр. Ама набрзинка измери и затоа згреши. Во 36та кога мереше докторот рече дека е 3000, јас се породив 38+5, изгледа тоа мерењето во 36та беше најточно.
   
 17. One Life *

  One Life * Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2020
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Една недела пред термин ми рекоа 3100 , три дена после термин бебето со иста килажа на мерење и породена со провокација , 3140 се роди Иван :)
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 18. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  3.017
  Пол:
  Женски
  Ден пред пораѓај мерен е 4300, роден 3120.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  3.430
  Допаѓања:
  49.971
  Пол:
  Женски
  Недела дена пред пораѓај ми рекоа дека е над 3200гр
  Ја родив 40+5, 2800гр ,50цм
   
  На BeloMache, Alishan30, Fatalnata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Frosty!

  Frosty! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  3.624
  Пол:
  Женски
  Саат пред пораѓај го мереа, Др. Рече нема да е повеќе од 3400гр. Се роди 3800гр. А инаку беше карлична презентација, и малце е потешко за мерење.
   
  На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.