1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Големина на плодот

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 10 мај 2011.

 1. Spagetka

  Spagetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Бремена сум 1 ден од 35 та недела.Бев денеска на преглед Др.прво ми го измери стомакот и ми рече дека многу ми е мал.после го мереше плодот...... рече дека е “ ситен “ плодот мерејки дел по дел рече дека е Се во ред само што плодот е ситен.Тежи од 2 кг до 2100 кг, а требало да биде повеке.Иначе на предходниот месец кога бев на преглед рекоа дека е Се ОК : стомакот,плодот , тезината на плодот.....а сега кога погледна во книшката испадна сосема другачие , дека и тој месец плодот бил ситен а незнам зошто не ми го казжаа тоа тогаш туку ми рекоа дека е СЕ во ред.Јас до денешниот ден сум поправена 9,6 кг.од почетокот на бременоста до сега .Прошилиот месец бев поправена само 600 грама а овој сум поправена 2.300 гр.само вероватно повеке сум ставила на себе отдколку на бебето . Ве молам ако има некој со сличен проблем да ми кажете дали е СЕ во ред и покрај тоа што ми рекоа дека бебето е ситно.Иначе за СЕ останатото ми рекоа дека е во ред плодовницата грлото на матката итн...

  Заборавив да напишам дека до сега немав никакви проблеми на сите прегледи ми кажуваа дека е во РЕД

  БЛАГОДАРАМ
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.960
  Допаѓања:
  103.471
  Пол:
  Женски
  35 nedela golemina na plodot

  Не се секирај и на мене истото ми го рекоа кога бев 36 недела дека бебето е ситно , мало за таа недела , се породив 37 недела , бебето беше 2600 и 49 цм долго ама сега е веке 2 месец и си напредува нормално :) Уживај си последниве недели и колку и да се роди , ке си порасне :)
   
 3. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  30
  35 nedela golemina na plodot

  мал ти бил стомакот?????????па стварно не знам како се осудват??????јас ослабев над десет кг.во бременоста,стомак немасе на повидок ,како подуен од гасови и сега ми е некогас така :rofl: кога отидов на порагај не ми веруваја ме меркаја ме проверуваа сестрите и на крајот родив бебе во 38ма недела 2800гр а имасе трудници со нормални да не речам големи мешинја па родија бебинја 2500 гр и 2100 за 35 недела воопшто не е малку ццццццццц имаше една роди бебе 1200 гр во 9 ти месец ,заостанат раст бла бла па еве го здраво живо и тоа порасна .......па дали се прави таков муабет на трудница па дури и од доктор ????
   
  На Meckicja и Anacid им се допаѓа ова.
 4. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.334
  Допаѓања:
  47.850
  Пол:
  Женски
  35 nedela golemina na plodot

  Јас пред 6 год бев бремена со ќерка ми,така да точно не ми текнува кога во која недела,но и мене ми рекоа дека бебето е мало,да јадам повеќе.За мали бебиња се сметаат тие родени со Т.Т под 2500 гр.Ќерка ми ја родив во 40 гестациска недела,и се роди здраво право бебе од 3030 гр.
  Јас бев поправена само 7 кг.
  Немој многу да се потпираш на апаратите,не можат со голема точност и прецизност да ја погодат тежина ,висина итн.,затоа што тие работат на принцип мерење на некои параметри и според измереното одредуваат колку тежи и е долго бебето.
  ИЧ да не се секираш,уживај во бременоста,купувај работи за бебето и одмарај колку можеш повеќе.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  35 nedela golemina na plodot

  Не се секирај, јас сум родена тешка 2200 и 44 цм долга, па еве жива сум. :) Познавам и со помала тежина што се родени.
   
 6. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  35 nedela golemina na plodot

  Не верувај многу на машини :) . Прво, важно е бебушот да е здрав и жив. Второ, мене на последната контрола кај матичниот гинеколог (8-ми месец) ме испокара дека јас сум била многу здебелена (И бев де, 18 кг) а дека плодот бил многу мал, или, да ја цитирам „на долна граница“. Треба да напоменам дека се отепав од плачење после дома? Во 39-та недела родив здраво машко дете од 4 кг и 200 грама. Маж ми ми викаше да и отидам со бебето за да го види „малиот плод“... За второто мене 3 дена пред породувањето на ехо ми го измерија бебушот околу 3 кг, а само 3 дена после родив бебе од 3 кг и 900 гр... Заклучок, не се нервирај, верувај дека се ќе биде во ред :)
   
  На Meckicja и anuHka им се допаѓа ова.
 7. Spagetka

  Spagetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  35 nedela golemina na plodot

  Фала ви на сите за подршките и одговорите многу ми помогнавте, јас бев и на приватен доктор на ултразвук и ми рекоа дека е се во ред мада и таму покажуваше дека е помало за една недела и покрај тоа докторката ми рече да не се секирам машината може да покаже некогаш така а да не е точно.Го измери бебето и беше 2360 еднашка по второто мерење беше 2318 и ми рече дека никогаш неможат да знаат точно,само ни даде снимка од бубрежињата на бебето да ги однесам до клиника да ги видат пошто она не е баш стручна за нив.Ги однесовме резултатите и до клиника и ни рекоа дека неможат убаво да видат на сликите за моја сигурност ако сакам да отидам и доктори да ме погледнат на ЕХО е сега незнам да не е штетно три ЕХА во рок од една недела или две да направам заради бебето.

  Поздрав
   
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.960
  Допаѓања:
  103.471
  Пол:
  Женски
  Само да ви дадам совет, немојте да мислите дека ултразвуците точно предвидуваат колку и дали навистина е толку тежок плодот. Керка ми се роди 2600 гр. ,а докторкава ме убедуваше дека според ултразвукот ке се роди околу 3500 :^) а врска немаше. и плус не се породив предвреме туку втората недела од 9 месец
   
 9. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  jas sum 30 nedela i pred 2 nedeli bev na kontrola beeto e 35cm, i 1kg
   
 10. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  69
  Моево цело време го водат како дебељуцко :D , баш вчера бевме на контрола и испадна 3.200 кг., незнам колку е за верување тоа што го мерат современиве еха, ќе се увериме уште некој ден ;)
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.484
  Допаѓања:
  34.976
  Пол:
  Женски
  Јас сум 34 недела вЧера бевме на контрола и бебето е тешко 2500 грама. :^) :^) Докторот реЧе се развивава супер бебето :)
   
 12. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Во 35 недела последно бевме на ехо преглед бебушот имаше 2300 г.
  Сега сме 38 недела ситно броиме и се надевам се ке биде во ред.
   
  На SamovilkaH му/ѝ се допаѓа ова.
 13. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231
  Идни мајки воопшто да не се секирате, братучетка ми се здебели, огромна беше, па малата се роди 2.300, супер, живо здраво бебе. Сега е девојка има 11 години, права лепотица.
  На другарка ми мајка и се поправи само 9кг и роди девојченце 3 кг, срцка беше.
  Мајка ми со мене кога била бремена, се поправила 25 кг, се и одело во стомакот, имала огрооомен стомак и ме родила мене, бебе од 4.500 кг :D :D
   
 14. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  jas sum vo 32 nedela i teski sme 1920g, a dolgi 42cm
   
 15. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  А моето пак бебенце го водат цело време како слабичко ... не знам ни јас зошто.. можеби зошто сум јас крупна а бебенцето малечко... дај боже само се да биде во ред
   
 16. bitol4anka

  bitol4anka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  здраво.јас сум бремена 32 недела.и бев на преглед имав 30недели и ми вика мн голем бил плодот за таја недела 2 кг и 50 грама.а јас ич немам клаено кила на мене само на бебушот изгледа си клава тој се ми зема мене :rofl: :rofl: ама ако јас не се секирам и да се роди поголемо да е здраво и живо само тоа господ го молам.поззз до сите
   
 17. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.484
  Допаѓања:
  34.976
  Пол:
  Женски
  Таман си е мислам , ако прочита погоре моето во 34 недела беше 2500 грама А иначе се роди 3430 грама .
   
  На bitol4anka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  Кај мене 800 и нешто грама во 26 недела...
   
 19. CudnaZena

  CudnaZena Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  12
  Moeto e 950 grama vo 26 nedela
   
 20. anuHka

  anuHka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  27
  Кај мене пак во 35 недела ми рекоа дека бебушот е 2кг и 800гр сега сум 38 па се надевам дека ке биде се во ред и со мене и со малиот, а исто се надевам и дека погодила докторката зошто се поправив неверојатни 20кг, па да се оправдувам со малечкото :D :D :D
   
  На Jokiiniki и Unique.chick им се допаѓа ова.