Големина на плодот

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 10 мај 2011.

  1. Spagetka

    Spagetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Бремена сум 1 ден од 35 та недела.Бев денеска на преглед Др.прво ми го измери стомакот и ми рече дека многу ми е мал.после го мереше плодот...... рече дека е “ ситен “ плодот мерејки дел по дел рече дека е Се во ред само што плодот е ситен.Тежи од 2 кг до 2100 кг, а требало да биде повеке.Иначе на предходниот месец кога бев на преглед рекоа дека е Се ОК : стомакот,плодот , тезината на плодот.....а сега кога погледна во книшката испадна сосема другачие , дека и тој месец плодот бил ситен а незнам зошто не ми го казжаа тоа тогаш туку ми рекоа дека е СЕ во ред.Јас до денешниот ден сум поправена 9,6 кг.од почетокот на бременоста до сега .Прошилиот месец бев поправена само 600 грама а овој сум поправена 2.300 гр.само вероватно повеке сум ставила на себе отдколку на бебето . Ве молам ако има некој со сличен проблем да ми кажете дали е СЕ во ред и покрај тоа што ми рекоа дека бебето е ситно.Иначе за СЕ останатото ми рекоа дека е во ред плодовницата грлото на матката итн...

    Заборавив да напишам дека до сега немав никакви проблеми на сите прегледи ми кажуваа дека е во РЕД

    БЛАГОДАРАМ
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски
    35 nedela golemina na plodot

    Не се секирај и на мене истото ми го рекоа кога бев 36 недела дека бебето е ситно , мало за таа недела , се породив 37 недела , бебето беше 2600 и 49 цм долго ама сега е веке 2 месец и си напредува нормално :) Уживај си последниве недели и колку и да се роди , ке си порасне :)
     
  3. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    35 nedela golemina na plodot

    мал ти бил стомакот?????????па стварно не знам како се осудват??????јас ослабев над десет кг.во бременоста,стомак немасе на повидок ,како подуен од гасови и сега ми е некогас така :rofl: кога отидов на порагај не ми веруваја ме меркаја ме проверуваа сестрите и на крајот родив бебе во 38ма недела 2800гр а имасе трудници со нормални да не речам големи мешинја па родија бебинја 2500 гр и 2100 за 35 недела воопшто не е малку ццццццццц имаше една роди бебе 1200 гр во 9 ти месец ,заостанат раст бла бла па еве го здраво живо и тоа порасна .......па дали се прави таков муабет на трудница па дури и од доктор ????
     
    На Meckicja и Anacid им се допаѓа ова.
  4. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    47.957
    Пол:
    Женски
    35 nedela golemina na plodot

    Јас пред 6 год бев бремена со ќерка ми,така да точно не ми текнува кога во која недела,но и мене ми рекоа дека бебето е мало,да јадам повеќе.За мали бебиња се сметаат тие родени со Т.Т под 2500 гр.Ќерка ми ја родив во 40 гестациска недела,и се роди здраво право бебе од 3030 гр.
    Јас бев поправена само 7 кг.
    Немој многу да се потпираш на апаратите,не можат со голема точност и прецизност да ја погодат тежина ,висина итн.,затоа што тие работат на принцип мерење на некои параметри и според измереното одредуваат колку тежи и е долго бебето.
    ИЧ да не се секираш,уживај во бременоста,купувај работи за бебето и одмарај колку можеш повеќе.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.932
    Пол:
    Женски
    35 nedela golemina na plodot

    Не се секирај, јас сум родена тешка 2200 и 44 цм долга, па еве жива сум. :) Познавам и со помала тежина што се родени.
     
  6. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.819
    35 nedela golemina na plodot

    Не верувај многу на машини :) . Прво, важно е бебушот да е здрав и жив. Второ, мене на последната контрола кај матичниот гинеколог (8-ми месец) ме испокара дека јас сум била многу здебелена (И бев де, 18 кг) а дека плодот бил многу мал, или, да ја цитирам „на долна граница“. Треба да напоменам дека се отепав од плачење после дома? Во 39-та недела родив здраво машко дете од 4 кг и 200 грама. Маж ми ми викаше да и отидам со бебето за да го види „малиот плод“... За второто мене 3 дена пред породувањето на ехо ми го измерија бебушот околу 3 кг, а само 3 дена после родив бебе од 3 кг и 900 гр... Заклучок, не се нервирај, верувај дека се ќе биде во ред :)
     
    На Meckicja и anuHka им се допаѓа ова.
  7. Spagetka

    Spagetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    35 nedela golemina na plodot

    Фала ви на сите за подршките и одговорите многу ми помогнавте, јас бев и на приватен доктор на ултразвук и ми рекоа дека е се во ред мада и таму покажуваше дека е помало за една недела и покрај тоа докторката ми рече да не се секирам машината може да покаже некогаш така а да не е точно.Го измери бебето и беше 2360 еднашка по второто мерење беше 2318 и ми рече дека никогаш неможат да знаат точно,само ни даде снимка од бубрежињата на бебето да ги однесам до клиника да ги видат пошто она не е баш стручна за нив.Ги однесовме резултатите и до клиника и ни рекоа дека неможат убаво да видат на сликите за моја сигурност ако сакам да отидам и доктори да ме погледнат на ЕХО е сега незнам да не е штетно три ЕХА во рок од една недела или две да направам заради бебето.

    Поздрав
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски
    Само да ви дадам совет, немојте да мислите дека ултразвуците точно предвидуваат колку и дали навистина е толку тежок плодот. Керка ми се роди 2600 гр. ,а докторкава ме убедуваше дека според ултразвукот ке се роди околу 3500 :^) а врска немаше. и плус не се породив предвреме туку втората недела од 9 месец
     
  9. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas sum 30 nedela i pred 2 nedeli bev na kontrola beeto e 35cm, i 1kg
     
  10. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Моево цело време го водат како дебељуцко :D , баш вчера бевме на контрола и испадна 3.200 кг., незнам колку е за верување тоа што го мерат современиве еха, ќе се увериме уште некој ден ;)
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.666
    Допаѓања:
    37.638
    Пол:
    Женски
    Јас сум 34 недела вЧера бевме на контрола и бебето е тешко 2500 грама. :^) :^) Докторот реЧе се развивава супер бебето :)
     
  12. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Во 35 недела последно бевме на ехо преглед бебушот имаше 2300 г.
    Сега сме 38 недела ситно броиме и се надевам се ке биде во ред.
     
    На SamovilkaH му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Идни мајки воопшто да не се секирате, братучетка ми се здебели, огромна беше, па малата се роди 2.300, супер, живо здраво бебе. Сега е девојка има 11 години, права лепотица.
    На другарка ми мајка и се поправи само 9кг и роди девојченце 3 кг, срцка беше.
    Мајка ми со мене кога била бремена, се поправила 25 кг, се и одело во стомакот, имала огрооомен стомак и ме родила мене, бебе од 4.500 кг :D :D
     
  14. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas sum vo 32 nedela i teski sme 1920g, a dolgi 42cm
     
  15. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    А моето пак бебенце го водат цело време како слабичко ... не знам ни јас зошто.. можеби зошто сум јас крупна а бебенцето малечко... дај боже само се да биде во ред
     
  16. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    здраво.јас сум бремена 32 недела.и бев на преглед имав 30недели и ми вика мн голем бил плодот за таја недела 2 кг и 50 грама.а јас ич немам клаено кила на мене само на бебушот изгледа си клава тој се ми зема мене :rofl: :rofl: ама ако јас не се секирам и да се роди поголемо да е здраво и живо само тоа господ го молам.поззз до сите
     
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.666
    Допаѓања:
    37.638
    Пол:
    Женски
    Таман си е мислам , ако прочита погоре моето во 34 недела беше 2500 грама А иначе се роди 3430 грама .
     
    На bitol4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.053
    Кај мене 800 и нешто грама во 26 недела...
     
  19. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Moeto e 950 grama vo 26 nedela
     
  20. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Кај мене пак во 35 недела ми рекоа дека бебушот е 2кг и 800гр сега сум 38 па се надевам дека ке биде се во ред и со мене и со малиот, а исто се надевам и дека погодила докторката зошто се поправив неверојатни 20кг, па да се оправдувам со малечкото :D :D :D
     
    На Jokiiniki и Unique.chick им се допаѓа ова.