1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Големина на плодот

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 10 мај 2011.

  1. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    32 недела - 2 кг :) докторката ми предвидува до крај дека бебчо ќе биде околу 3.5 кг :inlove:
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    36 недела 3066 кг и 50 цм. Предвидува до крајот околу 3500-3600 кг :inlove: :inlove:
     
  3. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Сакав да прашам дали знаете со кои букви ( тие скратените) се означува должината на бебето. Кога бев на скрининг пред 2 дена др. ми кажа само тежината а не и должината. Има многу скратеници, мерки ама не знам која-за што е.

    20+2- тежина 363 грама
     
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас кога бев на скрининг во 23 недела ми рекоа дека е околу 500гр. И покрај тоа, секој што ќе ме види ми вели дека бебето ќе се роди многу мало, или дека е недоразвиено или дека лажам дека сум 6ти месец само затоа што не ми се познава многу. Јас не се замарам премногу со тоа (можеби не ми е толку голем стомакот затоа што сум висока), ама искрено не е баш најубаво да се слушаат такви муабети, особено не од блиски луѓе. :^)
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Slusaj ginekologot so ti veli..plus ne mote so sigurnost nikoj da go izmeri nebeto u stomakot.tie brojki se odprilika .neka se razviva kako so treba bebceto..sekoe bebe si e individualno.doprva ke pocne da raste tvojata bebuska u poslednite meseci naglo rastat taka da ne im obrakaj vnimanie na nedolicnite komentari ignoriraj gi i reci im deka ne sakas taka da ti zboruvat.iskreno i mene me nervirase koga.ke mi kazese nekoja glupaca na rabota eee kaj ti e stomakot.a jas treti cetvrti mesec i plus visoka. :@
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па јас 6ти месец па не ме приметуваат некои луѓе дека сум бремена. Не ми пречи толку кога ќе ми речат “кај ти е стомакот“ колку што ми е неубаво кога некој (особено близок) ќе ми рече “ти ќе родиш мало дете“ или дека е недоразвиено. Во секој случај и матичниот а и на скринингот ми кажуваат цело време дека супер напредува. Тоа е најважно за мене. Само да е живо и здраво.
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Tocno taka samo da e zivo i zdravo nemoze site bebinja da bidat po 3400 nekoi se ragaat i pod 3000.. skoro pred 2 meseci se porodi edna poznajnicka .. stomakot za 9 ti mesec i bese kako na nekoi vo 7 .. taka da ne se zamaraj.so velat drugite.neka ti e zdravo i zivo bebeto kolku ke se rodi.tolku.nrka si naprednuva kako.so treba
     
  8. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Приметувам сите што разговарате за големината на плодот, сте во веќе поодмината бременост. Меѓутоа мојата мака е малку поинаква. Во четвртокот имав кафеав исцедок и бидејќи се исплашив појдов на дежурен во ГАК. Докторот ме стави на ехо и пробуваше да види срцева акција и ембрион во сакусот (6 недели точно тој ден бев). Меѓутоа ми рече дека во сакусот не гледа ембрион и дека ова е најверојатно blighted ovum, сакус без развиен ембрион. Јас се извадив од памет. Мојата докторка тврди дека уште е рано да очекуваме било што и дека не може сега да донесуваме такви заклучоци. За две недели сум пак на контрола и ми рече тогаш мора да видиме ембрион. Какви се вашите искуства? Колку недели треба да бидеш за да ембрионот е доволно голем за да се види? Ви се случило вас вака да не се гледа на 6 недели па потоа се во ред да биде?
     
  9. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас на прв преглед бев во 5 недела и на вагинално ехо неможеше ништо да види освен задебелен ендометриум, и ми рече дека е касно зачнато и да отидам пак за 2 недели. На наредниот преглед во 7 недела се виде бременоста и веќе имаше срцева акција. Можно е и кај тебе да е покасно зачнато, почекај барем уште една недела, сигурно ке се види тогаш.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Па и мојата докторка ми го рече тоа само јас бев малку скептик бидејќи имам редовен циклус, секогаш ми доаѓа 4-5 дена порано. Освен ако не се десила имплантацијата подоцна (не зачнувањето) па да речеме 2-3 дена да играат улога, не знам како другше би си се утешила :)
     
  11. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Јас се изначитав доста за ова и мислам дека е сеуште рано да се каже дека нема ембрион, бидејќи гестациската кеса сеуште не е доволно голема за да може воопшто да се даде таква дијагноза. Доколку се прави вагинално ехо таква дијагноза може да се даде доколку гестациската кеса е 13 мм и нема жолто кесе или 18мм и нема ембрион, а доколку се прави абдоменално ехо таква дијагноза може да се даде доколку гестациската кеса е 20мм и нема жолто кесе или 25мми нема ембрион. Ова го пишува на википедија. Инаку прочитав многу девојки кои во 6та недела немале ни жолто кесе ни ембрион, па за недела две имале и срцева акција....Немој да се секираш, се ќе биде во ред ;)
     
  12. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    31 недела 1.5
    Растиме двајцата :D
     
  13. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Во неполна 39 недела малата тежи 3 килограми, :) а заедно сме некаде околу 65 :?:
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Може ли некој да ми каже дали се 100% точни мерењата на тежината преку ехо? Мене ми е малку помало за неделата во која сум, па сум малку загрижена.
     
  15. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Мерките на тежината преку ехо нема логика да се точни, а и во пракса се покажало дека е така. Имам неколку случаи на блиски на кои пред пораѓај им кажале една мерка а откако се родило бебето било нешто сосема друго. Така да не се замарај воопшто издржи ги уште последните недели и ке си се гушкаш со малото ангелче, кое што, со која тежина и да биде родено тебе ке ти биде совршено ;)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    26 +4 = 982 gr. Ете мене ми рекоа дека е малку потешко во однос на неделите но дека не е ништо страшно.
     
  17. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Последната контрола беше 29 недела и тежеше 1425грама изгледа дека е нормално за таа недела.
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Последната контрола ја правев во 19-та недела и бебето тежеше 318 грама.
     
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    На Eluna и irenadaniel им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    23 nedela-587 grama