Големина на плодот

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 10 мај 2011.

 1. @Verba

  @Verba Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.209
  Пол:
  Женски
  Ние имавме иста ситуација со главче. Паничев многу, од денешен аспект непотребно. Нормално било до 2 недели плус минус.
   
  На Mapuja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  36+5гн тежи 3700
   
  На koritsaki и Presrekna им се допаѓа ова.
 3. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  30+6 бебе е тешко 1850грама. Претпоставка на докторката ќе се родело со повеќе од 3500грама...
   
  На Mini90, Martka, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Poklonce

  Poklonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Исто и кај мене 30+2 беше 1800гр. Докторката рече дека според големината е две недели понапредно. Дали има веројатност да се породам порано на пример наместо 39 недела во 37 или нема правила?
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  Нема правило за породување. Мене па ми вика таман си е за неделите,генетски големо бебе е. Следната недела сум кај друга др ќе видиме таа што ќе каже.
   
  На Poklonce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Poklonce

  Poklonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Не ми беше јасно затоа што на сликичката што ми ја даде пишува според неделата што сум најкасно термин ми е до 07.10.19 а според плодот до 20.09.19
   
 7. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Нема правило, не растат во ист континуитет постојано. А и некои раѓаат 4 кг бебиња и ги носат до крај. Не се мисли за тоа, уживај си во бременоста.
   
  На mariz, Presrekna и Poklonce им се допаѓа ова.
 8. Poklonce

  Poklonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Фала ти мила, уживај и ти :inlove:
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Не зависи тоа од големината на бебето, зависи како ке ти пушти грлото на матката, односно кога ке се скрати цервиксот, колку брзо ке се отвора... Мене првото ми е родено 4400, 40+8 дена по менструацијата рачунато.
   
  На Poklonce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Poklonce

  Poklonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Јас оти прва бременост и многу работи не ми се јасни, за секоја работа си имам милион прашања во глава :wasntme:, а како се ближе времето се сакам да знам :lol:
   
 11. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  10.288
  Пол:
  Женски
  33+3 на ехо измерено отприлика 2150 грама (+/- 250 гр). Сосема просечна тежина.
   
  На koritsaki и Presrekna им се допаѓа ова.
 12. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Машала! Како ли ќе излезе??
   
 13. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Вчера бев на преглед 4000 е веќе :D ќе излезе со царски бидејќи е карлично, 37+5гн, најверојатно на полна 39та го вадиме :) ако до тогаш не прсне водењак и не добијам болки :)
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  И моето е големо и јас се плашам. 33+5 сум а бебето е 2700. Сакам да го родам природно ако некако е можно.
   
 15. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Ако е поставено со главчето надоле ќе го родиш, моја братучеда роди бебе 4350 по пририден пат :)
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  На крајот на 38 недела ми го измерија бебчето 3150 гр.
  Мада не се базирајте многу по тие димензии на ехо бидејќи најчесто не излегуваат исто.
   
  На koritsaki и Presrekna им се допаѓа ова.
 17. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Мислам имаме ист термин. Мене цело време ме водат со ситно бебе кое заостанува. Дури некои 3-4 недели од 34 до 37+ недела само 100 грама пораснато, го измерија 2400 грама, за сега 38+ испадна 2800.
  И јас не верувам многу додека не се стави на Вага.
   
  На SexyGirl2 и bela.m им се допаѓа ова.
 18. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.115
  Пол:
  Женски
  Денес не измерија, 2200 гр, 34+3 :sun::sun:
   
  На Kaetana, Martka и bela.m им се допаѓа ова.
 19. *Dariceto*

  *Dariceto* Активен член

  Се зачлени на:
  21 март 2019
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Мажето мое денес 27 недела 978 гр. пораснал душа моја
   
  На Poklonce, Sofi.ja, Kaetana и 4 други им се допаѓа ова.
 20. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  Не верувај и мене цела бременост ми викаат 1 недела изгледало помало... Уште многу малку и ќе дознаеме колкави се и колку им биле точни мерките на докторите ист термин имаме да. Моето уште си ужива не и се излегува. А јас некако само чекам веќе ми е многу тешко, мачно... Ми тежи и ме боли стомакот кога станувам од спиење како скапано да ми е.
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.