1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Големи гради

Дискусија во 'Тело' започната од luda.mala, 8 декември 2017.

  1. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.767
    Знаеш зошто мислам дека не изреагирав бурно? Девојчето веќе кажа дека на школо и викаат прво се појавувале нејзините гради па после 5 минути таа. Кога некој ти се отвара најинтимно и ти кажува што го повредува не е убаво да му ставаш онакви слики. Може има проблем да разговара со луѓето кои се во најблиска околина. Не го знам девојчево не сакам да претпотавувам ама може полесно е да каже што ја мачи на непознати. Важно е да научи дека секој проблем се решава со разговор а ние како повозрасни, позрели и пред се како луѓе треба да помогнеме најискрено без да се обидеме да и наштетиме или да ја насочиме во погрешен правец. Понекогаш е убаво да се однесуваме човечно колку да разбиеме секојдневие. Толку грозни работи се случуваат околу нас и се заради тоа што луѓето се одродија.
    На сериозни теми се зборуваат сериозни муабети има место за шала. Не со дете и не на онаков начин.

    Се повлекувам од темава.
     
    На Mrs.Styels, kravce, Belgin1 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    2.798
    Пол:
    Женски
    Не знам колку години имаш ама по мене знам дека во основно кога почнував да се развивам, а го правев тоа побрзо од другите и јас си имав комплекси поради големите гради.
    Нормално секогаш ги имало и тие дечишта што коментираат, чак што више и надимаци сум имала заради нив:D:$. Со текот на годините мислењето ти се мења, растеш , се претвараш во девојка и сфаќаш дека па тоа и не е така лошо, напротив. Барем мене тоа ми се деси и сега го сакам фактот што имам облини.
     
    На Gosh, Bozica1980, luda.mala и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Прво и основно јас никогаш не би му предложил на девојчето да се забули. Очигледно е тоа дека беше шега. А ти што не сфаќаш една обична шега па и уште се закануваш твој проблем, не мој.

    А сега слободно повлечи се.
     
    На Gosh и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. luda.mala

    luda.mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    На сите ви благодарам, многу ми помогнавте, се надевам од утре гордо ќе чекорам исправена и без гајле што велат за мене и за моите две "другарки" :rofl: а дај боже и да си фатам некој дечко кој најпрво мене ќе ме сака а потоа другарките :P
     
    На bubi75, Nausicaa, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Е тој е тој став!!! Само напред девојче :)
     
    На bubi75 и luda.mala им се допаѓа ова.
  6. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Со овие работи не треба воопшто да се замараш, искрено. Веќе ти пишаа членовите, облека можеш да најдеш и за твојот проблем. Јас лично сигурно дека нема да ти предложам да се забулиш, и веќе ти пишаа исто така, од атрибутите не треба воопшто да се срамиш.

    Поздрав
     
    На Gosh, Someonespecial и luda.mala им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.573
    Пол:
    Женски
    Иронично е што некои членови тука се зезаат и се согласуваат дека мала шала не е на одмет а во друга тема жестоко се борат за поддшка и помош на луѓето со психолошки проблеми. А ова е еден таков проблем. На девојчево најмалку што му треба е шала. Ставете со во нејзина кожа. Не би ви биле тогаш така интересни вакви шали.
    Мила, треба да се засакаш таква каква што си. Кога ќе се засакаш и прифатиш, тогаш и да зборат другите, тоа нема да допира до тебе. Знаеш, секој е убав баш таков каков што е. Од глава до пети. А на таа возраст, децата навистина знаат да бидат безобразни и да ги исмеваат другите. Не ги сфаќај сериозно. :)
     
    Последна измена: 8 декември 2017
    На Mrs.Styels, Диња, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  8. luda.mala

    luda.mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Проблем е што не се деца, што имаат по 17-18 години... Едвај чекам да пораснат, и да си го променат мислењето, па можда еден ден ќе се извинат за кажаното (секако ако пораснале-ако се покајале)
     
  9. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Немој многу да очекуваш. Сите ти кажаа веќе од тука, прифати се таква каква што си. И да сакаш нешто да им направиш на градите не можеш. Прифати го тоа како што е, и најмалку да очекуваш совет тука од некој кој се прави овчичка по коментариве а всушност е порасипано суштество од било кој тука.

    И за крај, можеби и во иднина ќе те гледаат така машките, нема што да те лажам тука. Ама не смееш да се срамиш од самата себе.
     
    На Nigredo Odor и luda.mala им се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.573
    Пол:
    Женски
    Од мое гледиште, како малку повозрасна, до 20 години деца се. :D Што се гледа и по однесувањето... Најважно е како ти се гледаш себеси и да се чувствуваш убаво во своја кожа. :)
     
    На Плавуша123 и luda.mala им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ај оладете жити сѐ, очигледно не сте го читале Плуско, човекот е еден од најкултурните членови што на куп девојки им има дадено совет и поддршка, а и за останатите што му ја лајкнале шегата важи истото. Да си немаш работа со луѓе без трошка смисла за хумор, страшно!

    @luda.mala, мило ми е што очигледно ни самата веќе не ги сфаќаш сериозно тие незрели примедби и закачки кои се само слика и пример за сељачизам кај машки особи. Прифати си го телото такво какво што е и биди горда со секој дел од него :)
     
    Последна измена: 8 декември 2017
    На JollyGirl, Nigredo Odor, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  12. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Popusto kries,i jas vo osnovno kriev se zdobiv so iskrivuvanje,gradite ostanaa golemi,oci na luge nemozam da im zatvoram a jas si trpam bolki od grbot
     
    На luda.mala и +++ им се допаѓа ова.
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    @luda.mala
    Девојче, џабе е криењето. Секогаш ќе има некој да се најде што ќе коментира.
    Растев мразејќи се себеси, мразејќи си го телото. Сè уште се немам потполно прифатено, но се трудам зошто друга алтернатива не постои.
    Уште откако пубертетот тропна на врата, до денес на 20 и кусур години, не сакам ни да си приспомнам колку пати сум била мета на погледи, свиркања, коментари и забелешки.
    Неретко имам размислувано и за операција за намалување на гради како опција, и тоа не поради тие коментари, туку поради здравствените придобивки. Се прашувам како е да не те боли постојано грбот, да можеш слободно да скокаш и трчаш, да си најдеш кошула која за промена секаде ќе те закопчува... ама не е толку едноставно.
    Па што ако велеле дека градите ти оделе пет минути пред тебе, па дури после тоа си доаѓала ти? Не мора друг да го каже тоа, јас сама за себе си го кажувам истото. И кога лежам а сакам некој да ми го измасира грбот велам да пазат за да не се направат дупки во душекот/подот, и ред други коментари, кои ако дозволиш може да бидат сфатени како навреда, но ако го смениш размислувањето можеш да ги видиш само како шеги на своја сметка.
    Мора да прифатиш дека сите сме различни. Мали, големи, виснати, кренати - такви ни дала природата и тоа е што е. Почни да работиш на себеприфаќање, и ќе видиш колку сè ќе ти биде полесно.
     
    На Mrs.Styels, Mrs.Brain, kristina.k и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Имaм еднa другaркa штo кaкo тебе, цел живoт oди пoдргбaвенa пoрaди грaдите.

    Немa дa ти речaм декa бaш е убaвo штo имaш гoлеми грaди и декa сите мaшки сaкaaт пoгoлеми грaди бидејќи и сaмaтa гo знaеш тoa и нaјверoјaтнo зaтoa се срaмиш oд свoетo телo, бидејќи се чувствувaш декa премнoгу те сексуaлизирaaт.
    Твoетo телo е сaмo твoе и не се срaми oд негo пoрaди туѓaтa неспoсoбнoст дa си ги зaдржaт пoгледите зaсебе. Жaлaм штo се чувствувaш вaкa и се нaдевaм декa ќе престaнеш дa се вoзнемирувaш зa тoa. :hug:
     
    На kristina.k, cresa-jagoda, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Ако сите совети од погоре да се прифатиш каква што си не успеат, има интервенција за редукција на големи гради.
    Секако, зависи колкава си и колкав ти е џебот. Ама да и тоа е опција. :D

    У меџувремену, удостои не со убавата глетка. И ние рамните да погледаме малце. :D
     
    На theowndemon, Joi, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Знаете зошто ич ама ич не ми е смешна сликата на @+++? Затоа што во основно познавав девојче чиј прекар беше „Цицка“ (одлично за градење самодоверба во најкревките години, нели?) Затоа што во средно другарка не ги соблече широките блузи, дуксери, блузони и јакни два броја поголеми. Затоа што многу добро ги памтам и муабетите на машките, а и прекарите, од кои Памела и Милка се можеби најбезболните. Да, вака звучи смешно и инфантилно ама кога имаш 15 години и не се осеќаш најпријатно во сопственото тело, некако не ти е до смеење на своја сметка.

    @luda.mala, верувај, те разбирам како ти е. Чаре нема, едноставно ќе мора да се прифатиш таква каква што си. Пред се, биди помирена со тоа дека живееме меѓу проста маса па, за жал, и безобразно ќе те зјапаат во цицки, и ќе има свиркање и дофрлување, и ќе налетуваш на напалени мајмуни кои ќе сакаат да излезат со тебе со надеж дека ќе им дозволиш да те пофаќаат. Ама знаеш што? Кој ги врти! Ти секако си совршена, таква каква што си и ич да не им се замараш. Тинејџерските години ќе летнат, врсниците ќе се опаметат а ти ќе бидеш изненадена каков адут во иднина ќе ти бидат градите од кои сега толку се срамиш :)
     
    На kravce, theowndemon, Alisa22 и 12 други им се допаѓа ова.
  17. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Plusot go izrazi svojot stav vo vrska so ova ali vie sto glumite svetci na temava a ste prvi za prepukuvanje i trolanje i jadenje burek ste uste polosi od mene. Mojot stav go iskazav vekje i ne mislam iskreno ponatamu da navleguvam vo debati za ova. Ako ne znaete da citate toa ne e moj problem.

    Pozdrav i se izvinuvam za latinicava.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. luda.mala

    luda.mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Стварно не би сакала да продолжи дискусијата околу сликата, тоа беше шега, се разбира никој на никого не му посакал онакво нешто... Знам дека за многумина таа шега беше невкусна, но образложено е дека тоа беше шега, да не доведуваме кавги само ради една слика, ве молам!
     
    На theowndemon, Gosh, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Момче внимавај кога користиш шали посебно на нет оти не знаеш кој се крие позади никот. Што ако чита ученичка во основно, што ако сите тука ставаме слики за мајтап да си играме? Си помислил дека можеби има некоја членка што е забулена?
    Вие модераториве гледам за ништо не ве бива.

    @luda.mala сите си имаме некоја физичка маана, а твојава “маана” е голема доблест за сечие око ;)
     
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Еве девојката што рече за сликата...Читате и сами дека не и смета и разбира дека е шега, а верувам дека и другите што имаат сличен „проблем“ досега сфатија дека сликата на Плусот е шега и ваљда нема да доведе до несакани последици.

    Не мора од мравка да правите слон.

    (facepalm)

    Сите коментари се дека не треба воопшто да се смрами од своето тело, е сега некој за момент ќе се пошегува и одма ќе скокнат сите (facepalm)
    Некогаш сте Бог да чува со сериозноста.
     
    На sorbet, EvAngelos, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.