Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Големи мали лаги (Big Little Lies) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 20 февруари 2017.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.672
  Допаѓања:
  43.713
  Ги изгледав сите епизоди, денес третата е излезена.
  Насловната песна ептен ми се допаѓа.
  Мерил Стрип е одлична, прав избор е.
  Само, некако нема тензија сезонава. Нема ништо мистериозно. Фали неизвесност.
  Бавна е малку, не знам што мислат да направат со преостанатите епизоди.
   
  На GirlyGirly, WildMk, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  946
  Допаѓања:
  7.643
  И јас ги изгледав трите епизоди, ок е засега сезонава. Прогнозирам дека мајката на Пери ќе им ги отежни животите на женскиве и ќе ги разоткрие. Којзнае можеби и неа ќе ја убијат:^)
   
  На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  5.374
  Пол:
  Женски
  Мери Луиз е психопат. Има епизода во сезонава Bad mother што се вика. Се кладам дека е таа. Син и од неа станал насилник.
   
  На Ginger^, MissDior, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  9.943
  Пол:
  Женски
  Мери Луиз ми е забегана, мн некако лабаво го прифати фактот дека син и силувал жена. Максимално смирено:)
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.169
  Допаѓања:
  73.441
  Пол:
  Женски
  Истото го мислам.
  Мерил толку добро глуми што дури и језива и е самата појава дури ја даваат во кадар таква со намонтирана полу-насмевка. Алал да и е.

  Мене втора сезона од оваа серија ми немаше поента искрено, ич не сум фан кога вака растегнуваат (непостоечка) приказна по некоја книга, ама засега не е толку лошо колку што очекував.
  Не верувам дека би имало некој wow пресврт како во претходната сезона, и веќе претпоставив и јас кој би бил можниот во оваа сезона па да видиме.

  Уживање ми се да ги гледам сепак, една од најдобрите актерски екипи собрана во 1 серија.
   
  На RainBow, MarigoldA, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  514
  Допаѓања:
  10.288
  Пол:
  Женски
  Јас се приклучувам во муабетов за серијава, тука ја најдов барајќи нешто да тепам време, сега едвај чекам нова епизода да искочи:rofl:
  Првата сезона ми беше многу подобра и поинтересна за гледање, вторава некако сама си предвидувам што би можело да се случи:?: ама сепак го задржува моето внимание, има чиста 10ка за актерската екипа, да не зборам каков мерак е да гледаш тоа куќите какви им се:inlove:
   
  На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Brinetka

  Brinetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  3.454
  Пол:
  Женски
  Да во право си за сезоните, првата беше ептен повозбудлива и реално не држеше во неизвесност, ова сега некако знаеш што може да се случи според настаните. Ама сепак добра серија е не се пропушта
   
  На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.672
  Допаѓања:
  43.713
  Тотално разочарување сезонава. Ништо не се случува, последнава епизода со милион прекини едвај ја изгледав. Ја разводни приказната и од првата сезона. Таков кастинг, а неискористен.
   
  На Carolin., Brinetka и sweet-cherry им се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.169
  Допаѓања:
  73.441
  Пол:
  Женски
  Не ми беше лош крајот, ама сезоната секако не се споредува со претходната. Очекував вакво нешто како последната сцена, само се надевам дека нема да ја раздолжат во трета сезона. Нема потреба.
  Многу ми беше мило за Селест, едноставно заслужи да си извојува мал триумф за себе и децата. Каква жена, да не си и во кожата.
   
  На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.105
  Допаѓања:
  14.819
  Пол:
  Женски
  Мене ми беше многу досадна сезонава. Мерил Стрип беше одличен лик, ама стварно непотребна сезонава anyway. Негде прочитав дека нема да има трета сезона и мило ми е. Одличен cast беа, ама можеле да смислат подобра приказна кога веќе ја продолжија.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.672
  Допаѓања:
  43.713
  Заврши сезонава, фала богу, мачење беше за гледање.
  Толку бавна, монотона, без идеја...
  Џејн беше еден од главните ликови, а сезонава немаше приказна. Ништо не и се случи, тотално без врска потрошен лик. И судењето беше само пополнување на време, ко божем па ќе и ги дадеше некој децата на бабава. Она не ни знаеше што сака, за што сакаше да ги земе децата? На два месеци додека се оправи Селест, која воопшто и беше идејата? Глупости.
  Се надевам нема да има трета сезона, доста е.
   
  На Brinetka и Carolin. им се допаѓа ова.
 12. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  514
  Допаѓања:
  10.288
  Пол:
  Женски
  И јас сум со надежи дека нема да има трета сезона, доста беше, можеше комотно да остане на прва сезона и толку доста е. Вторава ја одолговлекоа, можеше се ова у две епизоди да се склопи и во првата и ајт.

  Се на се, убава серија, за актерите и глумата немам зборови.:inlove:
   
 13. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Машки
  Па првата сезона беше работена според книгата, сега втората е целосно на сценаристите :D