1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Голем астероид за два дена ќе удри во Земјата?

Дискусија во 'Канта' започната од lepa.milena, 20 март 2014.

 1. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  Социјалните мрежи, посебно блоговите, последните денови се преполни со информации за наводен астероид што би требало да удри во Земјата за два дена – на 21 март и да предизвика крај на светот. Во прилог на ваквите тврдења, одат и некои факти.


  Имено, уште дамнешната 2003 година агенцијата Reuters издаде соопштение кое го пренесоа сите светски медиуми, дека постои можност Земјата во 2014 година да ја погоди голем астероид. Агенцијата го посочила и точниот датум, 21 март 2014 година.

  Според пишувањето на тогашен CNN, станува збор за астероидот именуван ’2003 QQ47′, чиј удар би има сила како на Земјата да паднале 20 атомски бомби, слични на оние фрлени врз Хирошима.

  Експертите во 2003 година рекле дека астероидите како овој всушност се парчиња од карпите кои останале при формирањето на Сончевиот систем пред 4,5 милијарди години.

  Овој астероид досега беше на безбедна оддалеченост од нашата планета, во појасот меѓу Марс и Јупитер. Но, влијанието на гравитациите на големите планети со кои е опкружен, го насочило кон Земјата.

  И додека многумина се уплашија дека доаѓа крајот на светот, има и такви кои тврдат дека шансите за удар се 1:909.000.

  Според нив, ударот на овој астероид воопшто нема да се случи. Имено, тој навистина постои, но нема да удри во Земјата ниту оваа недела, ниту во остатокот од векот. Правата вистина е дека на 26 март сигурно ќе помине покрај Земјата и тоа не поблиску од 19 милиони километри. А тоа е 50 пати повеќе од оддалеченоста на Месечината од Земјата.


  Што мислите за ова?
  Извор: актуелно24.мк
   
 2. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  437
  Зошто отвараш вакви теми кога „за два дена“ нема да биде и после 1 недела?
  Јас не верувам дека утре ке ни е крај на свет,ке поживееме уште малку.Можеби некаде ке поткачи астероидот,ама сигурна сум дека нема да ни го уништи светот.
   
 3. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Може само темата да пропадне,ние ќе си живееме уште :D
   
 4. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Крајот на светот утре, а рокот на јајцата ми истекува за неколку дена. Море нејќум Крај, после и тој ден ќе треба да го одработуваме во школо. Колку краеви сум доживеала, алал да ми е. Ептен сум издржлива. :D Ова ко традиција ни стана, секоја година по два/три пати, иде крај. Ајде сите во Скопје, тука постои Скопје 2014. Светот ќе заврши на 21.03.1014, во 11 часот, за повеќе информации, следете не` утре, во 13 часот на А1 тв. :D
  Мислам дека единствена закана на Земјата е супербурата, глобалното затоплување, или некоја еколошка катастрофа, што е реален проблем. Иако и во тоа не верувам. Денес постоиме и демек утре - ПУФ! Ќе не` снема, ахааа. :D
  Досега имало безброј „сигурни“ датуми на апокалипсата. Меѓутоа, ништо од црните предвидување не се случи. Ниту Антихрист слезе на Земјата, ниту Сонцето експлодира, мразот не се стопи, не влеговме во четврта димензија, половите не ги заменија местата, нуклеарни проектили не го уништија светот, не преминавме во следниот чекор на ''Точката Нула'', технологиите преживеаа, ниту онаа глупава споредба со Гангам стајл и крајот на светот не се исполни... На крај краева, да не се фалам, ама сум преживеала 5 краеви на светот. :rofl: Па што е уште овој. :rofl:
  Со олку напредна технологија, не може земјотрест да се предвиди, а камо ли овие горе што ги наведов... Уште едно медиумско профитирање, ништо друго...
   
  На tinka-mace, dakaranani, Madam-A и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  62
  Е како да не крај ке имало. Интересно е што овие информации најпрво стигат во Мк па после накај нас овде на западот.
  Само незнам како на некој му текнало да пишува такви глупости и да се занимава со невозможни работи како да нема стручни лица што го следат секое движење околу земјата па ајде ке му верувам на некој што кажал дека утре е крај на свет. Ако навистина беше така, луѓето немаше сега да седат на социјалните мрежи и да дискутират на оваа тема туку ке бараа начин да се спасат. А и се согласувам со мислењето над мене :)
   
 6. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Ова е најобична измислица и зафрканција и се согласувам со мислењето над мене дека тие што измислиле и шират ваква дезинформација ако тоа било вистина ќе наоѓале начин за да се спасат.а не да седат на социјалните мрежи и да шират и понатаму дезинформации! :?: :!: Дури и смешно е ова што го прават само за да привлечат внимание! :D А,кого навистина го интересира кога и дали ќе има астероиди,други природни катастрофи и уште колку ќе трае нашата планета може слободно да си го прочита Нострадамус,таму се убаво е објаснето! :)
   
 7. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  391
  http://m.idividi.com.mk/News.aspx?IDNews=911427. вао... ќе треба да направиме роденден на апокалипсата. Само ќе биде двоумење која датум да го поставиме. Претерано значи. Секоја година со истите глупости.
  И по неколку дена ќе изјават:" Астероидот никогаш не бил ни во сончевиот систем. Секогаш со истите глупости. Ако се униште планетата тоа ќе биде поради глобалното загревање или некоја слична глупост предизвикана од страна на нас самите.
  Само колку да има за што да се зборува низ цел свет и да се креваат узбуни.. Сѐ и сешто.
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.049
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира луѓето што се занимаваат со вакви работи немаат ли други преоптеретувања?
  Едноставно како да им е досадно.

  Единствен астериод што може да им падне е тој во гаќи.
   
 9. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.440
  Пол:
  Женски
  Што ке удри бре, и онака више се е удрено :) :) :)
   
  На butterflysk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Ќе им се фалам на внуците колку „крави на светот“ имам преживеано.
  Да бидат горди на баба им. :muscle:
   
  На MarchelineAmaru, LittlePinky, sweet-star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  Некој длабоко профитира од секој крај на светот, така што не паѓајте на такви гнасни манипулации и шпекулации. :D

  Којзнае само колку милијарди биле извртени за 21 декември 2012 затоа што уште 3-4 години наназад се знаеше “крајот на светот“. :D

  Јас би го рекол следново... just another day in the universe. :)
   
  На Marossa и Saricko им се допаѓа ова.
 12. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.148
  За два дена не астероид на Земјава, туку клуч на темава ќе се удри.
   
  На x-MajaEsposito-x му/ѝ се допаѓа ова.
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.049
  Пол:
  Женски

  Срцка имаш кафе од мене хахахаххахахахаххахахаха во сета оваа мака ме изнасмеа :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  аааа ова е многу деликатна тема за да може да се даде вистински одговор пред време.
  Навратете се на темава утре или за посигурно - задутре...

  Ако ми го читате тексотов после 22.03.2014, големи се шансите да не удрил астероид во земјата, а останатите проценти (дека удрил) се правопропорционални со интелегенцијата на оние кои веруваат во овие тврдења.
   
 15. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.240
  Пол:
  Женски
  Без грижа, тука е Иван Исцелител кој за пријателите негови од целиот свет, му се молел на Бог, од локација Куманово, Старо Нагоричане, астероидот да го оддалечи од планетата Земја и сега Земјата е безбедна, астероидот само ќе ја заобиколи Земјата, нема да има крај на светот, барем не засега, додека Иван исцелител се моли за нас грешните.

  http://vesti.mk/read/news/1124982/391663/ivan-iscelitel-ja-spasi-zemjata-od-apokalipsa
   
  На Anisijaf и artemidis им се допаѓа ова.
 16. CutieWithABeauty

  CutieWithABeauty Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.248
  Пол:
  Женски
  Абе истото го кажваја и за крајот на светот ама еве ништо нема..Јас да ви кажам реално не верувам повеќе во овие работи..никој освен Господ не знај за вакви работи :!: :geek:
   
 17. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Јас на 21 декември 2012 качив температура. :rofl: :rofl: :rofl:
   
 18. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.497
  Пол:
  Женски
  Мижи да ти баам ;)
  како секоја лажна тревога, секоја година..
  again and again...
   
 19. Mrs.Carter

  Mrs.Carter Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Досега што ти не имаме преживеано АЛАЛ ДА НИ Е !!! Абе каков астероид , какви бакрачи.Луѓее од вакви глупости неможеме да одиме напред.Астероид ќе не удрил , жими на баба гаќите.
   
 20. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Ептен ја удри земјава астероидов.Изгледа се предомисли во последен момент :D Смешки.

  Mrs.Carter ами челични луѓе сме ние, што ни можит нас еден астероид? Нада :geek: