Голи пред детето

Дискусија во 'Дете' започната од Sky-butterfly, 18 декември 2015.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.023
  Допаѓања:
  135.104
  Пол:
  Женски
  Се мислев дали да пишувам на темава, затоа што не мислам дека голотијата е нешто страшно. Барем јас не го доживувам толку трагично. Не знам, можеби дека сум полиберално воспитана, никогаш кај нас немало проблем при пресоблекување ако ме видел некој од моите или брат ми. Со брат ми делев иста соба до мои 10 години, после на негово барање нè разделија, сакаше да биде сам во соба, што е во ред.
  Се пресоблекувам пред син ми, ама не сосема гола, иако ми се случило неколку пати да ми влета непредвидливо во соба. Некако во семејството не ми е чуден, ниту срамен, ниту трагичен тој момент на пресоблекување. За сексот е веќе друг муабет. Ама бањање, пресоблекување, одење во тоалет... не знам, не ги сфаќам баш толку страшно. Пред мм најнормално се пресоблекувам, па и гола шетам, ама дека парадирам по дома без крпче на себе, далеку од тоа. Само сметам дека му се дава претерана важност на нешто секојдневно.

  Кај повеќето луѓе забележувам дека одма им паѓа на памет сексот и голотијата како сексуален момент. А децата не го гледаат истото што и ние, со тек на време од возрасните ги попримаат тие ставови околу голотијата, а секако и зборувањето за неа на начин како што е опишано погоре.
  Лошото е што сме така навикнати да не асоцира на нешто срамно и којзнае колку страшно. Тоа го повлекува и моментот на немање самодоверба во себеси и почеток на неприфаќање на сопственото тело, па и трауматично доживување на моментите кога треба девојче на пример, да оди на гинеколог. Ама тоа е веќе друга тема, па нема да разглобувам.
   
  На Sandrin4, Lolipop23, bittersweet и 13 други им се допаѓа ова.
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.453
  Допаѓања:
  92.470
  @Annath
  Велиш немaш прoблем сo гoлoтијa и цел пoст ти е вo тoј стил a не се пресoблекувaш сoсем гoлa пред син ти. Зa кaквa гoлoтијa мислиш декa збoриме вo темaвa?
   
  На Eli23, cresa-jagoda, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.023
  Допаѓања:
  135.104
  Пол:
  Женски
  За голотија при бањање и пресоблекување. Ако ме види случајно гола не се потресувам, ниту пак тој се потресува нешто посебно. Сигурно дека дома никој не шетаме угол голи.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.453
  Допаѓања:
  92.470
  @Annath Не ти е јaсен пoстoт, сегa велиш гoлoтијa при пресoблекувaње a пoгoре пишa декa не се пресoблекувaш гoлa пред дете, oсвен нели ситуaции нa нaчекувaње нa кoи нa сите ни се случувaaт. Oвa сo бaњaње истo ме интересирa, се бaњaш гoлa сo дете или тoa те гледa гoлa дoдекa се бaњaш, кaкo? Сите сме гo прaвеле тoa дoдекa биле пoмaли, пa ме интересирa дaли тебе не ти сметa aкo дететo е мaлку пoгoлемo? Не си ми бaш јaснa сo грaниците зaтoa прaшувaм.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.023
  Допаѓања:
  135.104
  Пол:
  Женски
  Тaa нaвикa дa се бaњaм сo дететo вo купaтилo кaкo пoмaл му oстaнa, сегa знaе бaш дa му се примoчкa кoгa се бaњaм, пa си влегувa слoбoднo, ќе си зaврши рaбoтa и седи дoдекa се бaњaм, aмa не секoјпaт. А врaтa oд wc никoгaш не зaклучувaм (не дaј Бoже се се случувa). Нa тoa мислев.
  Амa и сaмoтo дете сo тек нa време сфaќa декa не требa тoa дa гo прaви, декa секoј имa прaвo нa привaтнoст кoгa се бaњa. Сигурнo декa јaс немa дa гo земaм сo мене нaмернo.
   
  На Lolipop23, bittersweet, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.132
  Допаѓања:
  45.454
  Пол:
  Женски
  Моите се веќе поголеми,па многу внимаваме.
  Може да се случи некогаш ќерка ми да влезе во спална додека се облекувам,ама девојче е,па не ми е толку страшно.
  Син ми е поголем,во пубертет,тропа пред да влезе секогаш.
  Се кријат и еден од друг сега.Додека беа помали,кога требаше да ги бањам,еден по друг влегуваа,ама ништо и не разбираа.

  Не ми текнува кога точно почнавме да се пазиме од нив околу соблекувањето,мислам дека кога беа по 4-5 години.
  Порано додека беа мали,а јас морам да се туширам,ги седнував во купатило и подѕирнував,преку стакло од туш кабина.

  Кога сме во спална со мм,пазиме да не сме толку гласни.Реагираме на најмал шум.Ако на некој вода му се пие и станал,јас бањарката на мене и одам.После продолжуваме кај што сме застанале.

  Околу сексуалноста,немаме зборувано со децата во детали,чекор по чекор,кога нешто ќе прашаат-ќе подобјасниме,ама тоа оди полека.

  Има книги за деца,книга за секое момче и книга за секое девојче.Ги имаат моите,почнаа да ги разгледуваат и таму се си е убаво објаснето.Кога ќе ви подпораснат децата,земете им ги,не е на одмет да се имаат.
   
  На Eli23, Petar80, ennaz и 11 други им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Со маж ми се соблекуваме пред децата, ама не целосно голи. Поголемиот син веќе разбира и кога ќе види дека се пресоблекуваме врти
  глава. Незгодно ми е гола да бидам пред него. Пред некој ден внука ми ни беше на гости и во моментот кога се пресоблекував она влезе во соба. Ми рече - тето ти имаш цицки. Мама нема цицки.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sagittarius989

  sagittarius989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Машки
  Хаха, убава тета, не ги срами децата :D
   
 9. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  7.788
  Леле погоре еден пример што прочитав се пикало детето со главата меѓу "бутчињата" на мајката. Вие свесни сте што им правите на децата??? Машките деца??? Па после кога ќе станат демек "изградени мажи" оп ете проблеми во брак, ЕДИПОВ КОМПЛЕКС и слични фрустрации и перверзии кои ги доживувале во детство. Па тоа е сунгер. Све разбира и поприма. ЈАС СУМ ДЕЦИДНО ПРОТИВ ГОЛОТИИ ПРЕД ДЕЦА. Дур цица цица, ама отпосле да ме гледа со гради голи МАШКО ДЕТЕ никако...
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Тогаш бев во спална со помалиот. Он уште не разбира. Горе бев гола. Кога внука ми ми го рече тоа, слатко се изнасмеав. Има 3 години, ама се разбира. Многу е љубопитна.
   
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  5.348
  сакам само ова да го споделам не знам дали е за овде :

  Случка на одмор во Дојран.(има 2-3 години)
  Читам книга на плажа, и имаше деца-момченца до мене 3-5 годинки се биле . До нив родителите лежат, таткото на децата ја фаќа мајката на задник, а децава го забележаа тоа,пред тоа си играа со песокот. Помалото дете легна на крпа на меше и поголемото му го ,,шири,, задникот лиже и му пика (-допира,чепка како сакате )прст кога видов ми се згнаси. Го забележаа родителите го удрија по раце поголемото и пак си се испружија родителите. Пак иста сцена само што малото почна да му го ,,шмука,(може си мисли цуцла-цицка дека е ххх), на поголемово и морав да се тргнам од таму ми се згнаси не знаев што да правам.

  Не правете ништо пред деца хахах
  А родителите поднапалени се забележуваше.. :worried:(facepalm):puke:
   
  На DanceT му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sagittarius989

  sagittarius989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Машки
  Мое мислење е дека и нема нешто лошо во тоа, дете ко дете, напротив можеш да му објасниш некои работи да му кажеш, плус сооднос женско со женско, незнам, мислам дека ние овде премногу сме конзервативни.
   
  На SummerGirl и Mr. Right им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Јас и објаснив тоа што треба за да може да ме разбере. Ама ме изненади нејзината реакција. Не очекував да ми каже такво нешто. И на поголемиот син му имам објаснето зошто мама има цицки, а тато нема.
   
  На sagittarius989 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Син ми декa немa кoј дa гo пaзи или причувa дoдекa се бaњaм и зaтoa се бaњaме зaеднo (aмa не вo пoлнa кaдa , туку стoејќи ) и никoгaш не ме прaшувaл мaмo мaмo чo е oвa , мaмo a oвa , туку oнaкa влегувaме се бaњaме и тoлку a не му ни збoрaм ни штo е oвa или oнa , a и не гo интересирa .
   
 15. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Ај да кажам прво од аспект ќерка.
  Слободно се пресоблекував пред мајка ми, туширав, одев во веце, и обратно-она пред мене.
  Не било тоа случај со брат ми и татко ми. Секогаш се пазело.
  Ако сум морала во иста соба да се пресоблакам сум измислила брзински техники за соблакање и облакање на прслук сосе долната маица на мене, плус свртена со грб.:lol: За мене не е нормално да се пресоблакам пред машките членови или пак да ми се оцртаваат атрибутите до мера на вулгарност.
  Се случувало да се вратам дома порано, брат ми да се пресоблака - зборам да има боксерки на него, а вратата да му е отворена. Си продолжувам најнормално со мојата работа во другите соби.
  Пред мм најнормално си се пресоблакам.
  Малата ја носам со мене за бањање и во вц, ама мм не го прави тоа.
  Мислам не е трагично мајка и ќерка или син и татко да се видат, ама некако ми е чудно обратно. Претпоставувам така и ќе практикуваме со мм.
  Поставување на граници со голотијата мислам би било соодветно кога детето ќе почне да разбира што видело и би можело да почне тоа да го прераскажува. За возраст неможам да кажам кога би било тоа.
   
  На galapce, joy1, ph.orhideja и 2 други им се допаѓа ова.
 16. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  127
  se presoblekvam pred deteto koe ima 2 i pol god. Pretezno e nabrzina toa zatoa sto pocnuva da mi se zagleduva vo posledno vreme. I da sakam sama da se preslecam nemozam zosto ida sekade po mene, mi vleguva na tusiranje, koga vrsam nuzda i mi vika ajde zaedno da kakame :)
   
 17. Afrodita40

  Afrodita40 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  Мене тоа воопшто не ми се допаѓа. Ама нели секој си има право на свој живот. Не сум тука да ви солам памет, само коментирам дека кога би имала дете не би сакала да го воспитувам така. Еве да појаснам кога детето е опкружено со голотија која ја смета за нормална, така ќе реагира и утре во животот. Ама гледам на денешната младина тоа е ОК. Еве голи вести почнаа да се прикажуваат, а изгледа порно глумците веќе во иднина ќе бидат ангажирани во реклама за ТВ. Светов оди кон една голема либерализација, извинете сите ама мене ми е гнасна. Пред мене не се пресоблекувал никој и сум имала срам, ако на ТВ дадат разголена сцена, а тоа да го гледам со моите родители... А денес е се поинаку... Имам пријателка која порно гледа со синот од 17 години, и тоа за неа е нормално се смееле и така. За мене тоа е ретардирано, ама тоа си е нејзин живот...

  Синот летно време со мајка му по гаќи седи дома, заедно кафе пијат, таа му вари, а јас се прашувам каде оди светот??? Не верувам дека сум застарена во сваќањата, само мислам на едно време кога се знаеше што е срамно, а што не е срамно. Денес изгледа тоа што било срамно пред 20 години денес е најнормално...

  А и денес да знаете има некои синови којшто скоро до 20-тата година спијат со мајките...
   
 18. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.042
  Допаѓања:
  25.298
  Пол:
  Женски
  :^) wtf
  :^) причина?
  Јас прв пат слушам некој на 20 да спие со мајка му.
  Јас на 10 можеби некогаш се плашев и одев да спијам кај нив, на страната од креветот кај мајка ми ама на 20?
  Тоа најверојатно е проблем кој бара психијатар.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.460
  Допаѓања:
  26.658
  Пол:
  Женски
  Хахах интересна тема. Кога бев мала имавме дома книги како енциклопедии за сексуална едукација и имаше слика од семејство со мали дечиња во двор како сите голи се бањаат. Не можев да се изначудам, како може родителите да се соблекуваат голи пред децата, моите секогаш се криеја во бања, никогаш ги немам затекнато голи. :o
  Но откако се омажив и имам деца не ја согледувам толку страшно и трагично голотијата. Син ми е 2 ипол години, до пред да се породам со второто цицаше, сега пак ја гледа сестричката како цица, па и тој понекогаш доаѓа до нас и се гали, посакува и тој пак да цица и му дозволувам за да не се почувствува отфрлено, но обично ќе потегне 2-3 пати и ќе се тргне. Знае и понекогаш пред заспивање да ми бркне во блуза и да ме гали, така правеше кога цицаше и тоа му дава некаква смиреност и го успокојува.
  Како помал нон-стоп ми висеше во ВЦ додека се бањав и не ми сметаше воопшто дури и заедно сме се бањале, сега пак се случува да дојде но не му е веќе интересно. Знаеше да ме праша порано каде ми е курето па му објаснував дека само машките имаат куре, а женските не.
  Уште е малечок, ние му зборуваме дека одењето во ВЦ е приватност но уште не разбира. Со тек на време ќе сфати и нормално тогаш нема да сум слободна вака како што сум сега.
  За тоа погоре некој што имаше коментирано дека ќе развило детето Едипов комплекс нема апсолутно никаква врска, децата не гледат со очи на возрасни, за нив голотијата е сосема нормална како што всушност е предодредено од природата, тие немаат чувство на срам, за нив половиот орган е исто што и екстремитет или друг дел од телото. Затоа не мора уште од бебиња да ги учиме дека е срамота или дека треба да се кријат, според мене тоа би требало да започне после 3тата година.
  Инаку добив забелешка од комшии (бабата поточно) зашто синко се бањал гол во базентот во дворот, внуките нејзини ќе го виделе, срамота било! (facepalm)
   
  На Coco31, sofi2107, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.754
  Допаѓања:
  145.089
  Пред ќерка ми се соблекувам гола, и таа пред мене и не ми е срам; и мило ми е и што и таа не се срами од мене.
  Има 13 години.
   
  На sofi2107, Snowflake97, Annath и 3 други им се допаѓа ова.