1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горан Брегович

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од OzzyAngel, 15 мај 2011.

 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Заслужува место тука!
  Човекот што ја создаде најдобрата рок н рол група на сите времиња-Бијело Дугме- на Балканските простори, човекот што прави чуда на гитара, истиот тој го собра Дугмето повторно пред неколку години, направија една турнеја на местата каде што ги правеа најголемите концерти на своето време, а потоа се повлече и си продолжи со својот Оркестар За Свадби и Погреби. Кога го прашаа зошто не е сега со Дугмето кога овие прават концерти, тој кажа “Нема потреба да се собираме повторно, ете ме фати носталигија, направивме неколку концерти во чест на убавите времиња, не гледам сега причина да не` има пак“

  А сега прави чуда со неговиот оркестар, по мое мислење- Нема друг како БРЕГА! :rock: А пак како изгледаааа.... :inlove:

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.465
  За музиката т.е за неговата кариера не сум баш најупатена најикрено така да не навлегувам.
  Го доживувам како исклучително силна , влијателна личност многу способна и што најмногу ми се допаѓа кај човеков е што ич не го заболе кој што збори :D во свој филм си е човекот и мува не го лази ;) а такви персони малку ги има :!:
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  Горан Бреговиќ, уметник и најдобар во она што го прави, ама до совршенство.
  Не можам да изнајдам доволно зборови со кои ќе го искажам моето незадоволство и тага и бес што не отидов на концерт :(
  Најубавите песни на Бјело Дугме се токму негови.
  Можеби е самобендисан и егоцентричен, на моменти груб, ексцентричен, но јас му простувам.
  Поради музиката, појавата, изведбата, уникатната енергија.

  Јас сум вљубена во човеков. Не ме интересираат коментари од типот како ја користи циганската, т.е. плех изведбата во неговите песни и како демек краде туѓо и само преработува.
  Оди и направи го подобро ако можеш.
  Оперирана сум од вакви коментари, кога го слушам Г.Б. како да сум буквално во друг универзум.
  Сонувам за денот кога ќе одам на Гуча и ќе го слушнам со 300 000 и кусур луѓе во живо.

  Ако ништо друго, сите треба да го имате ова по дома :!:
  Music for films
  [​IMG]

  Моите омилени...
  Ya Ya Ringe Raja
  La Nuit De Saint-Barthelemy
  7/8 & 11/8
  Underground Tango
  Lullaby
  La Nuit

  Целиот саундтрак за La reine Margot e празник за ушињата,
  Tales and songs from weddings and funerals е едно излижано и испревртено цд. Стотина пати минимум.

  Можам да зборувам до утре сабајле, ама оваа песна на Дугмето, музика, текст и аранжман на Г.Б. комотно можам да кажам дека е најубава.
  http://www.youtube.com/watch?v=kbwTVcZUjqk

  Омилената ми, со гласот на Васка Јанева
  http://www.youtube.com/watch?v=7726Wu9kDj0

  и кој не го бендисува ова - нешто му фали во главата
  http://www.youtube.com/watch?v=ykznZ0Pg ... re=related
  и Здравко Чолиќ пее побогу !!!

  ГОРАН БРЕГОВИЌ :bow: :bow: :bow:
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79