1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гордоста, доблест или мана?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 26 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Една народна изрека вели,дека не треба да му се смееме на човак кој својата гордост ја изгубил поради љубовта, туку на оној кој ја изгубил љубовта поради гордоста.Не е исто човек во пустина и пустина во човек.

  Што мислите вие за човечката гордост? (знам дека постои тема за ЕГО), но овдека зборуваме за гордоста.
  Колку таа гордост може некогаш да ни помогне, а колку всушност може да не убие?
   
 2. laryla

  laryla Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  229
  Гордоста, врелина или мана?

  Може да биде и врелина и мана.Треба да се има мерка во се,па така и со гордоста.Убаво е да си горд на себе,на близок и се тоа разбирам,да пофалиш да си самоуверен...Ама не разбирам кога некој претерува „Неможам ако го направам тоа ќе си ја изгубам гордоста што ја имам“ и слични такви фрази кои често според мене и ги користат нарциси.

  Како што реков,за мене,најубаво да имаш гордост,да бидеш горд на себе или на некој друг,но се со мерка.Да не се претерува.Многу луѓе забегуваат,а тоа го гледаме и по серииве,на кои на прво место им е гордоста,да пазат да не ја загубат.

  Се со мерка. ;)
   
 3. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Па вака јас сметам дека гордоста може и да ни помогне и да ни одмогне затоа што во едно нешто колку е добро толку е и лошо!Затоа и овааа треба да е со мера !!!!!!!!!!!!
   
 4. Bubble-trouble

  Bubble-trouble Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  17
  Гордост ?!?!?!? Освен онаа, ако може да се нарече така, скромна и не толку забележителна гордост се друго е само фарса и глупост...не велам дека треба да дозволам да ме газат, но не и да мислам дека сум кралица во светов и дека сите треба да ми се покоруваат...Пошто потекнувам од многу горда "семка" :D а јас не сум у тој филм....при одредени ситуации ми иде од кожа да си избегам :@ и мислам дека со таа испревртена гордост човек може многу да загуби во животот.
   
 5. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Кога некој ја става гордоста пред љубовта, греши. :!:
  Изреката е навистина точна. Зарем гордоста треба да ги раздвојува луѓето? Зарем една човекова особина е посилна од човековата свест и совест?
  Гордоста е маана и тоа доста голема. Повеќето ја оставаат својата љубов само за да не ја подгазат својата гордост, а згора на тоа очекуваат среќа во љубовта понатаму. Убаво е кажано дека Што си посеал, тоа ќе си жнееш, па и овде важи истата изрека.
   
 6. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  И тоа и тоа може да биде, зависи од нас самите, нели секој си ја крои судбината, а гордоста и те како играе голема учога во нашата судбина, односно нашите избори. Секој треба да е горд на себе си, на своите постигнувања, успеси, да се вреднува себе си, но не по секој цена, тука мислам на она да не си дозволуваме да губиме работи кои ни се навистина потребни. Пазејќи да не ја изгубиме гордоста многу често можеме сами да се изгубиме, или многу драги личности.
   
 7. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Мене лично ми е доблест. Значи горделива сум и тоа си го сакам кај мене. Сега може да прерасне во мана ако е претерано и секако тоа може да биде една пречка во животот. Но јас не можам едноставно против тоа, што знам :?:. Премногу сум горделива кога се работи за прва да простам некому или да погазам некој свој став. Но сепак знам и понекогаш да си признаам ако сум згрешила но тоа во поретки ситуации.
   
 8. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Гордоста е доблест дефинитивно.Треба да бидеме горди,но да знаеме во различни ситуации како да ја употребиме гордоста и колку да ја истакнеме.Понекогаш може многу работи да се изгубат поради гордост. :)
  Се со мера ~
   
 9. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  и двете,ама повеке доблест :)
   
 10. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  8.246
  Пол:
  Женски
  Гордоста е секогаш доблест.Исто како што горделивоста е секогаш мана.
   
 11. Bel-Golub

  Bel-Golub Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  48
  јас сум ептен што се кажува горделива и често патам ѕаради тоа ама и тоа е мојот препознатлив знак
   
 12. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Мора човек да има гордост така и јас за мене доблест доколку е во граница, а мана ако ја преминува границата тогаш особата веќе има проблем се е убаво што е во граница
   
 13. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  319
  гордоста е доблест ама во граница на нормалата,некад може да биде и фатална...
  оној ко је премногу горделив тоа више преминува во тврдоглавст
   
 14. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Убава работа е гордоста, ама ако е основана. Има луѓе што се ,,гордеат,, без потреба, од што се искомпексирани па тоа сакаат да го прикријат ,,демек,,со гордост.
  Иначе јас сум си бајаги горделива, и нормално си сметам дека тоа ми е доблест :lol: Хахаха. Освен што сум горделива и многу скромна сум изгледа,а...? :D :D :D
   
 15. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  Ни со неа ни без неа..
  Гордост за одредени работи..
   
  На Chocolate.me и Cakica им се допаѓа ова.
 16. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  во право си :)
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642
  Па во одредени ситуации е добро да си малку горделив, но сепак да имаш некоја одредена граница.
  Премногу гордост мене искрено ме нервира, зошто не го правиш ова --> гордоста не ми дава !!
  Грдо е за слушање. Кажи си фино лепо, страв ти е, не сакаш, не - гордоста не ми дава.
   
 18. KatWonderland

  KatWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Па повеќе би рекла дека гордоста е доблест а не мана.
   
 19. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  759
  Со гордоста можеш само да загубиш но не и да добиеш . Сепак треба да имаш гордост до некој определен степен.
   
 20. Artist14

  Artist14 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Доблест или мана ?? Па се зависи од кој аспект го гледаме тоа...