Гордост и Предрасуди (Џејн Остин)

Дискусија во 'Книги' започната од RainBow, 27 март 2011.

 1. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.849
  Пол:
  Женски
  Баш ми треба неделно нешто за читање и по вашите препораки овде се решив за оваа книга. Не можам да одам до библиотека па ја побарав на нет. Повелете бесплатен даунлоад дали има вируси не знам мојот компјутер секако е за форматирање па затоа ја симнав без да му ја мислам.

  http://www.sendspace.com/file/anjuw9
   
 2. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Дали би можеле да ми кажете, дал икнигава е добра за мене како 15год. девојка? Интересна Е?
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.849
  Пол:
  Женски
  хехе кога ја почнав видов дека ја имам читано (ич не памтам наслови на книги) ама нема врска ке ја прочитам пак
  Кате јас кога ја читав шрв пат бев толку 15-16 години и ми беше интересна. Темата која се разработува секако дека ке ти биде интересна е сега ако си научена на чик-лит како мене, овој стил на пишување (што е вистинска литература) може ке ти биде малку досаден ама после првите 10 страни ке се навикнеш
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.776
  ^ Кликнав на линкот, патем, и веднаш се одзва антивирусов. Има вирус.
   
 5. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Обично не ги обожавам среќните краеви,сакам така малку потрагичен или бар пореален крај,ама ( секогаш постои ова ама :^) ) книгава ми е еден од исклучоците.Ја обожавам со целата нејзина романтична несовршеност.

  Ја имам прочитано оригиналната верзија и преводот на српски,ги имам гледано и боливудската верзија на филмот и онаа со Кира Најтли и секако серијалот.Факт е дека книгата ништо не може да ја замени :)

  Омилени ликови ми се Лиз и Дарси.Натпревар кој повеќе ќе го крене носот :D

  Сметам дека оваа книга служи како веродостоен показател за тој период,за тргувањето со бракот и извлекувањето што поголема корист од истиот.

  Морам да забележам дека во последно време се сретнувам со се’ повеќе модерни верзии на госпоѓа Бенет :^) , наводно еманципирани жени кои гладно трагаат по богата прилика за своите ќерки.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 6. loveme-4ever

  loveme-4ever Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Мојата омилена книга <3Ви препорачувам да ја прочитате на англиски бидејќи така може да ја доживеете книгава подобро
   
 7. Brightlight

  Brightlight Нов член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски

  ДУШО ДАЛИ ЌЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕШ НЕКОИ МАТЕРИЈАЛИ ОД СЕМИНАРСКАТАНА ОВАА ТЕМА? ЈАС СПРЕМАМ ПРЕЗЕНТАЦИЈА ПА БИ САКАЛА ДА ВИДАМ КАКО ОД ТВОЈА ГЛЕДНА ТОЧКИ СИ ЈА НАПРАВИЛА СЕМИНАРСКАТА.
   
 8. Crna Dama

  Crna Dama Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  1.612
  Допаѓања:
  19.949
  Пол:
  Женски
  Се извинувам што ке пишам тука. Филмот гордост и предрасуда го имам гледано многу убав филм е, сакам да прашам каде можам да ја најдам книгата? Ако знае некој ве молам нека ми каже
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.120
  Допаѓања:
  53.776
  Пол:
  Женски
  http://kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=36079
   
 10. Daniela2207

  Daniela2207 Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2017
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Дали е добар поклон за дечко ми? сакам да му ја подарам, имавме кризен период во последниве два ипол месеци.
  Благодарам
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.120
  Допаѓања:
  53.776
  Пол:
  Женски
  :D
  Не.
  Одбери некој трилер или "помашка" класика.
   
  На Daniela2207 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kohlensäure

  Kohlensäure Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  3.549
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми кажете која верзија е најдобра на македонски јазик?
  Читав дека таа од Ѓурѓа е многу лоша, а сакав да си ја купам. Дали таа на арс либрис е подобра ?
   
 13. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.116
  Пол:
  Женски
  Секако дека е. Ич не се мисли...
   
 14. Kohlensäure

  Kohlensäure Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  3.549
  Пол:
  Женски
  A ima i od drugi izdvacki kuki ili ? I kazete mi kade mozam da si ja kupam :D ?
   
 15. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.116
  Пол:
  Женски
  За жал и онаа од Либрис е распродадена на купикнига...
   
 16. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.643
  Допаѓања:
  4.865
  Пол:
  Женски
  Една од најубавите книги на сите времиња :inlove: