1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горка земја (Сител)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од spacegirl92, 16 декември 2020.

  1. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.589
    Пол:
    Женски
    gorkazemjanaskoronasitel3.jpg
    Горка Земја 2018


    Зулејха е млада и убава девојка која живее во Истанбул заедно со нејзината злобна маќеа, полубратот и снаата. Во бурните 70-ти години, таа заработува како кројачка и сонува да се омажи за својот сакан Јилмаз, вреден човек кој работи како автомеханичар. Зулејха и Јилмаз сакаат што поскоро да се венчаат и да го започнат својот нов заеднички живот. Сепак, се случува нешто неочекувано и тие стануваат невини жртви на судбината.

    Вели, полубратот на Зулејха, ја продава својата сестра на шефот на мафијата за да му го врати коцкарскиот долг. Не знаејќи за овој факт, Зулејха паѓа во стапица поради суровоста на сопственото семејство. Од друга страна, со цел да ја спаси жената што ја сака, Јилмаз е приморан да го убие мафијашот. По оваа трагедија, не преостанува ништо друго за Јилмаз освен да избега од Истанбул за да може да преживее надвор од темните зандани, а во тој план му се придружува и Зулејха. Јилмаз и Зулејха се откажуваат од своите надежи и соништа, па тргнуваат на едно далечно и исцрпувачко патување бегајќи од Истанбул и полицијата која ги демне. Судбината ги носи Јилмаз и Зулејха во Адана во југоисточниот дел од земјата. Таму се обидуваат да најдат работа и да заработат пари додека се вешто ќе го кријат својот идентитет. Од чиста случајност, Јилмаз наидува на еден од неговите пријатели од воената служба, кој им нуди работа на плодните земји на чифликот на семејството Јаман во областа Чукурова. Така, љубовниците бегалци започнуваат да работат на имотот на Јаман и се претставуваат како брат и сестра за да не бидат одделени едни од други.

    Чифликот е позната фарма во Адана која поседува огромни и плодни земјишта. Земјопоседникот Демир е млад и убав човек кој студирал во Берлин, Германија. Тој е модерен и страствен човек кој има за цел да воведе механизација во земјоделството и на тој начин да ја реализира желбата на неговиот татко да стане најмоќниот човек во Адана. Сепак, неговиот живот драматично се менува откако ја запознава Зулејха. Иако по разводот се одрекол од љубов и брак, сега Демир е маѓепсан од убавината на новата девојка. Без да знае дека е вљубена во друг маж, Демир почнува да гаи чувства кон неа. Одеднаш се менуваат животите и на богатата фамилија, но и на Зулејха и Јилмаз. Од една страна, тука е госпоѓата Хункар, мајката на Демир, која ќе стори сè за да ја заштити доминацијата на нејзиниот син над плодните земји што нејзиното семејство ги поседувало со векови. Од друга страна, тука е Јилмаз кој може дури и да убие некого заради неговата љубов. На тлото на горката земја, се раѓа нова, уште полегендарна љубов од онаа која ја запознавме, но дали и овојпат моќниците ќе сторат сè за да го постигнат она што го сакаат или среќата ќе им се насмевне на оние кои веруваат во силата на љубовта?



    Како ви се допаѓа серијата? Ја гледал ли некој до сега? Јас ја загледав и ми изгледа интересна.
     
    На mssuniquee и poi им се допаѓа ова.
  2. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    Вака засега интересна гледа, како ќе е понатака ќе видиме :) Баш ме интересира ако некој знае во спојлер накратко да ни каже што ќе биде :)
     
    На poi и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  3. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Ќе дознаат што се случило во Истанбул.Демир се вљубува во Зулејха.Мајкава ја уценува да се омажи со Демир.Демир е стерилен,а Зулејха веќе трудна,и ќе направат дека е негово детето.Дечково Јилдиз ли беше,и тој ќе биде женет.Толку отприлика знам.Се ти измешав можеби ама не памтам имиња :)
     
    На Arianna и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  4. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Од што се разболија луѓето што работат на имотот, знаете ли? Инаку, ми се гледа предобра, баш ми е интересен тој период. Воедно, многу квалитетна, се гледа многу е вложено во неа. Ми асоцираше прво на Бурни времиња, иако е сосем друга тематика, гледам ја споредувале со Имотот на дамата, ама и од таа ми е поразлична.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Дали ја има некаде со српски превод напред епизодите? Многу сум нестрплива да ги гледам, но не успеав да ги најдам. Серијава е одлична!
     
    На sweetdevojka и BlackNight им се допаѓа ова.
  6. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.589
    Пол:
    Женски
    Што ќе се случува со Илмас?
     
  7. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.589
    Пол:
    Женски
    Колку е одвратен овој Демир, кутра Зулејха. Што ќе се случува понатаму, некој спојлер?
     
    На twilight123, tace73 и tinka-mace им се допаѓа ова.
  8. day

    day Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира:?:
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Што ќе се случува понатаму? Во спојлер ако може :)
     
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски

    Ќе умре на крајот.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sweetdevojka

    sweetdevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Jas ja gledav do nekade so Angliski prevod,so Srpski nikako nemozev da ja najdam:)
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Може линк?
     
  13. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.589
    Пол:
    Женски

    Може ли накратко у спојлер да раскажеш што ќе се случува
     
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.125
    Допаѓања:
    18.375
    Пол:
    Женски
    Sapunko.com има кратки ревензии на сите епизоди.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweetdevojka

    sweetdevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Jilmaz ke se ozeni so nekoja doktorka,taa ke bide bremena a i Zulejha isto taka i zaedno ke se porodat.Jilmaz i zena mu ke ziveaat do kukjata na Demir.Jilmaz ke umre,a prethodno Zulejha ke mu kaze deka Adnan e negov sin.Vo bolnicata Demir ke mu se izvinuva za se sto mu napravil .Otkako ke umre Jilmaz ke se pojavi nekoja nova zena sto najverojatno se vljubuva vo Demir...
    Do tuka sum stignata,i kolku sto sum svatila:)
     
    На TutiFuti, Ygritte, poi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. ema-emicka

    ema-emicka Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    А Зулејха ќе се вљуби во Демир?
     
  17. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Стварно ли Јилмаз наредил да се земе бебето?
    Филмот ми привлече ногу големо внимание, но не можам да го најдам на јутуб со превод.
     
  18. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Не, туку овчарот и жена му го зеле. Им умрело бебето пред скоро и жената тагувала. Јилмаз го најде бебето и го врати кај мајка му.
     
  19. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.589
    Пол:
    Женски
    Кога и како ќе дознае Зулејха дека Јилмаз е жив?
     
  20. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Во наредната епизода, ќе дојде на приемот.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.