1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горка земја (Сител)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од spacegirl92, 16 декември 2020.

 1. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.910
  Пол:
  Женски
  gorkazemjanaskoronasitel3.jpg
  Горка Земја 2018


  Зулејха е млада и убава девојка која живее во Истанбул заедно со нејзината злобна маќеа, полубратот и снаата. Во бурните 70-ти години, таа заработува како кројачка и сонува да се омажи за својот сакан Јилмаз, вреден човек кој работи како автомеханичар. Зулејха и Јилмаз сакаат што поскоро да се венчаат и да го започнат својот нов заеднички живот. Сепак, се случува нешто неочекувано и тие стануваат невини жртви на судбината.

  Вели, полубратот на Зулејха, ја продава својата сестра на шефот на мафијата за да му го врати коцкарскиот долг. Не знаејќи за овој факт, Зулејха паѓа во стапица поради суровоста на сопственото семејство. Од друга страна, со цел да ја спаси жената што ја сака, Јилмаз е приморан да го убие мафијашот. По оваа трагедија, не преостанува ништо друго за Јилмаз освен да избега од Истанбул за да може да преживее надвор од темните зандани, а во тој план му се придружува и Зулејха. Јилмаз и Зулејха се откажуваат од своите надежи и соништа, па тргнуваат на едно далечно и исцрпувачко патување бегајќи од Истанбул и полицијата која ги демне. Судбината ги носи Јилмаз и Зулејха во Адана во југоисточниот дел од земјата. Таму се обидуваат да најдат работа и да заработат пари додека се вешто ќе го кријат својот идентитет. Од чиста случајност, Јилмаз наидува на еден од неговите пријатели од воената служба, кој им нуди работа на плодните земји на чифликот на семејството Јаман во областа Чукурова. Така, љубовниците бегалци започнуваат да работат на имотот на Јаман и се претставуваат како брат и сестра за да не бидат одделени едни од други.

  Чифликот е позната фарма во Адана која поседува огромни и плодни земјишта. Земјопоседникот Демир е млад и убав човек кој студирал во Берлин, Германија. Тој е модерен и страствен човек кој има за цел да воведе механизација во земјоделството и на тој начин да ја реализира желбата на неговиот татко да стане најмоќниот човек во Адана. Сепак, неговиот живот драматично се менува откако ја запознава Зулејха. Иако по разводот се одрекол од љубов и брак, сега Демир е маѓепсан од убавината на новата девојка. Без да знае дека е вљубена во друг маж, Демир почнува да гаи чувства кон неа. Одеднаш се менуваат животите и на богатата фамилија, но и на Зулејха и Јилмаз. Од една страна, тука е госпоѓата Хункар, мајката на Демир, која ќе стори сè за да ја заштити доминацијата на нејзиниот син над плодните земји што нејзиното семејство ги поседувало со векови. Од друга страна, тука е Јилмаз кој може дури и да убие некого заради неговата љубов. На тлото на горката земја, се раѓа нова, уште полегендарна љубов од онаа која ја запознавме, но дали и овојпат моќниците ќе сторат сè за да го постигнат она што го сакаат или среќата ќе им се насмевне на оние кои веруваат во силата на љубовта?  Како ви се допаѓа серијата? Ја гледал ли некој до сега? Јас ја загледав и ми изгледа интересна.
   
  На mssuniquee и poi им се допаѓа ова.
 2. Arianna

  Arianna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  130
  Вака засега интересна гледа, како ќе е понатака ќе видиме :) Баш ме интересира ако некој знае во спојлер накратко да ни каже што ќе биде :)
   
  На poi и spacegirl92 им се допаѓа ова.
 3. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.908
  Допаѓања:
  9.151
  Пол:
  Женски
  Ќе дознаат што се случило во Истанбул.Демир се вљубува во Зулејха.Мајкава ја уценува да се омажи со Демир.Демир е стерилен,а Зулејха веќе трудна,и ќе направат дека е негово детето.Дечково Јилдиз ли беше,и тој ќе биде женет.Толку отприлика знам.Се ти измешав можеби ама не памтам имиња :)
   
  На Arianna и spacegirl92 им се допаѓа ова.
 4. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  4.315
  Пол:
  Женски
  Од што се разболија луѓето што работат на имотот, знаете ли? Инаку, ми се гледа предобра, баш ми е интересен тој период. Воедно, многу квалитетна, се гледа многу е вложено во неа. Ми асоцираше прво на Бурни времиња, иако е сосем друга тематика, гледам ја споредувале со Имотот на дамата, ама и од таа ми е поразлична.
   
  На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Дали ја има некаде со српски превод напред епизодите? Многу сум нестрплива да ги гледам, но не успеав да ги најдам. Серијава е одлична!
   
  На sweetdevojka и BlackNight им се допаѓа ова.
 6. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.910
  Пол:
  Женски
  Што ќе се случува со Илмас?
   
 7. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.910
  Пол:
  Женски
  Колку е одвратен овој Демир, кутра Зулејха. Што ќе се случува понатаму, некој спојлер?
   
  На twilight123, tace73 и tinka-mace им се допаѓа ова.
 8. day

  day Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира:?:
   
  На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  2.804
  Пол:
  Женски
  Што ќе се случува понатаму? Во спојлер ако може :)
   
 10. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.011
  Допаѓања:
  42.271
  Пол:
  Женски

  Ќе умре на крајот.
   
  На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sweetdevojka

  sweetdevojka Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2020
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Jas ja gledav do nekade so Angliski prevod,so Srpski nikako nemozev da ja najdam:)
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Може линк?
   
 13. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.910
  Пол:
  Женски

  Може ли накратко у спојлер да раскажеш што ќе се случува
   
 14. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.545
  Допаѓања:
  10.900
  Пол:
  Женски
  Sapunko.com има кратки ревензии на сите епизоди.
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sweetdevojka

  sweetdevojka Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2020
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Jilmaz ke se ozeni so nekoja doktorka,taa ke bide bremena a i Zulejha isto taka i zaedno ke se porodat.Jilmaz i zena mu ke ziveaat do kukjata na Demir.Jilmaz ke umre,a prethodno Zulejha ke mu kaze deka Adnan e negov sin.Vo bolnicata Demir ke mu se izvinuva za se sto mu napravil .Otkako ke umre Jilmaz ke se pojavi nekoja nova zena sto najverojatno se vljubuva vo Demir...
  Do tuka sum stignata,i kolku sto sum svatila:)
   
  На TutiFuti, Ygritte, poi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. ema-emicka

  ema-emicka Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2020
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  А Зулејха ќе се вљуби во Демир?
   
 17. Tinkerbell11

  Tinkerbell11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  1.098
  Пол:
  Женски
  Стварно ли Јилмаз наредил да се земе бебето?
  Филмот ми привлече ногу големо внимание, но не можам да го најдам на јутуб со превод.
   
 18. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Не, туку овчарот и жена му го зеле. Им умрело бебето пред скоро и жената тагувала. Јилмаз го најде бебето и го врати кај мајка му.
   
 19. spacegirl92

  spacegirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.910
  Пол:
  Женски
  Кога и како ќе дознае Зулејха дека Јилмаз е жив?
   
 20. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  8.847
  Пол:
  Женски
  Во наредната епизода, ќе дојде на приемот.
   
  На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.