1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Горјан Петрески

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од I.love.your.lips, 28 март 2012.

 1. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Еден од најдобрите писатели во Македонија.
  Па кои книги посебно ви оставиле впечаток? :)
   
 2. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.536
  Ај мала биографија прво
  Горјан Петревски е роден на 14 јули 1951 година во село Мренога, Демир Хисар. Основно училиште завршил во родното место, а средно образование стекнал во прилепската гимназија. Студирал на Филолошкиот факултет во Скопје во групата на јужнословенска книжевност. Работел десетина години како новинар на Македонската Телевизија на програмата за деца, а од 1986 година преоѓа на работа во НИП "Нова Македонија", каде што работи во забавникот за млади "Наш свет", бил и одговорен уредник на списанието "Развигор", како и одговорен уредник на издавачката дејност во издавачката куќа "Детска радост". Горјан Петревски е писател со ретка дарба чии книги (романи и раскази) привлекуваат големо внимание на читателите и побудуваат голем интерес. Најчесто тое е поради неговата непосредност, лирските нијанси во делата како и поради чувствата што се раѓаат кај младите, првите љубови.*

  Мислам дека единствени книги што ги имам прочитано од него се Марта и "Снеговите на Климентина Евин", во основно, како лектири. Леле колку бев заљубенаааа во Снеговите на Климентина Евин. Најдобро нешто ми беше, ја обожавав, ја прелистував, пречитував. Знам дека после години, кога излезе негова книга, мислам дека беше Сама, сакав да си ја купам, но нешто ми велеше дека немаше да биде ист ефектот, сепак книгата некако ми беше за одредена возраст, а јас веќе навлегов во средношколските потешки лектири и литератури. Совршен автор е за литературата во основно.
  *од википедија де :lol:
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.098
  Пол:
  Женски
  Многу го сакав/м човеков. Пишува одлични книги за 13-14 годишна возраст. Интересни, лесно сфатливи, со убаво дејство. Немам многу негови книги прочитано, само Марта, Сама и Споменка, ама го почитувам. Во осмо дури и се сликав со него.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.035
  Го сакав некаде во трето, потоа ми станаа досадни некако приказните и не ме воодушевуваа нешто посебно. Но, сепак браво за човекот што се потрудил да напише книги за помлади што е реткост во Македонија. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  586
  Никогаш не го сакав овој писател. можеби затоа што беше премногу исфорсиран. Не ми се допадна ниту една негова книга, некако премногу детски се книгите и приказните се многу едноставни.
  Not my type :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarkRose

  DarkRose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  21
  Многу си ги сакав Марта и Сама. Има многу убави книги - Снеговите на Климентина Евин, Исти очи, Споменка, Далечна љубов .. Но, последната книга Пламени Залези (барем последната што јас ја имам прочитано од него) не ми остави посебен впечаток. Воопшто не може да се мери со претходните. Можеби едноставно сум ги надраснала неговите книги, но тоа е.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  4.847
  Пол:
  Женски
  Го обожавам човеков :rock: Многу ми се допаѓа неговиот стил на пишување,ми се допаѓаат скоро сите негови книги.Незнам можеби затоа што сум во таков период,но сепак рака на срце има одлични текстови.
  Ги имам прочитано:Марта,3 делови на Споменка,Снеговите на Климентина Евин,Исти Очи - и сум презадоволна од она што го имав прочитано :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Јас му ѓи имам сите книги прочитано од Горијан Петрески.И книгите ме оставија без зборови.Досега такви книги не сум прочитала.Навистина се преубави а и имаат многу интересна содржина.Првата книга што ја прочитав од него ми беше Исти Очи.Но по неа почнав да ги читам и другите.Така да неговите книги ми се најубави и најинтересни и да ги прочитам уште сто пати нема да ми здосадат.Навистина ми е задоволство што сум порчитала толку убави книги од наш македонски писател-од Горијан Петерески.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓаат тие постарите ,, Сама“ , „ Исти очи“ „Споменка“ , но не ми се допаѓаат новите , како „Мајчиниот споменар“ и сл. А веќе и стар е :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.551
  Пол:
  Женски
  Ех скоро сите книги му ги имам прочитано на човеков. Бев зачленета во библиотека и знам секој втор ден идев и само од него барав книги :D Омилена ми беше Марта знам ја прочитав првпат кога бев 6 одд. иако таа за 7 одд ми беше за лектира. И би ги читала пак неговите книги. И ми беше мило кога се запознав лично со човеков :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Iva.T

  Iva.T Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  64
  ПРОСТО ГО ОБОЖАВАМ!! :inlove:
  сите книги ги имам дома, сите сум ги прочитала и дури во седмо или осмо одд не памтам, ми ја подари Сонот за Споменка, со посвета и бев најсреќното дете на планетата :lol: :rofl:
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SimplyElegant

  SimplyElegant Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  745
  Допаѓања:
  772
  Пол:
  Женски
  Многу ми се допаѓаа неговите книги, посебно "Споменка", "Марта", "Исти очи", "Сама" .... Ги читав негде 6,7 одделение. Во тоа време ми беа омилени. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.193
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Имав прилика во живо да се сретнам со писателов, пред една недела.
  Ми се допаѓаат неговите романи, немам многу прочитано, ама тоа што го имам ми се допадна. Убаво се изразува, го има оној стил и хумористичен е. :D
  Последна прочитана книга ми е „Ехото на старата тага“ и не беше лоша, а подарена ми е лично од него :angel: .
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Melody13

  Melody13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  215
  Ги сакам неговите книги. Имам прочитано неклоку негови книги.. Марта, Исти очи, Споменка, Вечниот ветер(таа ми е со посвета. :P ). Прекрасни се, емотивни.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.641
  Омилен автор од детството ми е. Ми беше чест да се запознаам со него. Буквално израснав со неговите дела. Омилено дело ми е `Снеговите на Клементина Евин` , ништо помалку омилени не ми се и `Исти очи`, `Марта` ,`Сама`,`Споменка`.
  Многу непосреден човек и автор,со големо разбирање за детските емоции.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Го обпжавам човеков :* Марта и Споменка
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Ги имам прочитано сите книги од него што ги спомнавте. За во основно се супер :) Многу го сакав како писател и ми остави добар впечаток.
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Како помала многу го сакав. Се сеќавам во основно, добив на подарок неколку книги од него, и беше саем на книга, па се погоди Горјан Петрески да биде таму и ми напиша посвета на сите.
  Не знаете колку бев среќна. :D
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Ја имам прочитано само "Сонот со Споменка" и интересна книга е,но ја прочитав негде пред две години,и некои делови ми се заборавени.Наскоро пак ќе ја прочитам ,може ќе купам уште некоја книга од Горјан Петревски. :)
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 20. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  имам прочитано повеке книги од него ама најубава ми беше сама
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.