1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гости

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 5 август 2010.

  1. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Страшно ме нервира кога некој ќе ми дојде ненајавен, усвари секогаш сакам да ми се најавуваат. Сум ги елиминирала оние гости од типот „соседи“ немаат што да прават и туп ајде. Мразам гости од типот не работат, не студираат, не учат единствено џаболебарат и гледаат каде да се тупнат. Може е крајно дволично од моја страна ама кога ќе ми дојдат ваквите ќе си се скријам во соба и им викам на моите да кажат дека не сум дома. Сум кажала милион пати дека сакам да се договараме за гости ама кога некој нема култура мораш и вака. Иначе јас кога одам некаде секогаш се најавувам. Не поради друго, поради туѓото време и поради моето. Секој мора да си го организира времето.
     
  2. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Јас па сум многу гостопримлива, али се знае не мислам притоа на пола град туку на оние што убаво си живеам, тие луѓе се можда 7-8 души, исто и на брат ми друштвото секој втор ден се тука... ама сме толку блиски што дури и како фамилија ги сметам, живееме со години. И да напоменам повеќе сакам да ми дојдат гости отколку да одам, цело време само канам зошто и досадно ми е сама дома, принесувам што имам некогаш и само со кафенце си минат.Со подалечни пријатели се испаѓа на кафе, н е сакам многу по куќи да одам а и на денешно време не се вика секој дома. Посети од комшии имаме ретко фала богу осет имаат дека некој на работа оди. И такво ни е маалово не се многу по шетањето.
     
  3. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    Сакам гости, но не да седат многу xD Мајтап, госпотримлива сум, сакам да се дружам, но често знам да одам во WC По 1 час па да мора да ме викаат xD а јас во WC си врвам супер време гледајќи се во огледало и слушајќи музика xD
     
  4. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Кај моите дома не се знае време за гости, одат идат, мислиш на автобуска станица си. Мене ме нервираше тоа. Или кај мојата свекрва, идат така гости ненајавени и ако останат подолго пвие нема ни да ручаат и може цел ден гладни да седат. |( Сега живееме сами со овој мојов и има ред. Се знае кога може да дојдат гости, и кога. Никој не доаѓа не најавен. Ама и јас никаде не одам ако не се најавам претходно. Можеби некој си има планови ама од куртоазија нема да ти каже ништо. :!: Сакам да кажам ред да има малку де... :)
     
    На emma-chan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    можам книга да напишам комотно за гостиве.Желна сум за раат да имам малку.Секој ден од утро до мрак само да се доаѓало некој. :D Имам една досадна комшика (јас да напоменам дека сум тазе дојдена во маалото)абе многу е љубопитна.Разбирам донекаде и јас сум,ама ова е претерано.Ќе си дојде ааа да и постара е од мене може мајка да ми биде,ќе си седне,дури некад ми ѕирка во кујна што сум правела ручек :devil: Не и текнува да стане.Како мене да ме занима што месо купила за Велигден,па како ќе и дошла ќерка и на гости,па јагнешка чорба абе лудилооооо :envy: Пола од тоа што збори не ја слушам.Таман ќе се реши да си оди ете ти ја другата и така си се мењаат :D Нон стоп имам ненајавени гости од типот на снаи,стрини,вујни.тетки... Претеризам :devil:
     
  6. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ја фала Богу си нејам таков проб. :D Се глеаме само на родендени и на гробишта ко шо се вика. :^) Али сакам да доаѓаат и да идеме, али шо е тука е. Неможе ти да му идеш на некој, а тој некој ни еднаш да не ти дојде. :!: Али ко шо реков сакам да доаѓаат, пошо повеќето имаат смисла за хумор, праат муабети и ја ги слушам.. :lol:
     
  7. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    гостопримлива сум, се разбира, мора да направам кафе, чај, па и муабет ^_^
    гостинот е бериќет, само се нервирам некогаш кога морам да учам или да работам, па се мислам-ајде бе, до кога ке останете, мрш веќе -.-
     
  8. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Досега не сум вратила гости, односно мои другарки.
    Ако се најават ке им кажам кое време сум слободна да дојдат, ама ненајавени да дојдат :o ке им покажам колку само не сум угостлива личност!
     
  9. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Среќа јас немам таков проблем. Сакам да одам на гости и да доаѓаат гости ама само мои другарки и многу блиски роднини. Едне другарка ми се убута дома од 13:00, седеше до 4:30 :^)
    И што е најинтересно си го уклучи компјутерот на мајка ми и не го пушти од раце :o
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Многу ме нервира кога имам некој дома. Едноставно не се осеќам слободно.
    Сум облекла пижами, па треба да се преслечам демек срамота е, само за да си земам нешто од кујна. |(
    Ако ништо друго, барем најавените ми се полесно сварливи. Сум средила низ дома затоа што мразам кога е расфрлано, а секогаш сум јас таа која раскрева бидејќи не поднесувам неред.

    Во текот на учебната година кога ѕвони некој на врата и окезен ти вели Е ние дојдовме ^_^, се пикам во соба и се преправам дека учам. :wasntme:
     
  11. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    А јестел дошли (а вољела бих да нисте), и зар веч идате (хвала богу), останите још мало ( недо Бог)....
    Ете така, посебно за ненајавените!
     
    На t.i.n.k.b.e.l.l и La.Reina.Del.Sur им се допаѓа ова.
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    ехх што сакам да идам по гостии.. ама коа ќе ми дојдат :rofl: :rofl:
     
  13. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    мразам ненајавени гости...па јас кај сестра ми бе се најавувам,зошто тогаш на некој кој ми е 10-то колено или далечни пријатели им е тешко? Најмногу од се ме нервираше на мајками братучетка ке си стане и одма кај нас...кафе муабет и кога ке и се прејаде преку моб ке си пораче јадене и тоа само за неа и ајде пак кафе....ке дојде некој што се најавил од неа неможеш два реда муабет да си направиш само соле памет,ако дојде некоја моја другарка она ке се најде паметна да збори како тоа било трошок како она да не е...и се така ја трпевме додека сестри ми не се вери,секој ден гости дома а и она оп троп...кај нас сватиновците дојдоа да се договарат за свадба она главна на маса додека на татко ми не му пукна филм и и кажа да стане да си оди дека веке претерува....си отиде ама после трпај муабети како ние сме били злобни како сме бркале гости од дома бла бла

    Сеа ми е мирна глава од такви роднини ама од едни пријатели не-ке дојдат двајцата по една кутија цигаре ке испушат сами си кажуват на кој канал да биде пустено тв и само повторуват: шо убаво кај вас се пуши меркалиско кафе пиеме....АЛО КАЈ НАС ОД КУЛТУРА ДОЗВОЛУВАМЕ ДА СЕ ПУШИ А НЕ ОТИ САКАМЕ ЗАВЕСИ ДА ПЕРАМЕ ОД ТАКВИТЕ КАКО ВАС СЕКОЈА НЕДЕЛА! Секој втор ден они кај нас моите не се отишле кај нив од матурската на син им пред три години (нормално нема да одат кога никој не ги поканува а кога еднаш им звонија рекоа демек ке им иделе гости што не ги познавале моите) и сега и мама почна да не ги титри толку кафе сок и чао пријатно,дури почна да глуми дека и се спие само заа да си одат порано...
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    е што најмногу мразам ненајавени гости мразам... ужас!
    Х: Извинете, ние вака ненајавени ама да ве видиме на 5 минути...не сме се виделе долго време (и ти седаат со саати за забораваат да си одат, не е битно дали тебе ти се спијат, имаш за учење, си договорил нешто, си на тренинг и сл)
    Х: леле колку дошол сатот. ајде одам/одиме да не ви одземаме повеќе време...
    У: не, не, не е проблем поседете (скраја и далеку мрш да те нема). догледање (ишала никогаш појќе да не дојте)


    Х - гостите
    У - домашните
     
  15. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    сакам кога гостите ми се најавени така си планирам ако имам некои обврски си ги завршувам порано и нормално средувам по дома а и така си личи да се знае ред и многу сакам кога се точни ме нервира каснењето бидејки јас многу ретко каснам обично сум навреме се случува и ненајавени некои да дојдат не ми пречи тоа ама некогаш сме тргнале некаде или имаме работа е тогаш веке да ама не сме имале досега некои луѓе без осет да не знаат колку саати седат кај нас.
    сега баш пред малку мајка ми се жалеше од една комшивка не дека жената и пречи секојдневно пијат кафе ама дојде прегеска баш кога пишуваше нешто во врска со нејната работа и веднаш и се поремети се и другпат вели подобро да не планирам ништо.
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас сакам кога имам гости, но секако прво мора да се најават за да можам да испланирам. Инаку не ми пречи да седам со гости, забавно ми е, често и јас ги викам-кога станува збор за другарките се разбира.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Сакам кога ми доаѓаат гости, или пак кај дечко ми пријатели наши заеднички.Едноставно секогаш ечи куќа од смеа, позитивна енергија итд...
    Инаку ненајавени гости воопшто не можам да ги сварам, можеби сум во пижами,можеби сум болнаможеби чекам други гости или пак треба да одам негде, а можеби и немам скршен денар моментално за да купам да те послужам со нешто...и да си во близина и да сакаш да дојдеш зазвони на моб. прашај и каи повторно ќе биде изненадување - но сепак најавено и пријатно.
     
  18. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Кога идам некаде обавезно се најувавам прашувам дали се слободни кога им одговара дали се во можност и слично, истото и го очекувам и од тие што доагаат , горе долу си ги имам научено лугето на ред пред да додјат да ми се најват.А ненајавени од кожа ме вадат, мн мразам нарушување на приватноста, луге без осет.Истото беше и дома кај моите, се знаеше ред кога идат гости си се највуваат и норамлно си ги пречекуваме со сите марифети си седиме мезиме ручаме...
    Него јас имам сериозен проблем со свекрвами и што е најтрагично за вакво нешто глупаво е да и речеш нешто па сама треба да е свесна јас не сум мајка сега да ја учам на 50 години дека треба да се највави негде пред да иде па макар и кај нејзиниот син. |( Работава нема да е толку напорна долку тоа не се случува секој ден, ако не секој секој 2 ден она е тука.Дојде 2 саат она е на врата, не ни пробува да ѕвони мислиш дома си влегува..Па може сум гола..Работата и е блиску до кај нас па женава доага скоро секој ден стигнува порано и така си се бапнува,ниту да се јави ни слично дали јас имам време за неа дали имам обврски или чекам други гости или едноставно сакам мир не е битно.Сега сум на породлино , па уште полошо, си мисли дека го имам цело време на светото за неа .. |(
    Колку пати ке ме начека и како излегувам или порано се спремам за на работа или за негде да излезам не бре она мора да си го иседи времето пред да и почне работното време.
    Супер би било да дојди еднаш два пати неделно на ручек кафе или што и да е али најавено.Не знам стварно како да најдам начин да и го кажам ова да не се налуи и да не направи драма, а сигурна сум дека ке направи трагедија па си трпам и си кутам и се трудам да бидам љубезна само не знам кога ке ми пукне филмот.МАжот ми е свесен дека ми смета, он најчесто е на работа кога таа доага, али и него му е непријатно да и рече да не доага, мајка му е живот му дала.
    Уфф...МАка луге стварно голема :envy:
     
  19. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: Unfaithful18 истото ми се случуваше и мене со мојата најдобра другарка, но конечно и дејде интернет :lol: Искрено не ми сметаше што седи на компјутер но воопшто не слушаше што зобрувам, а уште помалку одговараше :lol: Инаку ненајавени гости скоро и да немаме, најчесто се најавуваат пред да дојдат :) А на тие што ке се тупнат 3 саати и тоа не најавени и јас знам да им вратам во иста мера :lol:
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Не можам да разберам луѓе кои знаат дека се настинати, грипосани и слично а сепак одат на гости. :@
    А за случки, па се случувало да ми се најават најуредно гости по телефон јас да им кажам „извинете ама навистина сме со температури„ а тие да одговрале со „Нема проблем, еве ви носиме здравје малце да оздравите, инаку кој влез бевте?„ :@

    Во последно време љубезно (Се извинуваме навистина, не би сакале да бидеме нељубезни...) ама сепак најдиректно им кажувам дека мора да си одат или да не доаѓаат доколку има некоја реална причина, на пример изморени сме и не ни е до гости. АКо се вистински пријатели и разумни луѓе ќе ве разберат.
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.