1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гости

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 5 август 2010.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Гости сакам, по можност најавени. Сега, ако дојде некој ненајавен нема од врата да му речам оди си...
    Порано, дури беа баба ми и дедо ми живи дома вриеше. Едни дошле други си отишле...
    Ама, нив не морав да ги трпам. Тие си седеа в кујна, баба ми готвеше, а јас си бев во дневна и не ми пречеа. Баба ми и дедо ми такви си беа, кого ќе го сретнеа ела на едно кафе.
    И плус таквите доаѓаа до ручек, после се знаеше-дедо легнува, преспива и заминуваат на загон, па нема од тоа досадните баби и дедовци. Може само некоја пријателка на мама или другар од тато да дојде, ама тие не ми пречеа, ниту пак јас ним...
    Сега откако баба и дедо починаа, се скратија и гостите. Може некој другар на тато да дојде некогаш и толку. Ама тоа е пол сат-сат седење, едно кафе, сокче, кисела вода или ракија по желба на гостинот и тоа е тоа.
    Е сега си имаме еден гостин кој поретко доаѓа, ама кога ќе дојде си заседнува.
    Човеков е од Скопје, ама често доаѓа Охрид, па кога е Охрид, ајде и Струга да поддојде, знаете...
    И тој се најавува кај татко ми и си кажува во толку и толку сатот ќе дојдам. Добро, се во ред, не е ни некој досаден или не знам каков. Убав човек, културен и муабет знае да направи и се.
    Ама, џабе кога седи со саати. Летото колку пати ќе сакавме со тато да одиме на Дрим или на плажа за кучето да го капиме (сама не можам таму да го капам), ама попладне кога нема многу народ, тој ќе се клапни и ни капење ни бакрачи. И сега, таман ќе решиме дента нешто дома да правиме или негде да одиме, тој доаѓа и нема мрдање.
    Исто и кај баба ми кога одам Охрид. Има во комшии една жена малку е нешто како пореметена психички и на моменти добра е, на моменти не е. Е тек таа кога ќе дојде готов си. Доаѓа практично секој ден и седи ли седи. Муабетот истиот пак истиот. Досадна ни е на сите и на баба ми.
    Најкриво ми е што таму одам за викенд, два дена неделно и сакам да се видам саглам со мама и баба, муабет да си направам или негде да излезиме, од неа ништо не можеш.
    Имаме среќа што ако речам дека сум сама не влегува, па често кога ќе ја видиме излегувам јас, велам дека нема никој и си оди. Ама не можеш стално да се криеш. И имам речено на баба сто пати да ја откачува некако, ама не можеш и тоа да и го речиш од страв да не изреагира некако. Што знаеме ние како тоа ќе и влијае нејзе кога не е сосем здрава психички.
    И така, најавените си ги пречекуваме и сакаме, ненајавените ги пречекуваме и трпиме. Тоа е, чиста куртоазија...
     
  2. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Па сакам гости, дружељубива сум и убаво ми е кога ќе дојдат или кога јас ќе отидам кај нив. Меѓутоа сакам да бидат најавени (како и повеќето).. :) Иначе убаво ми е кога ќе ги видам после долго време, онака да си поправиме моабет после толку време, но оние што ми доаѓаат секој ден и што стварно замараат преку глава ми се. |( Гостопримлива сум, да.. До сега никого немам избркано и не ни планирам, трпам :!: , но ако ми пукне филмот лошо ќе биде.. :|
     
  3. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Сакам гости да ми дојдат ама повеќе сакам јас да одам некаде на гости. Се разбира претходно да ми се најават гостите секако за да раскренам по дома па и да имам време да купам нешто од продавница да ги услужам со сок барем. Инаку интересно е кога ќе ти дојдат гости што не сте се виделе подолго време па муабети па ова она да се заборавите од зборење :D
     
  4. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Абе имате клуч, користете го. :D
    Кај мене постојано си е заклучено. Ем сум спасена од ненајавени гости, ем од дебилана ко еден прееска од памет што ме истресе, вратата ќе ми ја однесеше, викам готово rape and murder не ми бегаат, а тој промашил и за 2 минути го чув кај урла по комшијата до нас. |(
    А и уплав имам од ненајавени гости. Затоа сега си имаме врата од оние специјалкине од Проспера, заклучена со сите 12 шипки и плус тоа најмалото, па и Осама да воскресне, нема да може да влезе.
    Најавени у реду, оние од поодамна невидени - да, убаво е, со задоволство ќе спремам нешто убаво, нека дојдат да се видиме, да поседат со усул, па што-како ново. А што муабет ќе правам со некој кој секојдневно ми виси дома ко мрсул на цигански ракав?
    Имаме едно такво бабиште од спротива. Јас сфаќам дека е сосема сама и во пензија, ама жено божја во 11 сабајле да дојдеш, а во 2 по полноќ да си одиш?!
    Па си се однесуваше ко дома да е, си се стави на местото на починатата ми баба, види ти!
    Па ваков ручек сакам, па будала јас еве ме 67 години, не сум толку стара, можам да си најдам маж, па сакала две Арапчиња да си посвои. Отров.
    Врвот беше кога ќе си појдеше кај нас во ВЦ со претходна најава дека пиела чај за прочисчавање и тр-тр-тр-трт...ни врата затвораше, ни ништо, а јас и мајка ми бетер од запрепастени останавме.
    Од тогаш немаме врата за такви. Се телепортираме.
     
  5. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Сакам гости, и да одам и да ми доаѓаат :) Ама секогаш одам најавена, единствено кога сакам да го изненадам дечко ми, па така да му се појавам на врата (тоа се случило 2 пати). Инаку, секогаш се јавувам ден претходно, и сакам кога и мене ми се најавуваат, за да знам да си го испланирам денот, а не некој непоканет да ми го „уништи“ планот. Можеби звучам злобно, ама во принцип, сакам сите да се однесуваат со мене, како јас со нив :angel: :D
     
  6. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Обожавам гости. Најавени да се разбереме.
    Кај нас ретко некогаш да е чисто, и да знам да си раскренам, да купам од продавница нешто. Не ми е убаво, ако го послужам само со сок или кафе.
    Најмногу си ги сакам гостите од подалечните градови, па не си се видол толку многу време па цел ден со нив, па ќе шетате, ќе зборувате. :)
    Едни роднини од на татко ми страната, братучеди му се, стално се на врата, ги препознавам по ѕвонењето и кога сум сама дома или со сестра ми, не и ни отварам. Едно :hai: од прозор коа си одат и толку.
    Лоша сум нели,а ? Па во право сум бе. ;) Барем коа идат чоколадо да ми донесат..
     
  7. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Јас сакам гости. Но повеќе ги сакам оние на кои сум на иста бранова должина. Од толку сакање веќе незнам ни кој сум поканила да дојде овде. Оние кои што се од страна ги канам кај мене, па потоа на шетање низ градот (макар нема кој-знае што да се види, но ова како изговор).

    Пример неможам повеќе време да иседам со гостите на моите родители. Се поздравувам, културно ќе поседам неколку минути и ќе станам и ќе излезам. Па и луѓето сакаат да направат свој муабет како што сакаме и ние со другарките.
    Е сега исклучок се некои блиски роднини кои многу ги сакам па задоволство ми е седењето со нив, кумовите, и кумашините.

    Повеќето гости кои ни доаѓаат од страна се најавуваат предходно.
    Ниту ние не би сакале да не фатат неспремни да нема со што да ги послужиш. Барем да купиш нешто, или да потспремаш.

    Оние со кои живееме во ист град си доаѓаат повеќето ненајавени. Скоро секој ден го слушам ѕвончето како ѕвони, и ајде пак варење кафе и сите тие ритуали. Но мајка ми како што е дружељубива со сите, никој не одбива и сите ги пречекува со гозба.

    Од комшиките немам жалба. Ниту имам напаст комшика која доаѓа и седи по цел ден, ниту пак таква другарка. Како што прочитав кај неколку доаѓале само за да седи на интернет.
    Малку без врска ми е тоа.
    Комшиките ја извикаат мајка ми или да отиде на кафе или тие да дојдат. И на ова време никако не влегуваат внатре. Секогаш седат во дворот, се изнамуабетат и си кренат.

    И оние гости кои доаѓаат лично кај мене ги сакам. Ги почестувам и угостувам за да им биде прво угодно нив па после мене, за да се вратат пак, што посебно ќе ми биде драго.
    Е со другарка ми сме секој ден кај мене, кај неа, дека комшики. Муабет не ни завршува :D .

    И така во глобала сакам гости.
     
  8. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Јас ли4но обожавам гости добредојдени се секогаш и ги сакам оние шо остануваат подолго а јас не одам баш на гости она ептен ако морам кај некои роднини евентуално или некоја ептен блиска другарка а сакам да ми идат гости.. ;)
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Сакам да ми идат гости ни не ми се баш добредојдени кога треба да одам некаде или кога треба да учам ли нешто слично.Мразам кога ке дојдат некои и кога не знааат да станат.
     
  10. Lemonade

    Lemonade Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    222
    Сакам гости. И да одам и да доаѓаат. Ама, :!: најава прво. Па добро, немам јас цел ден да слушам некого што нема осет за време или бадијалџии што нема што да правиме и ајде по куќи. Некој може стварно има што да прави и целото време му е исполнето. Си го ценам времето, немам одвишок и максимално го користам. Сакам да поминувам време со луѓе што ми се драги, ама ќе се најават, ќе дојдат, кафе, сокче, што има по дома за грицкање и така. А не „гости“ од типот доаѓа без најава, седи од 12:00 до 18:00 и после извинете ви досадивме. Е не, ИЧ не досадивте. |( Фала Богу, повеќето гости што доаѓаат се најавуваат и нема некој проблем, ама како и секаде има и кај мене комшии што сакаат да си заседнат и осет немаат за време. Па за таквите, клуч на врата. :hai: Малку лошо ама што да правам кога дома денот на сите ни е целосно исполнет и кога ќе дојдеме дома навечер сите капнати, кој од школо, кој од работа и некој да ти се тупне тогаш..Нема да може.
     
  11. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Сакам гости но даб се најавени! :lol:
     
  12. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Обожавам гости .Се разбира оние најблиските се добредојдени во секое време без никакви најави и подготовки .А за останатите сепак сакам и практикувам најава не секогаш сум спремен :tmi: .Сите имаме лоши денови напнати итн не би сакал да бидам таков со нив :P .Одам на гости но доколку чувствувам негативна енергија а ми е близок секогаш се трудам да се поправам ако е нешто до мене .Со искрен и отворен муабет се постигнува посакуваниот убав ефект на убава дружба :$ .
     
  13. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Сакам гости кои предходно ми се најавуваат но, сакам гости кои имаат осет колку треба да се седи особено кај луѓе кои се сабајлето на работа или имаат мало дете. Еве пример некни имавме гости тие се дечко и девојка немаат никакви обврски освен да се наспијаат убаво сабајлето , ни седеа со 03 и 30 мислам сабајлето бев кома кога требаше да одам на работа. Едноставно не бев способна за извршување на работните обврски па камоли за домашните.
     
  14. Miss.Baller

    Miss.Baller Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    56
    мразам гости :( секогаш ми го прават едниот ист муабет, си идам во соба и не искачам додека не си отидат
     
  15. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    Очигледно ние младите одењето на гости не го сметаме за посебен чин туку онака седење со друштво по дома. Па јас би прокоментирала дека кога сум била на гости кај помлад брачен пар најавено, т.е. на нивна покана ми се случило да не ме понудат ништо за пиење и ‘‘домаќинката‘‘ да е облечена во пижами!? И со дечко ми останавме вакви :o Па би сакала да ве прашам дали со нас нешто не е во ред и премногу очекуваме или?
     
  16. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Мислам дека не очекувате премногу и се е во ред со вас, ама најочигледно е дека домаќинката нема ни срам ни перде или пак, ве смета за доста блиски па си мислела дека нема потреба ни да се пресоблака за вас иако и тоа некако не држи вода. Колку и да се сметаат за блиски гостите сепак мислам дека не треба да се пречекаат во пижами, тоа никако! За тоа што не ви понудила ништо за пиење, стварно незнам што да искоментирам. Ем те кани ем не ти нуди.. па ако ништо друго едно кафе. Сите имаме кафе дома. Ајде за сок, вино и слично, можно е да нема баш тогаш но кафе имаме сите, колку што знам јас. :lol:
     
  17. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Svakog gosta tri dana dosta :D Кај нас не важи таа. Кога ќе си дојдат на дедо ми сестрите од Скопје по 2 недели,ама многу се интересни. Едната важна,дигната,а другата поинтересна :D Комедии нашите гости.
    Најмногу доаѓаат постари луѓе кај баба ми и дедо ми. Па кога ќе почнат лаф муабет. Дедо ми има еден другар кога ќе си заседне по 3-4 саати. Онака де, додека жена му се врати од работа :lol: Има дедо еден братучед ама шишето не му бега од рака. Па доаѓаат едни во 11 саато навечер. Таков ни е наталитетот во помалите места. Не дека толку е мало местото,но сите те знаат подобро од самиот себе. Па не се малку жители 15 000. :wasntme:
     
  18. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години на гости ни идеше еден другар на мажот ми со девојката,јас многу си ги сакав луѓето ама немаа ама баш никаков осет.Скоро секогаш идеа после 23.00сат и седеја до кај 2-3 а јас другиот ден на работа а бре ми се плачеше и многу пати ми се имаше случено да заспијам така на седење :$ ама што да правиш јас сум станала во шест не се издржува а девојката стануваше во шест ама попладне :lol: и нормално дека сака вечерта да си ја потполни ;)
    Многу ми беа мили и си ги сакав ама стварно претеруваа
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    Сакам гости да имам знам и да ги пречекам ...да извадам се што има за грицкање , кафе сок обавезно :lol:
    Ама па сакам и гостите да имаат осет , сега со мало дете неможам баш да се заседнувам ... малото си бара внимание , после 2 часа како е будна станува кенкава сака спиење а гостите седат и седат :?:
     
  20. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    сакам гости и кога одам и кога ми идат ама :!: секогаш се најавувам или се најавуваат :) lucky me...сакам луѓе во домот , сакам муабет, сакам да пречекувам ....и мм е таков...имаме осет кога одиме преку неделата на гости не се задржуваме после 23.00 часот пошто сите се на работа утредента, додека преку викенд е друго- знаеме да се заседнеме дали кај нас дали кај некој друг и до 3.00 по полноќ... :) некогаш си викаме сами гости посебно кога ќе приготвам нешто вкуснооо :inlove: било торта било некоја салата...секогаш сум била опкружена со многу луѓе :inlove: од мала кај нас најмногу гости иделе...додека бев на факултет секој викенд одевме некаде кај некоја колешка на гости па и тие останувале кај мене многу пати дали на ручек дали на спиење :) :handshake: :)