1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Готвачки грешки

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Val-Dim, 20 август 2016.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Мојата прва торта . Ледени коцки . Искрено , од целиот тефтер со рецепти на мајка , ова е една од потешките торти . Имено кората е дебела колку нокт а филот е цели 2 цм . И така јас земам се што ми треба и почнувам да правам . Матам , ставам состојки , матам и влегува мајка ме гледа и ми вели : " ти Крејзи , шо праеш ? "
    Јас : " торта мајче , ледени коцки ^_^ , сакав да ви покажам колку сум пораснала :D " и нормално женава ми вели : " кај ја најде баш таа најкомплицирана е од сите (facepalm) подобро да одбереше некоја со повеќе теста или со повеќе филови отколку оваа (facepalm) " и така ја ставив тортата да се пече , а кога ја извадив , половина од тестото беше потенко и од нокт (facepalm) и да секој пат кога ќе гризнеш ќе се осетиш како да јадеш благ чипс а не торта ледени коцки :!: ова се деси на мои неполни 12 години :envy: од тогаш наваму ништо без мајка не фаќам :D
     
    На Annath, joy1, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Пред неколку дена месото го "посолив" со шеќер.

    -.-
    Го измив после навреме:D
     
    На SV1911, Annath, Val-Dim и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Еднаш се сеќавам правев торта, читав еден рецепт од интернет ваљда.. Се убаво си пишуваше, само што јас не знам да одам по правила и мешам што како ми дојде, па на крај во филот сум заборавила да ставам жолчките од јајца.
    Е, во ред се'. Само што јас сфатив тоа од кога веќе ја бев намачкала тортата со филот, па ајде собирање со лажица, повторо матење, повторно мачкање, дупла работа... :rofl:
     
    На SV1911, hermosa, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Готвачкиии...
    Од толку многу готвење за празнициве не направивте ниедна готвачка грешка? :^)

    Јас да си кажам... Брзајки, направив кафе со сол :tmi:
     
    На boomsleng, Annath, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Јас пред некој ден на брзање во гравот место магдонос, спанаќ ставив и тек кога јадевме мајка ми примети... :|:rofl::rofl: :angel:
     
    На SV1911, Annath, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене во темава за денешниот ручек. Решив да го изненадам мм со еден специјалитет што го гледав на интернет. Купив се потребно, и уште пред да го правам му реков дека ваков ручек нема јадено и тоа беше точно, ама во мојот случај во негативна смисла на зборот. Го динстав стекот, направив се останато како што треба и ставив со печурките во тава и требаше на крај да ставам павлака за готвење. Меѓутоа сум купила хопла ( слатка павлака или поточно шлаг ) и како не видов незнам и си го ставив во рерна. По рецептот требаше да се пече 20 мин. Кај мене помина 1 час, абер нема да се згусни, да зарумени одозгора. Леле кога го извадив, смесата беше вода и мирисаше на шеќер. Пилешки стек, печурки и шлаг јасно е нели :puke::puke::puke::tmi: Пробав да го спасам барем стекот, ама ништо не го спасуваше. И на мм коментарот беше : Да, навистина ме изненади значи посебна си :D Заклучок : Веке ништо не правам од нет :rofl:
     
    На Dust, Annath, fana и 5 други им се допаѓа ова.
  7. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Прв пат кога решив да правам кифли немаше никој дома и сакав да ги изненадам моите. Подготвив ја се што треба и ставам зејтин, арно ама убаво пишува во тетратката три филџани зејтин, и сега јас наместо филџан земав шоља од 250гр и ставив три такви зејтин. Меси, меси, меси а тестото пожолтело дури од шо има многу зејтин и ајде го оставив малку да стаса, ама никако да стаса и така кога дојде мајка ми кога го виде тестото дека е утопено во зејтин, ме прашува колку сум ставила јас кога и кажав ја фана смеата и ми вели е арно не изненади со татко ти. И тоа тесто отиде во канта и се научив веќе од што да мерам и како да мерам.
     
    На SV1911, Annath, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    @Val-Dim ме потсети на една приjaтелка. Место млеко во кафето jогурт има ставено. :D
     
    На Annath, Antebellum и Val-Dim им се допаѓа ова.
  9. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Правам бајадера. Место прво црн,па бел дел, обратно ги ставив...Па сега ми е бело-црно- чоколадо (facepalm)
     
    На Annath и Val-Dim им се допаѓа ова.
  10. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Еднаш печев панцероти само на хартија за печење без да ја премачкам со маргарин или зејтин. И кога ги извадив не се одлепуваа.:worried: Мама кога си дојде од работа ми се смееше.:)
     
    На Annath, Val-Dim и Antebellum им се допаѓа ова.
  11. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Ехеее имам готварски грешки колку сакаш од времето кога се учев.
    Каранфилче се става мноогу малку,јас убаво така зачинив едно јадење мм цревата си ги истури:D
    Потоа ќе правев канелони,па лазањи и не ги варев претходно, не ги потопував да отстојат па кршевме заби :tmi:
    Недоварено телешко месо што чкрипи меѓу заби,абе добро е штом на почеток не ме остави мм ,тоа беше лом од гурмански експерименти и фрлени јадења (пари)(heidy)
     
    На Feminka22, Espadrila, boomsleng и 6 други им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Најновата : фрлив палачинка со намера да ја свртам . Убаво плесна директно на ринглата :clap: а не ми е прв пат така да ги вртам :D .
    Една постара : селското месо го пренатрупав со зачини ( читај сушен магдонос и лук во прав |( ) . Ајде месото го спасив , ама печурките и сосот отидоа јабана (facepalm):puke::D
     
    На Annath, forumce и Val-Dim им се допаѓа ова.
  13. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    8-| Никој/а ништо не згрешил/а во последно време :D
    Еее, јас ДА...
    Синоќа правев бурек и полупечен го извадив од рерна! Одозгора имаше убава боја, ама кога го превртив од тавата - бело, непечено... Рерната сум ја ставила само на горен грејач (facepalm)
    Ја поправив ситуацијата... Бурекот го вратив во тавата, вклучив само долен грејач, а оддозгора покрив со пекарсака хартија. На крај се се изеде :tmi:
     
    На Feminka22, boomsleng, CrazyGirl15 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Темава е цепки.

    Јас обично се снаоѓам во кујна, али ова ми е врвот.

    Еднаш, се враќам од факс и не бев нешто гладна, али ми се пријаде варено јајце и си викам ај шо има везе ќе стаам едно. Инаку бев сама дома. И така си стаив у ѓезве и си седнав у дневна... У меѓувреме сум заспала... Одеднаш ме разбуди пукотница се извадив од памет. Кога ќе влезам у кујна, ѓезвето црно - ќумур, а јајцето... Летнало на таван се рашлакало и останатите парчиња на земја.

    Тоа е...
     
    На baguf4e, Waverly Raven, Feminka22 и 11 други им се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Сите сте правеле торти и пити, а јас пржев компири со оцет :bandit: Носот ми беше затнат ама од мирисот одма ми се пушти.
    Среќа брзо приметив, инаку некаков експеримент ќе се случел. :handshake:
     
    На Espadrila, SV1911, CrazyGirl15 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Вртев палачинка и поим неам како летна позади шпоретот, па и неможев сама да ја извадам и си постоја таму до викендот :?: секогаш нешто ми се случува со првата палачинка :lol:
     
    На manamana, SV1911, CrazyGirl15 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    На тераса имавме плинско и јас варев супа. После сите перипетии кога мислев дека е готова супата го зедов тенџерето да го однесам внатре. Кога ми стана толку жешко на рацете (оти нели фатки се за аматери не за деца од 12год.) инстиктивно тенџерето со се супата го фрлив преку тераса. (facepalm)
     
    На S.J.Parker, Avery, CrazyGirl15 и 9 други им се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ова ме потсети кога мм правеше палачинки еднаш. При превртувањето на палачинката таа му падна на земјата и тој се наведна да ја земе, ама во раката го држеше тавчето и фино лепо ја зеде палачинката а тавчето го стави на подот. Кога го тргна имаше шо да видеме, круг изгорен тепих. :D
     
    На S.J.Parker, joy1, CrazyGirl15 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    26754679_1733824509973000_1757095791_n.jpg
    Не се ќофтиња, не се тиквички туку обид за банана палачинки. :| Вкус - одвратен, тешки за одлепување и мораше да ги правам многу мали. Веќе гледање рецепти по интернет - не!
     
    Последна измена: 11 јануари 2018
    На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Овие со банана и јајце ли ти се? И јас пробав да ги правам ама не испаѓаа, се лепеа и кај мене, па додадов и брашно и многу поубави и вкусни испаднаа. Ако немаш брашно обавезно стави