1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Готвиме чекор по чекор

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tinushka, 16 мај 2017.

 1. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  4.880
  Пол:
  Женски
  Ајде феминки да ги покажеме нашите најдобри рецепти преку слика т.е чекор по чекор. Многу млади мајки и женички , би научиле да готват на тој начин .
  Па да го скршам мразот :)
  20170516_183740.jpg 20170516_184305.jpg 20170516_185209.jpg 20170516_185741.jpg 20170516_190244.jpg 20170516_194625.jpg
   
  На Hortenzija, La.RagazzaMisteriosa, темјанушка и 50 други им се допаѓа ова.
 2. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.820
  Пол:
  Женски
  Еден предлог од мене за темава. Ако може сликите нека одат во споjлер поради попрегледност, и рецептот по можност да се стави.
   
  На SunnyGirl2, boomsleng, sj *O* и 13 други им се допаѓа ова.
 3. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.156
  Допаѓања:
  205.053
  Пол:
  Женски
  Тинушка ахх не ти требаше ова :).
  Дај ми рецепт!!!
   
  На boomsleng, Crna Dama, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  4.880
  Пол:
  Женски
  @vitamina Вака мила , јас не ставам по мерки туку "од око " што викаат важно е да добиеме средно тесто ни лепливо , ниту пак тврдо. Тестото е најобично.. вода сол и брашно.
  Откако ќе се измеси тестото го делиш на топчиња , секое топче минимално го поминуваш со сукало, за да добиеме мала кора . Корите ги премачкуваме со зејтин и ги оставаме 15 минути така , за подобро да се тегне тестото после. Откако ќе поминат 15 мин. Тестото го тегнеме на тој начин што ги затвараме раце , за да со прстите не го скинеме тестото и го тегнеме вртејки го на нашите зглобови. Кората треба да биде многу добро обработена , да се проѕира раката. :!: Откаки убаво че се обработи ја спуштаме на маса и лолека ги тегнеме краевите. Попрскуваме со зејтин и сирење , ја виткаме во ролна и го повлекуваме чаршавот за да се собере сама , како на сликата треба да изгледа.
  Откако веќе ни е соберена во филџанче ставаме вода и неколку капки зејтин и ја прскаме цела баница и печеме:emo:
   
  На ♡BuBaLe♡, Jas!, Acka22 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.238
  Допаѓања:
  129.888
  Пол:
  Женски
  Темава ќе ми биди на надгледвање и надежно ќе научам да готвам малку од малку. :lol:
   
  На Tajnaotrovna, marchi-cool, Antebellum и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  58.666
  @Tinushka браво за темава :clap:
  Сигурна сум дека многу ке им помогне на младите домаќинки...
  Упс... не само на нив...
  За оној што сака да испроба нешто ново во кујната, на учењето никогаш му нема крај :)

  Бидејки сме на прагот од летото, време кога почнуваме со зимниците еден рецепт за најубавото слатко...

  СЛАТКО ОД ВИШНИ
  1кг вишни
  1кг шеќер
  Вишните се мијат и чистат од семаките. Во подлабоко тенџере се редат вишни, се посипува со шеќер, па пак вишни, шеќер (слика 1)... Се остава да одстои неколку часа, најдобро преку ноќ, за да пушти сок (слика 2). Се вари на не многу јак оган со повремено протресување на тенџерето. Во текот на варењето со лажица се отстранува површинската пена (слика 3). Кога ке се згусти сокот од вишните слаткото е варено (слика 4), се трга од шпорет и се покрива со чиста, влажна крпа. Се остава целосно да се олади и се собира во тегли (слика5). Убаво затворено се чува на ладно место (најдобро во подрум).

  DSC_0099.jpg DSC_0098.jpg DSC_0101.jpg

  DSC_0103.jpg DSC_0108.jpg DSC_0129.jpg

  ПС
  Еден предлог и од мене...
  Намесо во спојлер сликите може да ги прикачуваме со опцијата „МАЛА СЛИКА“... Така нема да зафаќаат многу место на страниците... А и пошарена ке биде темава :)
   
  На Hortenzija, Petra777, LittleChili и 32 други им се допаѓа ова.
 7. Chanell*

  Chanell* Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  4.019
  Допаѓања:
  30.612
  Пол:
  Женски
  3 пати Браво за темава!
  Ќе ме научите да готваааааммм :party::dance:
   
  На Hortenzija, melnicanecot, Petra777 и 14 други им се допаѓа ова.
 8. Mrs.Styels

  Mrs.Styels Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  7.392
  Леб со 3 вида сирење

  Ова е многу лесно и практично и обично го подготвувам со суво лепче.
  Употребив кашкавал, фета и обично бело сирење со кое ги наполнав лепчињата. Откако го ставив сирењето ги наредив во тавче премачкано со малку масло, ги посипав и нив со масло, малку буковка и сол па ги ставив во рерна некоја минутка. Кога ќе се зацрват се вадат и им ствам рендан кашкавал и коцки фета па во исклучена рерна да се стопат уште 2-3 мин
  Многу е вкусно, крцкавo и пикантно па и одлично за вежба за тие што тек почнуваат да готват, а брзо и едноставно за искусните :)

  IMG_20170522_195022.jpg
  IMG_20170522_195701.jpg
  IMG_20170522_195907.jpg
  IMG_20170522_200347.jpg
  IMG_20170522_200640.jpg
  IMG_20170522_201032.jpg
  IMG_20170522_201529.jpg

  *Може да се направи и со едно сирење ама вака е секако подобро.

  IMG_20170522_201915.jpg
  IMG_20170522_202344.jpg

  IMG_20170522_202500.jpg
   
  На Hortenzija, Elinora, hermosa и 28 други им се допаѓа ова.
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  Baklava so smokvi :)

  Potrebno:
  500g baklava
  1 ipol paketce smokvi
  2/3lazici kokos
  (po zelba moze i meleni orevi i biskviti)
  1jajce
  margarin
  1casa gazirana voda
  1 pecivo

  Smokvite gi varime 5min da omeknat,potoa gi secime na mali sitni parcenca i gi stavame vo dlabok sad,dodavame kokos i jajce pa se mesa ubavo.
  Vo casata gazirana voda dodavame 1 pecivo.
  Okolu 100g margarin go rastopuvame.
  Edna kora ja premackuvame so margarin i od gaziranata voda,stavame 2 kora i ista postapka pa stavame 3kora i ista postapka so premackuvajne na margarin i gazirana voda.
  Na pomalata pocetna strana od korite stavame od smesata so smokvi i vitkame rolat.
  Postapkata ja pravime so site kori.
  Gi stavame vo pleh i gi secime i na sekoj del stavame malo parce margarin.
  Pecime na zagreana tem od 200stepeni okolu 40min.


  1496266054532.jpg 1496266197435.jpg 1496266315475.jpg 1496266417586.jpg 1496266887424.jpg

  Preliv
  4casi seker
  4 casi voda
  1 vanilni seker
  parce limon
  Stavame vodata i sekerot da se varat,od kako ke pocne da krcka 5 minutki,dodavame 1 vanilni seker,posle 1 min dodavame limon.
  Se na se se krcka 8 min.
  1496334931725.jpg
  1496334831280.jpg
   
  На Hortenzija, SofiMar_, Antebellum и 22 други им се допаѓа ова.
 10. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  4.880
  Пол:
  Женски
  @girl-miri Дали може да се употребат и смокви од тегла т.е од слатко или исклучиво на овој начин ?
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  Jas koristam suvi i ti preporacuvam so suvi,oti veke tie se slatki pa ke ti dojde mnogu jak vkusot na baklavata so smokvi od tegla :)
   
  На melnicanecot и Tinushka им се допаѓа ова.
 12. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.960
  Допаѓања:
  65.683
  Турли тава

  image.jpg image.jpg
  Потребни состојки:
  Околу 400 гр свинско месо
  1 главица кромид
  1 чешне лук
  3 пиперки
  300 гр маринирани печурки
  3 домати
  3-4 компири
  Најпрво го пржиме кромидот и лукот, потоа го додаваме месото исечкано на коцки и пржиме додека порумени, ги додаваме пиперките пржиме додека омекнат, ги додаваме печурките и последни доматите, зачинуваме по желба. Оставаме да се крчка на пониска температура.
  Компирите ги сечкаме на коцки и состојките од тавчето ги тураме во тепсија и ги мешаме со компирите. Додаваме и една чаша вода и се печи во рерна додека компирите бидат готови.

  Ако некој се реши да прави не мора да се држите до овие количини на состојки или па до овие сите состојки.
  Можете нешто повеќе да додадете или помалку, тоа е до вкус.
  Исто може да се стави и тиквички или црни домати, или наместо домати да се стави доматно пире или сос. :)
   
  На Hortenzija, SofiMar_, Petra777 и 19 други им се допаѓа ова.
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.616
  Допаѓања:
  135.023
  Омилено летно јадење
  Летна манџа
  19142010_10155468363042769_1943192458_n.jpg
   
  На Hortenzija, SofiMar_, pharmacy и 23 други им се допаѓа ова.
 14. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  4.390
  Конечно ќе научам да готвам!!! Фала за темава.
   
  На Hortenzija, Tajnaotrovna, fallenangel и 2 други им се допаѓа ова.
 15. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.960
  Допаѓања:
  65.683
  Пинџур или летна манџа

  3-4 црвени пиперки
  3-4 зелени пиперки
  Млад кромид
  Лук по желба
  Зачини по желба
  4-5 домати
  Доматен сос по желба

  image.jpg
  Прво ги сецкаме пиперките, кромидот, и лукот па доматите.
  Пржиме на тивко за да не загори и поубаво да крчка.
  Ако сакате може да додадете густ доматен сос ако не и не мора.
  И дури вријаше јас ставив чаша врела вода да врија поубаво.
  Готово е кога пиперките се омекнати готови. По желба може и магдонос да се стави.
  Највкусно за јадење е со сирење.
  image.jpg
   
  На Hortenzija, SofiMar_, Bitter-Sweet и 26 други им се допаѓа ова.
 16. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  58.666
  Царска пита

  DSC_0108.jpg
  4 јајца
  200мл јогурт (кисело млеко)
  100мл зејтин
  200гр брашно
  1 прашак за пециво
  1 лажица оригано
  сол или вегета по потреба (1 мало лажиче)
  200 гр* кашкавал / сирење / шунка / спанаќ / блитва
  сусам

  Се матат јајцата, се додаваат јогуртот, маслото, брашното, пецивото, ориганото и вегетата. Се убаво се промешува. Се додава кашкавал сецкан на коцки, се воедначува смесата и се истура во подмачкано тавче бр. 28 (зејтин + брашно). Се посипува обилно со сусам и се пече.

  DSC_0089.jpg DSC_0094.jpg DSC_0095.jpg

  DSC_0096.jpg DSC_0103.jpg DSC_0110.jpg

  * Овој пат Царската пита ја направив само со сецкан кашкавал. За „пошарена“ пита се комбинираат две-три бои - спанаќ со сирење, шунка со кашкавал, сецкана црвена пиперка со сирење и шунка / чајна...
   
  На Hortenzija, Tajnaotrovna, Petra777 и 28 други им се допаѓа ова.
 17. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.820
  Пол:
  Женски
  @Val-Dim ова многу ми е слично на проjaта. Барем на сликите ептен ми се слични. Ама секако ептеннубаво изгледа
   
  На boomsleng, fallenangel, Summerlover и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  58.666
  Па да, слично е со пројата, само што е без пченкарно брашно.
  А и некој се сетил да му даде „царско“ име, најверојатно заради додатоците :)
   
  На Tajnaotrovna, Mishela, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
 19. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.820
  Пол:
  Женски
  Уште некоj да се нафати да ми го направи, уште поцарско ке е. :rofl:
  П.с се надевам еден ден ке ми биде на мени.
   
  На Tajnaotrovna, samovila.red., Antebellum и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  58.666
  Едноставно и брзо, а превкусно :)

  Колач со вишни

  DSC_0122.jpg

  Рецепт
  2 јајца
  5 шолји шеќер
  2 шолји зејтин
  4 шолји млеко
  7 шолји брашно
  1 прашак за пециво
  Се матат јајцата со шеќерот, се додава зејтинот, млекото и на крај брашното помешано со прашакот за пециво. Се излева во набрашнет плех, се потпекува на кратко, се редат вишни и се допекува. Оладено се сече на коцки и се посипува со шеќер во прав.

  * Мерицата - шолја за сите состојки е иста, околу 100мл (мала шолја за кафе) :tmi:

  DSC_0098.jpg DSC_0101.jpg DSC_0102.jpg

  DSC_0105.jpg DSC_0115.jpg DSC_0121.jpg
   
  На Hortenzija, SofiMar_, Tajnaotrovna и 23 други им се допаѓа ова.